ПриватБанк не повернуть Коломойському: Верховний суд закрив багаторічну справу

26 Листопада 2024 13:22

Касаційний господарський суд у складі Верховного суду 26 листопада остаточно закрив багаторічну судову справу про повернення ПриватБанку його колишнім власникам. Про це повідомляє «Комерсант Український» з посиланням на Національний банк.

Суд відхилив касаційні скарги ексвласників банку Ігоря Коломойського та кіпрської компанії Triantal Investments Ltd, залишивши в силі попередні рішення Господарського суду Києва та Північного апеляційного господарського суду.

Цими рішеннями суди закрили провадження у справі про визнання недійсними договорів купівлі-продажу акцій ПриватБанку під час його націоналізації у грудні 2016 року.

“Верховний Суд вкотре констатував те, що порушень прав ексакціонерів у процедурі виведення неплатоспроможного ПриватБанку з ринку за участі держави немає”, – йдеться у заяві НБУ.

Начальник управління претензійно-позовної роботи Юридичного департаменту НБУ Віктор Григорчук зазначив:

“Верховний Суд підтвердив законність закриття провадження у справі на підставі норм Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення механізмів регулювання банківської діяльності” № 590-ІХ. Отже, неможливість повернення ПриватБанку у власність колишніх акціонерів підтверджено вчергове”.

Він також нагадав, що стаття 41 Закону України “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб” гарантує, що після передачі акцій банку інвестору держава не може бути позбавлена права власності на ці акції, і вони не можуть бути витребувані на користь попередніх власників.

У Приватбанку зазначили, що судова справа Коломойського несла значні ризики для фінансової системи держави через вимоги опонентів.

“Справа Коломойського та компанії Triantal несла значні ризики для фінансової системи держави через вимоги наших опонентів, проте банк залишається державним. Справу закрито у відповідності до приписів чинного законодавства України щодо неможливості повернення акцій банку колишнім власникам”, – сказала членкиня правління з питань реорганізації та проблемних активів ПриватБанку Солвіта Деглава.

Коломойському раніше належало 41,66% акцій ПриватБанку, Triantal – 16,82%.

Провадження за їхнім позовом закрили на підставі норм “антиколомойського” закону №590-ІХ, що забороняє визнавати недійсними договори, укладені в процесі виведення банків з ринку.

Після укладення договору купівлі-продажу акцій неплатоспроможного банку та їхнього передання інвестору держава як інвестор не може бути позбавлена права власності на придбані нею акції банку. Такі акції не можуть бути затребувані на користь попереднього власника.

На сьогодні судами України закрито провадження в понад 30 судових справах за позовами пов’язаних із ПриватБанком осіб про визнання недійсними договорів купівлі-продажу ПриватБанку.

Довідка

Кабінет Міністрів України ухвалив рішення про входження держави до капіталу ПриватБанку 18 грудня 2016 року.

Перехід ПриватБанку у власність держави відбувся відповідно до статті 411 Закону України “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб”. Це рішення дало змогу уникнути системних ризиків для банківського сектору та стало запорукою збереження фінансової стабільності в країні. Держава витратила на докапіталізацію ПриватБанку понад 155 млрд грн.

Дзвенислава Карплюк
Редактор

Читають зараз