Прозорі закупівлі: для Агентства відновлення створять спеціальну закупівельну організацію

1 Квітня 16:36

Кабінет Міністрів України ухвалив рішення про створення Централізованої закупівельної організації для Державного агентства відновлення. Про це повідомили у Міністерстві розвитку громад та територій, інформує Комерсант український.

Рішення також передбачає запровадження єдиних стандартів систем контролю та належного рівня підзвітності, що підвищить прозорість закупівель.

«Вперше на рівні держави ми будемо проводити закупівлі для будівництва централізовано», – прокоментував це рішення Віцепрем’єр-міністр з відновлення – Міністр розвитку громад та територій України Олексій Кулеба.

Також, як пояснили в Агентстві відновлення вперше в Україні замовники будуть централізовано закуповувати не лише товари, але й роботи та супутні послуги.

Що передбачається урядовим рішенням

Державне підприємство «Інфраструктурні проєкти» визначено, як централізовану закупівельну організацію, що належить до сфери управління Агентства відновлення, яке й координуватиме діяльність закупівельників.

Закупівлі через Централізовану закупівельну організацію охоплюватимуть: експертизу проєктів будівництва та технічний нагляд, інженерно-консультаційні послуги, будівельні роботи та товари, необхідні для цього, а також експлуатаційне утримання доріг.

Всі закупівлі здійснюватимуться через відкриті торги, у тому числі за рамковими угодами, відповідно до Закону «Про публічні закупівлі» та постанов уряду.

Міністерство розвитку громад та територій спільно з Агентством відновлення презентують найближчим часом остаточну модель Централізованої закупівельної організації. Також буде оголошено конкурс на відбір керівника цієї організації та розпочато впровадження елементів корпоративного врядування.

Чим займається Агентство відновлення

У сфері діяльності агенції проєкти з відбудови пошкоджених війною будинків, мостів, дорожньої інфраструктури.

Відновлення Бородянки та Василькова на Київщині, реконструкція зруйнованого мосту на Харківщині, ремонт мосту через канал Кофа на Одещині, відбудова будинку у Запоріжжі, ремонт важливих прифронтових доріг Сумщини, розбудова прикордонної інфраструктури пункту пропуску «Ягодин – Дорогуськ» – це те, чим займається Агенція.

Приміром, проєкт “Створення стійкої інфраструктури у вразливих середовищах в Україні” (DRIVE) передбачає капітальний ремонт автомобільних доріг і мостів у 19 регіонах України, реформу національних автомобільних доріг, встановлення модульних мостів, а також надання технічної допомоги та управління проєктами. Днями Рада директорів Світового банку схвалила фінансування цього проєкту на суму 432 млн доларів. З них передбачено 422 млн доларів кредитних коштів та 10 млн доларів – грантових.

Агенція відновлення також долучена до реалізації Програми екстреного відновлення, яку втілюють Міністерство розвитку громад та територій разом із Японським агентством міжнародного співробітництва JICA. Найпершу угоду було підписано ще в березні 2023 року. З того часу вже реалізовано 3 фази Програми. На 4 фазу виділено грант у розмірі 8,8 мільярда японських єн, що складає близько 60 мільйонів доларів. У її рамках буде втілено 6 субпроєктів, спрямованих на підтримку гуманітарного розмінування; обслуговування енергетичної інфраструктури; відновлення систем водопостачання; підтримку проєктів громадського здоров’я та безпеки; надання освітніх послуг; покращення громадської інфраструктури регіонів.

Розвиток прикордонної інфраструктури – ще один з пріоритетів Агентства відновлення на цей рік. В управлінні Агентства відновлення зараз 27 пунктів пропуску. Серед найближчих завдань – оформлення прав постійного користування земельними ділянками, на яких розташовані пункти пропуску.  

І ще один пріоритетний проєкт Агентства відновлення – модернізація вуличного освітлення. На участь у проєкті вже подали заявки 402 громади зі всієї України, які хотіли б встановити у себе енергоефективне вуличне освітлення. Загалом у межах реалізації проєкту планується замінити до 2 мільйонів вуличних LED-світильників по всій країні. Серед них чверть – з системою автоматичної зміни яскравості залежно від навколишнього рівня освітлення.

Василевич Сергій
Редактор