Рада провалила постанову про підтримку демократії, у якій ішлося про повноваження Зеленського

24 Лютого 16:25
РОЗБІР ВІД Комерсант український

Народні депутати не змогли схвалити постанову про підтримку демократії в Україні, у якій ішлося, що повноваження президента Володимира Зеленського мають тривати до завершення воєнного стану. Про це повідомив депутат Ярослав Железняк.

За його словами, за постанову проголосували 218 депутатів.  Офіційна назва документа, за який мали голосувати, — “Заява Верховної Ради України про підтримку демократії в Україні в умовах агресії рф”.

У ній, за даними Железняка, парламент мав “акцентувати на необхідності дотримання передбаченого законами України принципу інституційної безперервності влади, особливо в умовах дії правового режиму воєнного стану”.

Комерсант український розпитав українських нардепів та експертів в чому суть цієї постанови та чому не вдалось її ухвалити. 

Юрій Камельчук народний депутат від партії “Слуга народу” розповів:

“Суть постанови така, що ми там заявляли про вибори після скасування воєнного стану, і що президент Володимир Зеленський буде виконувати свої обов’язки до вступу на наступного президента, який буде обраний відповідно на демократичних виборах. І відповідно, що фракція ЄС виступила повністю проти, тобто не дала своїх голосів”. 

За словами нардепа, загалом не вистачило 8 голосів.

“Звичайно, в цьому винні й ті, хто не прийшов на засідання Верховної Ради, ну і фракція ЄС так само могла б підтримати”

Він наголосив, що в Україну проїхала купа делегатів, представників іноземних парламентів, керівників країни.

“І все це було в залі, і виглядало, м’яко кажучи, не дуже. Тобто це точно не про єдність, про яку там часто говорить Порошенко і його фракція. І це точно не про якийсь спільний результат, однаковий, один-єдиний голос від України для міжнародного суспільства”.



Ярослав Юрчишин від партії  “Голос” розповів, що постанова містила юридичну відповідь тим хто на міжнародній арені ведеться на провокації Росії та ставить під сумнів легітимність президента.

“Підстав для такого твердження жодних, тому парламент вирішив спростувати будь-які маніпуляції. Голосів не вистачило з двох причин: монобільшість не змогла мобілізувати своїх членів тому Слуга народу дала менш як 150 голосів, а Європейська солідарність вирішила не брати участь в голосуванні у зв’язку з впровадженням санкцій щодо Порошенка. Прикро, бо неспроможність і політизація спрацювали проти національних інтересів”.

На думку нардепа від партії “Батьківщина” Михайла Цимбалюка, є об’єктивні причини щодо відсутності голосів. По-перше, не голосувала в повному складі Європейська Солідарність. І в сесійній залі не знайшлося більше депутатів. 

“На додаток — велика кількість депутатів хворіє, в тому числі й з нашої фракції. Чому не проголосувала Європейська солідарність, то, мабуть, питання до них. 

Ця постанова – вона стосувалася підтримки демократії в Україні, що в цей непростий час потрібно єднатися тощо”. 

Своєю чергою народний депутат від “Євросолідарності” Олексій Гончаренко заявив, що в Україні з демократією є проблеми та “ми це з вами знаємо, і тому голосувати за це я не збирався”.

“Якщо хтось сьогодні говорить, що це було важливо, то питання, де ж була наша більшість, які, власне, відповідальні за ситуацію в державі, і при яких, на жаль, телебачення великою мірою контролюється державою, є тиск на опозицію, є тиск на місцеве самоврядування.

На жаль, Україна, Зеленський демонструє прагнення до авторитаризму, очевидне. Тому в таких умовах голосувати за заяви якісь, треба тут не заяви голосувати, а повертати демократію в державу”. 

Нардепка Євгенія Кравчук від партії “Слуга народу” каже: 

“Очевидно, для частини колег – вони вирішили просто не прийти на засідання ВР, думаючи, що це буде просто символічне засідання, де ми будемо просто виступати, співати Боже великий, єдиний, без голосувань. Просто низька присутність. Дуже насправді ганебно”.

Військовий експерт Дмитро Снєгирьов вважає: 

“Не підтримали чому — це зрозуміло. Хоч би що там було, але монобільшість зберігається. І відповідно подібна постанова ставить під питання сам характер легітимності перебування на посаді першої особи”.

За його словами, варто говорити про те, що є взагалі-то спільна заява всіх фракцій депутатських Верховної Ради про неможливість проведення виборів в умовах воєнного стану. Тому сам характер внесення постанови на голосування досить контроверсійний. 

“Тобто тут питання, а чого хотіли домогтися подібного характеру постановою. Якщо мовиться відповідно про проведення виборів, то ще раз підкреслюю, це основне воно неможливо, і це прекрасно розуміли автори цієї законодавчої ініціативи.

Тобто створити інформаційний привід з нічого – ну, питань нема. Тобто це не більше, ніж інформаційний привід — увагу привернути. Причому тут досить показово, що це сьогодні вони її винесли”.

На думку військового експерта, основний акцент робився, скоріше за все, на перебування в Україні представників Європарламенту, відповідно перших посадових осіб. Скоріше за все малося на увазі відпрацювати по цій цільовій аудиторії.

“Для внутрішнього споживача ця тема навряд би влітала, як то кажуть. Тому намагалися таким чином створити, скажімо так, інформаційний привід. Тобто це намагання не більше, ніж перевернути увагу конкретно до авторів цієї законодавчої ініціативи, прекрасно розуміючи, що вона проголосована не буде”.

Народний депутат від партії “Слуга народу” Георгій Мазурашу каже, що здивований, що не вистачило голосів для ухвалення постанови. Тим більше, 24 лютого, коли маємо сумну річницю повномасштабної російської агресії, і Національний день молитви…

“Цього ж дня в парламенті звучали слова про важливість єднання навколо справи оборони, про те, як важливо обʼєднувати зусилля, аби протистояти агресорам. І тут же недотягнули декілька голосів за цю Постанову.

Звісно, суть постанови, на мою думку, дещо вужча, ніж назва. Але не вважаю, шо це може бути виправданням в цій ситуації”.

Він також розпоів, що варто ширше захищати демократичні цінності навіть під час воєнного стану. Але це не означає, що не треба голосувати такі постанови, які мають демонструвати світу нашу внутрішню єдність.

“Ну, те, що не голосували за проект Постанови представники “Євросолідарності”, не сильно здивувало. А ось те, що з нашої фракції “Слуга народу” лише 146 проголосували “за”, – дуже дивно. Напевно, комусь варто виконувати свою роботу в залі, а не в буфеті сидіти, коли йде засідання. Я вже підтримав підписом повторне внесення аналогічної постанови, і сподіваюсь, що найближчим часом вона буде ухвалена”.

Марина Максенко
Редактор