Путін заплатив Ірану майже 4 тонни золота за дрони

30 Травня 07:27

Москва передала іранській компанії Sahara Thunder не менше 1,8 тонни золотих злитків на загальну суму близько 104 мільйонів доларів як оплату за безпілотники Shahed-136. Про це повідомляє «Агентство» з посиланням на вашингтонську дослідницьку групу C4ADS, яка отримала доступ до контракту між сторонами.

Згідно з оприлюдненою інформацією, в оформленій вручну формі, датованій 16 березня 2023 року, йдеться про постачання 1 788 402,2 г золота за ціною 58,32 долара за грам. Документ був підписаний між іранським виробничим підприємством та особливою економічною зоною «Алабуга» у Татарстані, де здійснювалося складання дронів. Крім того, в іншому договорі від 5 квітня 2023 року фігурує ще одна партія — 2 067 795,9 грама золота (понад дві тонни), також призначена для іранської сторони. Проте подробиці цього постачання на даний момент залишаються невідомими.

Як відзначають аналітики C4ADS, використання золота дозволило оминути обмеження, пов’язані з фінансовими операціями в доларах США, які могли бути заблоковані чи ускладнені санкціями американського Мінфіну. Крім того, розрахунки у дорогоцінних металах забезпечують підвищену анонімність учасників угоди.

Втім, «Алабуга» оплачувала постачання не лише золотом. У доповіді згадується випадок, коли російська сторона перевела кошти у дирхамах Об’єднаних Арабських Еміратів на рахунок у дубайському банку. Для цього використовувалися вільні економічні зони ОАЕ, які забезпечують податкові преференції та спрощене переміщення капіталу.

С4ADS також припускає, що структури, які під санкціями, зокрема іранські, могли вдаватися до розрахунків у криптовалютах. На це, на думку дослідників, вказують переписки співробітників іншої іранської компанії — SAS, яка також знаходиться під санкціями США. В одному з листів щодо візиту президента Білорусі Олександра Лукашенка до Тегерана в березні 2023 року представники SAS запропонували сплатити послуги аеропорту криптовалютою Tether.

Компанія Sahara Thunder потрапила під американські санкції у квітні 2024 року. Причиною стали її зв’язки з Міністерством оборони Ірану та сприяння постачанню безпілотників росії. США звинуватили компанію в тому, що вона служить прикриттям для військових структур Ірану та бере участь у експортних операціях не лише з росією, а й Китаєм та Венесуелою. За даними іранських реєстрів, після запровадження санкцій Sahara Thunder розпочала процес ліквідації. Однак, як зазначає The Washington Post, з високою ймовірністю замість неї незабаром буде створено нову юридичну структуру.

Дзвенислава Карплюк
Редактор

Читають зараз