Raiffeisen і UniCredit залишаються в росії: нові закони перекривають шляхи виходу
18 Жовтня 08:59Два останні великі західні банки, які залишаються в росії, Raiffeisen Bank і UniCredit, стрімко втрачають можливості виходу з російського ринку. Після російського повномасштабного вторгнення в Україну ці фінансові установи намагалися продати свої активи в рф, щоб мінімізувати втрати та уникнути можливих санкцій. Однак російський уряд чинить опір продажам і намагається зберегти іноземні банки в країні для підтримки транзакцій у валюті. Про це йдеться у матеріалі Bloomberg, повідомляє Комерсант український
Протягом останніх двох років банки намагалися знайти покупців, проте російська влада блокує будь-які угоди з компаніями, що можуть опинитися під санкціями. Наприклад, компанія Mubadala Investment Co. з Абу-Дабі відмовилася від можливості придбання підрозділу UniCredit у 2023 році через занепокоєння щодо можливих негативних реакцій з боку американських регуляторів.
Крім того, останні зміни у російському законодавстві ще більше ускладнюють вихід іноземних компаній з країни. Тепер іноземні бізнеси можуть продати свої активи лише зі “знижкою” у 60%. Також вони мають заплатити податок у розмірі 35% від суми угоди. Такі умови роблять продаж банківських підрозділів майже неможливим.
Росіяни намагаються утримати ці два банки, оскільки вони можуть здійснювати такі валютні транзакції, які через санкції не можуть робити усі російські банки, крім одного. Йдеться про Газпромбанк, на який ЄС завбачливо не наклав санкції, щоб розраховуватися з росією за газ. З фінансовими установами партнерів росії, таких як Китай чи ОАЕ, теж усе непросто. Так, найбільші держбанки Китаю скорочують бізнес у росії через проблеми з платежами, а банки ОАЕ почали відмовляти російським компаніям у проведенні платежів ще в серпні цього року.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Незважаючи на скорочення операцій в росії, UniCredit і Raiffeisen все ще продовжують проводити деякі платежі, включаючи валютні транзакції для тих операцій, які не підпадають під санкції. Це робить їх цінними для російської економіки, особливо з огляду на обмеження щодо міжнародних переказів через систему SWIFT.
Російські чиновники вимагають, щоб продаж активів узгоджувався на найвищому рівні, включаючи президента Путіна, що додає ще одну перепону для можливого виходу банків. Водночас, західні регулятори також накладають обмеження, які ускладнюють продаж російським покупцям.
Ці обмеження вже призвели до юридичних конфліктів між західними компаніями та російськими судами. У травні російський суд заморозив понад 460 мільйонів євро активів UniCredit у рамках позову, пов’язаного із санкційним проєктом у сфері природного газу.
Для банків залишається небезпека націоналізації їхніх активів у росії. UniCredit вже створив резерви для покриття можливих втрат у випадку повного поглинання його російського підрозділу. Водночас Raiffeisen заявив, що планує суттєво скоротити свій платіжний бізнес в рф, обслуговуючи лише обраних клієнтів.