Радіодиктант з викликом: соцмережі обговорюють довжину речень Забужко

25 Жовтня 22:43

Сьогодні, у День Радіодиктанту національної єдності, в соцмережах активно обговорюють довжину речень в тексті, які підготувала для диктанту письменниця Оксана Забужко, повідомляє Комерсант українськийКомерсант Український

Українці сьогодні вранці написали ювілейний 25-й радіодиктант національної єдності, який цьогоріч отримав назву “Магія голосу”. Текст для диктанту підготувала відома письменниця Оксана Забужко, а прочитав його поет, музикант і військовий Павло Вишебаба.

Писали диктант і в українських видавництвах, медіа, різноманітних компаніях, судах, посольствах та школах. Долучилися до диктанту і військові. Наприклад, воїни 44 окремої артилерійської бригади викроїли трохи свого часу, щоб долучитися до диктанту прямісінько зі школи у Суджі.

Як зазначають на сторінці Генерального штабу ЗСУ в X, українські захисники писали диктант на вогневих позиціях, біля гармат, бойових машин, у шпиталях, а також у Суджі Курської області.

Написанню не завадила і повітряна тривогу, яка прозвучала під час диктанту, більшість українців, які його писали, змогли завершити роботу в укриттях.

Окрім помилок і орфографії, увагу слухачів привернули складні синтаксичні конструкції, які, на думку багатьох, ускладнюють сприйняття тексту, особливо для школярів та людей, які не звикли до подібної стилістики.

“У Забужко речення довші, ніж та їх повітряна тривога під час радіодиктанту”, – пишуть українці.

“Мої враження:капець, тьотя, кнут і пряник з цими простити та двогими складними реченнями, але цілком мені вподобало”, – пишуть у коментарях.

Як повідомила одна з учасниць Радіодиктанту Голова правління ВГО “Не будь байдужим!”, кандидат наук із соціальних комунікацій Оксана Левкова, яка за останні 15 років роботи з освітянами відвідала понад 3000 шкіл в Україні, численні вчителі з різних регіонів неодноразово висловлювали побажання, щоб тексти, які мають залучати людей до української літератури, були більш доступними та зрозумілими.

“Про довжину речень Оксани Забужко сьогодні, в день Радіодиктанту, не говорить тільки ледачий. Як людина, яка за 15 років роботи з освітянами обійшла своїми ногами 3000 шкіл в Україні, поінформую Вас: учителі дуже багатьох закладів у різних регіонах України просили мене переказати Оксані Стефанівні, що їм такі довгі речення, як у неї, важко читати, тому це відлякує тих, хто хотів би поринути в її творчість” — зазначила вона, додаючи, що багато вчителів просили передати це Оксані Стефанівні.

Попри цю критику, серед прихильників Забужко є й ті, хто захищає її вибір, аргументуючи, що унікальна стилістика письменниці якраз і підкреслює багатство української мови та глибину мислення.

Як надіслати диктант на перевірку

У понеділок, 28 жовтня, об 11:00 на сайті Українського Радіо та сайті Суспільне Культура буде оприлюднено текст Радіодиктанту національної єдності, тож ви зможете перевірити себе на помилки самостійно.

А якщо хочете, щоб ваш диктант перевірили фахівці, ви можете надіслати роботи.

Паперового листа потрібно надіслати за адресою: м. Київ, вул. Хрещатик, 26, 01001. Важливо, щоб на штемпелі була дата не пізніше 27 жовтня;

Роботу також можна надіслати онлайн. Для цього потрібно сфотографувати або відсканувати написаний текст у форматах jpg, png, jpeg, tiff, pdf та надіслати його до 11:00 28 жовтня на адресу [email protected].

Після оприлюднення тексту радіодиктанту електронні листи не прийматимуть. Усі надіслані роботи перевірить фахова комісія.

Результати оголосять після того, як всі листи будуть опрацьовані та перевірені комісією. Щоб знати точну дату оголошення результатів, потрібно стежити за новинами “Суспільного Мовлення”.

Нагадаємо, Всеукраїнський радіодиктант національної єдності започаткований командою Українського Радіо у 2000 році задля єднання навколо мови. Відтоді він проводиться щороку і вже став найбільшим україномовним флешмобом, який об’єднує українців і знавців української мови по всьому світу.

Найактивнішими учасниками флешмобу є школярі, студенти й викладачі навчальних закладів, проте щороку Радіодиктант пишуть люди різного віку та найрізноманітніших професій у всьому світі.

У 2024 році День української писемності та мови святкуватимуть 27 жовтня. Свято було започатковане в 1997 році указом президента.

Дзвенислава Карплюк
Редактор