Республіканці здобули «монобільшість» у Конгресі США: як це позначиться на війні в  Україні

14 Листопада 16:19
РОЗБІР ВІД Комерсант український

На виборах у США Республіканська партія отримала 218 місць у Палаті представників, забезпечивши собі більшість, повідомляє Associated Press. Це дозволяє республіканцям контролювати обидві палати Конгресу, посилюючи їхній вплив на законодавчі процеси країни. Що це означатиме для України та які очікування вже не виправдаються – Комерсант український розбирався разом з експертами.

Згідно з останніми підрахунками, демократи мають 208 місць у Палаті представників, однак голосування ще триває. У Сенаті, за даними The Hill, республіканці також здобули перевагу, забезпечивши собі 53 місця проти 47 у демократів. Таким чином, демократи втрачають більшість у Конгресі, що може суттєво вплинути на порядок денний уряду.

Конгресмени-республіканці вже висунули чинного спікера Палати представників Майка Джонсона на цю посаду у новому складі нижньої палати.

Чи траплялися подібні прецеденти в історії?

Так, контроль однієї партії над обома палатами Конгресу США траплявся неодноразово. Наприклад, у 1994 році республіканці отримали більшість у Конгресі вперше за 40 років, що суттєво змінило політичний ландшафт США. Також під час президентства Джорджа Буша-молодшого (2003–2007) та Дональда Трампа (2017–2019) республіканці контролювали обидві палати, що дало змогу просувати ключові для партії законодавчі ініціативи.

Це не поразка для України, але допомога може змінитися

Військовий експерт Іван Ступак в ексклюзивному коментарі для Комерсант український розповів, які наслідки матиме перемога Республіканської партії на виборах у США, що дозволить республіканцям отримати контроль над обома палатами Конгресу.

«Хоча ці політичні призначення ще не остаточні, ймовірність їхнього затвердження досить висока. Водночас навіть за нових умов, республіканці дотримуються більш реалістичного підходу до допомоги Україні. Проте, сподіватися на безперервне фінансування, якого б нам хотілося, не варто. Це гроші американських платників податків, а у США свої невідкладні проблеми, як-от нелегальна міграція», — зазначає Іван Ступак.

Щодо територіальних питань, експерт визнав, що підтримка повернення Криму поступово слабшає

“Крим ніхто повертати Україні не буде. І серед європейських політиків також це розуміння є. Так, усі знають, що треба зупиняти цю війну, бо вкидати гроші безкінечно ніхто не буде для нас. Це, звісно, звучить неприємно”, – Іван Ступак

Водночас Ступак вказує, що нові посадовці в США, ймовірно, дотримуватимуться антиросійської позиції — багато з них вже підтримували жорсткі санкції проти РФ, включно з пропозицією відключення від системи SWIFT.

Щодо подальшої військової підтримки України, експерт очікує, що США можуть надалі підтримувати модернізацію української армії, проте на нових, ринкових умовах — у форматі кредитів, а не безплатний допомоги. 

«Це нормальна практика, і вона стимулює довготривалу співпрацю, адже інвестиції повертаються з відсотками, що вигідно обом сторонам», — пояснює Ступак.

Для забезпечення довготривалої безпеки Україні слід розвивати власний військово-промисловий комплекс за прикладом Південної Кореї, яка самостійно забезпечує свою оборону й утримує безпеку від агресивних сусідів.

«Ми повинні розраховувати на власні сили та можливості, як це робить Південна Корея, яка здатна самостійно протистояти загрозам вже понад 70 років», – резюмує Іван Ступак

Україні варто налагоджувати відносини з командою Трампа та розв’язати питання посла в США

Американський політтехнолог Джейсон Джей Смарт в ексклюзивному коментарі для Комерсант український розповів, що Україні потрібно активніше будувати діалог з командою Дональда Трампа, який залишається впливовою фігурою серед республіканців. Смарт підкреслив, що вирішальні політичні рішення, зокрема ті, які стосуються України, ухвалюються у резиденції Трампа в Мар-а-Лаго, штат Флорида.

«Було б важливо, щоб і українські представники мали можливість бути там, де обговорюється майбутнє України», — зазначив Джейсон Джей Смарт.

Окрім цього, Смарт звернув увагу на питання представництва України у США та наголосив на необхідності призначення нового посла.

«Спікер Конгресу кілька місяців тому публічно закликав Україну замінити Оксану Маркарову на цій посаді. Тримати у Вашингтоні представника, який не має підтримки з боку американського уряду, може негативно вплинути на рішення щодо подальшої допомоги Україні», — зазначив Смарт.

Політтехнолог вважає, що своєчасні кроки з оновлення дипломатичних контактів та розширення присутності українських представників у середовищі республіканських лідерів можуть допомогти Україні забезпечити підтримку з боку США.

Автор — Анастасія Федор

Мандровська Олександра
Редактор