Рада відхилила резонансний законопроєкт №10242: боротьба за свободу слова чи захист реєстрів
11 Грудня 11:50![](https://www.komersant.info/wp-content/uploads/2024/12/znimok-ekrana-2024-12-11-114604.png)
Верховна Рада України не підтримала законопроєкт №10242, що передбачає посилення кримінальної відповідальності за розголошення даних з державних електронних реєстрів. Документ відправлено на повторне друге читання. Це рішення викликало жваву дискусію серед політиків, журналістів і правозахисників. Що не так із проєктом закону – розбирався Комерсант український.
Народний депутат від фракції “Голос” та голова Комітету з питань свободи слова Ярослав Юрчишин вважає, що законопроєкт створює небезпеку для свободи слова.
«№ 10242 з ризиками для свободи слова підтримали лише 213 депутатів, тобто провалили. Тепер є час на консультації щодо захисту інформації в реєстрах. Що і пропонувалося», – заявив Юрчишин.
Журналісти та правозахисники раніше закликали не ухвалювати цей закон у його нинішньому вигляді, оскільки він може перешкоджати роботі журналістів-розслідувачів і викривачів корупції.
Зокрема, документ передбачає покарання до 8 років позбавлення волі за розголошення інформації з реєстрів, але не містить жодних винятків для викривачів суспільно важливої інформації.
Що кажуть правозахисники?
Amnesty International та інші правозахисні організації також вважають, що законопроєкт загрожує свободі слова в Україні. На думку експертів, ухвалення документа в його нинішньому вигляді може створити інструмент для переслідування журналістів та розслідувачів, а також поставити під загрозу захист їхніх джерел.
«Цей закон суперечить принципам свободи слова, закріпленим у міжнародних документах, включно з Європейським актом про свободу медіа», – зазначила директорка Amnesty International в Україні Вероніка Вельч.
Адвокат Олексій Бебель в ексклюзивному коментарі Комерсант український зазначив, що обмеження, які накладаються державою на доступ до реєстрів, цілком виправдані.
“Це необхідно для збереження чутливої інформації про майно громадян та убезпечення від незаконних дій із використанням цих даних. Держава, створюючи реєстри, бере на себе зобов’язання забезпечувати безпеку інформації», – заявив Олексій Бебель.
Втім, має бути й баланс між захистом даних і суспільним правом на інформацію, зазначає Бабель. Тож абсолютний захист інформації теж не є прийнятним.
“Необмежений захист даних реєстрів також не може існувати з огляду на право суспільства знати інформацію про публічних осіб (я беру це значення не лише в класичному розумінні, а значно ширше). Крім того така інформація, особливо про наявність нерухомого майна чи його приналежність конкретній особі, нерідко потрібна для правової допомоги у судах”, – пояснює Олексій Бебель.
Коментуючи питання прав журналістів-розслідувачів, адвокат висловив думку, що професія журналіста повинна захищатися без винятків.
«Назвати себе журналістом-розслідувачем може будь-хто, але це не окрема професія. Журналісти, незалежно від спеціалізації – чи то розслідування, чи кулінарна тематика – повинні мати рівні права й однаковий захист», – вважає Олексій Бебель.
Позиція “Слуги народу”: захист журналістів чи контроль над інформацією
Народна депутатка Євгенія Кравчук наголосила на необхідності змін до законопроєкту.
«У жодній країні світу не дозволяється публікувати закриту інформацію з реєстрів. Але відповідальність не повинна стосуватися журналістів-розслідувачів. Їхня робота критично важлива для викриття корупції», – зазначила Кравчук.
Нардепка підкреслила, що в Україні існують багато розслідувань, які стосуються корупції, а їхній матеріал, зокрема, базується на даних із закритих реєстрів.
Вона водночас зауважила, що законопроєкт №10242 про відповідальність за публікування даних з реєстрів у його нинішній редакції має голос Комітету ВР із питань правоохоронної діяльності, оскільки він і пропонує його.
Що далі
Правозахисники закликають парламент переглянути положення законопроєкту, щоб збалансувати захист інформації в реєстрах із правами журналістів.
Водночас у Раді вже починаються консультації щодо нової редакції документа, яка, ймовірно, врахує більшість критичних зауважень.
Чи стане компроміс можливим і чи вдасться захистити свободу слова в умовах війни? Комерсант український уважно стежить за розвитком подій.