Рада зняла з розгляду закон про розширення повноважень Нацгвардії щодо зброї
25 Березня 09:38
Верховна Рада України виключила з порядку денного законопроєкт №10311, який передбачав розширення повноважень Національної гвардії щодо застосування вогнепальної зброї, спецзасобів та дронів проти учасників масових протестів. Про це повідомив голова правління «Центру протидії корупції» (ЦПК) Віталій Шабунін, інформує Комерсант український
Причини відкликання законопроєкту
Шабунін повідомив, що Міністерство внутрішніх справ (МВС) не змогло аргументовано спростувати критику щодо документа. За його словами, запропоновані норми фактично надавали б право застосовувати зброю проти протестувальників, що викликало серйозну суспільну дискусію.
«МВС навіть НЕ намагалися спростувати наш аналіз . Все те, що ми аргументовано доводили як розширення можливостей протидіяти протестам, МВС назвало впорядкуванням прав нацгвардійців», – зазначив Шабунін.
Він також наголосив, що такий підхід міг би призвести до легітимізації застосування сили проти мирних демонстрантів.

Народний депутат Ярослав Железняк прокоментував ситуацію, зазначивши, що законопроєкт потребує суттєвого доопрацювання.
За його словами, його прийняття в нинішній редакції малоймовірне в межах чинного скликання Верховної Ради.
«В конспірологію тут не вірю. Відверто, всі нормально розуміли що треба доопрацювати. Не думаю що в цьому скликанні приймемо. Як мінімум не в такий редакції», – заявив Железняк.

Попередні обговорення
Раніше профільний комітет Верховної Ради схвалив законопроєкт, який передбачав розширення повноважень Нацгвардії щодо застосування вогнепальної зброї, сльозогінного газу та безпілотників під час масових заворушень.
Верховна Рада вже прийняла законопроєкт в першому читанні, але після цього правоохоронний комітет парламенту додав у редакцію другого читання низку поправок.
Нова редакція законопроєкту №10311 дозволяє Нацгвардії:
- застосовувати вогнепальну зброю, зокрема для припинення масових заворушень, без належного попередження про це мітингувальників;
- використовувати гумові та пластикові кийки, сльозогінний газ, а також електрошокери проти учасників заворушень;
- маркувати порушників під час масових заворушень, наприклад, фарбою;
- використовувати безпілотники, але для чого саме — нардепи вказують дуже узагальнено. Ймовірно, їх зможуть використовувати для спостереження за мітингувальниками
Однак це викликало критику з боку правозахисників та громадських організацій, які наголошували на ризиках порушення прав і свобод громадян.