Російський ватажок Владімір Путін 3 вересня відвідає Монголію. Ця країна є членом Міжнародного кримінального суду і формально має його заарештувати, повідомляє Комерсант український
Про запланований візит президента росії Владіміра Путіна до Монголії повідомила прес-служба Кремля. Причому відвідає він цю країну на запрошення президента Монголії Ухнаагійна Хурелсуха для участі в урочистих заходах, присвячених 85-річчю спільної перемоги радянських і монгольських військ над японськими збройними силами на річці Халхін-Гол.
Монголія є підписантом Римського статуту Міжнародного кримінального суду (МКС), який вона ратифікувала у 2002 році. А у березні 2023 року МКС видав ордер на арешт Владіміра Путіна за підозрою в незаконній депортації дітей з окупованих територій України до росії. Аналогічний ордер було виписано на уповноважену з прав дитини при президенті Марію Львову-Бєлову.
Тож, згідно з узятими на себе зобов’язаннями, Монголія має заарештувати Путіна, як тільки він з’явиться на території країни, і видати його МКС.
З тих пір, як суд видав ордер на арешт Путіна, російський президент не відвідував країни-підписантки Римського статуту. Зокрема у 2023 році він не поїхав на саміт свого геополітичного дітища БРІКС, який проходив у Південноафриканській республіці, підписантці Статуту. Президент ПАР Сиріл Рамафоса тоді говорив, що росія попередила про те, що арешт Путіна буде розцінений як оголошення війни.
Читайте нас в Telegram: головні новини коротко
Римський статут
Римський статут Міжнародного кримінального суду – це міжнародний договір, який заснував Міжнародний кримінальний суд (МКС). Він був ухвалений 17 липня 1998 року на дипломатичній конференції в Римі та набрав чинності 1 липня 2002 року. Наразі Римський статут ратифікували 124 держави.
Статут встановлює чотири основні міжнародні злочини, які підпадають під юрисдикцію суду: геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини і злочини агресії. Під час переговорів розглядалося також включення до цього переліку злочину екоциду.
Створення постійного Міжнародного кримінального суду стало результатом багаторічних зусиль міжнародної спільноти після Другої світової війни. Попередні спроби включали створення Нюрнберзького трибуналу, а також спеціальні трибунали ООН для колишньої Югославії та Руанди.
Україна підписала Римський статут у 2000 році, але ратифікувала його лише сьогодні. Тим не менше, протягом цього часу Україна визнавала юрисдикцію МКС щодо злочинів, скоєних на її території.
Деякі держави, зокрема США, Китай та росія, не ратифікували Римський статут, формально висловлюючи занепокоєння щодо обмеження їхнього суверенітету.
Тим не менше, у 2023 році Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт президента росії Владіміра Путіна та Уповноваженої при президенті рф з прав дитини Марії Львової-Бєлової у зв’язку з підозрами у скоєнні воєнних злочинів в Україні. Тепер цих осіб зобов’язані заарештувати на території країн-учасниць договору.