Питна вода для Миколаєва: що з будівництвом нового водогону
11 Квітня 12:21
В березні цього року компанія Autostrada розпочала масштабне будівництво нового водогону з водозабором на річці Південний Буг у районі Нової Одеси. А завершити будівництво планується за 5 місяці – у серпні. Про це повідомив сьогодні у Фейсбуці власник компанії Максим Шкіль, інформує Комерсант український.
Він нагадав, що сьогодні рівно три роки як Миколаїв залишився без централізованої питної води. Як відомо, у квітні 2022 року російські війська зруйнували водогін, яким Миколаїв отримував питну воду з Дніпра.
Як будують водогін
Активна фаза робіт на першій ділянці стартувала в березні, на другій та третій ділянці роботи розпочались в квітні.
Проєктний інститут Autostrada розробляє технічні рішення, які будівельні підрозділи одразу втілюють у життя.
«Працюємо за принципом DESIGN&BUILD, що забезпечує повну синхронізацію роботи інженерів і будівельників та суттєво скорочує терміни виконання. Жодного субпідрядника – лише внутрішні ресурси. Паралельно у режимі 24/7 на будівництві водогону функціонує виробнича база Autostrada: бетонний та асфальтобетонний заводи, лабораторні комплекси. Задіяно понад 1000 працівників, сотні одиниць техніки, працюємо – цілодобово», – розповідає Максим Шкіль.
За його словами, такий підхід забезпечує повний контроль над процесами, чітке дотримання графіків та максимальну ефективність використання бюджетних ресурсів.

Який обсяг робіт треба виконати
Загальна протяжність мережі нового водогону – 67,8 км. Перша ділянка водогону має протяжність 18,4 км. Друга – 22,9 км. Третя – 26,5 км. На трасі передбачено 3 водонасосні станції, обладнані потужними насосними агрегатами (від 640 до 800 кВт).
Загальна вартість будівництва водогону з урахуванням додаткових робіт склала 6,227 млрд грн – це на понад 2,5 млрд грн менше від початкової оцінки, яка становила 8,8 млрд грн.
Траса прокладається поза населеними пунктами або вздовж їхніх околиць, що дозволяє зберегти існуючу інфраструктуру та виконати роботи швидше й без зайвих ускладнень для місцевих жителів.
Як працюватиме новий водогін
Забір води з річки Південний Буг здійснюватиметься через чотири самопливні труби діаметром 1000 мм і довжиною понад 700 метрів кожна. Система водозабору обладнана комплексом попередньої механічної фільтрації, а також ультразвуковим захистом, що запобігає потраплянню водних біоресурсів до трубопроводу. Далі вода подаватиметься насосною станцією першого підйому, яка забезпечить її транспортування на висоту 104 метри до наступної – насосної станції другого підйому. Звідти вода направлятиметься на третю насосну станцію, що забезпечить її подачу до камер водоочисних споруд Миколаєва. Після проходження усіх етапів очищення, вода розподілятиметься до кінцевих споживачів.
Проєктна потужність водогону дозволить транспортувати 120 000 м³ води на добу для міста Миколаєва та 50 000 м³ для меліоративної системи Нової Одеси та Миколаївського району.

Для стабільного функціонування водогону будується основна та резервна лінії електропостачання. Передбачено також будівництво трансформаторних підстанцій та встановлення резервних джерел живлення. Усі насосні станції та електромережі розміщуються в захищених приміщеннях для безпеки під час обстрілів.
Як місто чекало будівництва нового водогону
Нагадаємо, у квітні 2022 року через удар російських військ по водогону Дніпро-Миколаїв на території Херсонської області місто залишилося без питної води. У травні водопровідну систему міста почали заповнювати технічною водою з річки Південний Буг. Також до міських мереж під’єднали частину свердловин.
Технічним рішення для Миколаєва стало постачання води з річки Інгулець. Уряд забезпечив фінансування стабільної подачі технічної води до Миколаєва цим шляхом.
Проте, довгостроковим вирішенням проблеми було визначено будівництву водозабору з річки Південний Буг та магістрального водогону до обласного центру.
Станом на квітень 2024 року фахівцями було визначено водозабори, які можна використати, було розроблено техніко-економічне обґрунтування.
У вересні минулого року глава уряду Денис Шмигаль повідомив про затвердження відповідної урядової програми. Орієнтовна вартість реалізації проєкту близько 8,8 млрд грн. Міністерство розвитку громад та територій отримало доручення визначити джерела фінансування та за рахунок коштів з Фонду ліквідації наслідків збройної агресії розпочати роботи за принципом «Проєктуй та Будуй».
Але не все так просто
У листопаді 2024 року служба відновлення та розвитку інфраструктури у Миколаївській області замовила будівництво водозабору з річки Південний Буг та магістрального водогону для забезпечення водою міста Миколаїв загальною вартістю 7,44 млрд грн і провела закупівлі без відкритих торгів у зв’язку із нагальною потребою.
Але 11 квітня видання «МикВісті» повідомило, що Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Миколаївській області розірвала три договори з підрядними компаніями, які за 7,3 мільярда гривень мали будувати новий водогін для Миколаєва.
Відповідні додаткові угоди про розірвання договорів 7 квітня уклали з компаніями «Автострада», «Укртрансміст» та «Ростдорстрой», пишуть «МикВісті» з посиланням на дані системи публічних закупівель ProZorro. Видання опублікувало скриншоти додаткових угод. Там вказується, що укладені з підрядними компаніями договори на виконання робіт з будівництва водогону розірвано за згодою сторін.
«МикВісті» також зазначає, що станом на ранок 11 квітня у системі публічних закупівель ProZorro відсутні нові тендери та укладені з новими підрядниками договори на будівництво ділянок водогону для Миколаєва від Служби відновлення та розвитку інфраструктури області.
І хто ж тоді продовжує будівництво, яке зафіксовано на фото, і головне – на яких умовах?