Провокація чи стратегія: як США та росія зараз можуть скористатися ситуацією в Україні
4 Березня 16:54
Події, що відбулися в Овальному кабінеті США – частина спланованої провокації. У цьому впевнений колишній секретар Польської делегації в Парламенті НАТО, ексміністр праці Польщі, голова правління фонду Республіканського клубу в Україні Пьотр Кульпа.
За його словами, стратегія США та росії будується на намаганні виставити Україну агресором, а відсутність військової допомоги Києву фактично означає підтримку Москви. Що це означає для безпеки Європи та стабільності на континенті?
Як Україна може протистояти зменшенню військової підтримки з боку США? Чи зможе Європа взяти на себе більшу відповідальність за безпеку та допомогти Україні в ці складні часи – далі в матеріалі Комерсант український.
Голова правління фонду Республіканського клубу в Україні Пьотр Кульпа в ексклюзивному коментарі Комерсант український зазначає, що США і росія можуть стати союзниками і саме для цього команда Трампа влаштувала провокацію в Білому Домі.
“Те, що сталося в Овальному кабінеті, – це була пастка, розставлена для того, щоб принизити, спровокувати та дискредитувати президента Зеленського”, – наголосив Кульпа.
Європейська безпека неможлива без України
Кульпа наголосив, що без України немає європейської системи безпеки.
“100 українських бригад разом із 80 європейськими можуть протистояти 200 бригадам Росії. Тому саме Україна є визначальним фактором стабільності на континенті”, – Пьотр Кульпа
За словами Кульпи, Трамп, намагаючись тиснути на Україну, лише об’єднав європейські країни у підтримці Києва.
“Трамп грав без карт, і коли хвиля спала, стало видно, хто залишився без штанів”, – зазначив Кульпа, натякаючи на вразливість американського експрезидента перед світовими викликами.
Сьогодні Польща є критично важливим транспортним коридором для України, і саме тут Путін та Трамп намагаються посіяти розбрат, пояснює Кульпа. Однак він переконаний, що європейські держави розуміють загрозу і не піддадуться на провокації.
Пьотр Кульпа підкреслив, що тепер Європа усвідомила свою залежність від України у питаннях безпеки.
“Україна стала однією з чотирьох ключових країн поряд із Великою Британією, Францією та Польщею. Головне – щоб цей європейський оркестр грав одну мелодію”, – резюмував Пьотр Кульпа.
Ймовірна зупинка допомоги зі США: який запас міцності
Україні доведеться обирати, захищати їй аеродром, електростанцію чи завод що виробляє зброю, через дефіцит ракет-перехоплювачів для 5 систем Patriot. Такі меседжі транслює видання FT. Посилаючись на українську розвідку, пишуть, що на фронті наслідки від призупинення американського військового постачання, ймовірно, будуть відчутні вже через кілька тижнів.
Водночас видання Politico з посиланням на неназваного високопоставленого українського чиновника повідомляє, що припинення військової підтримки з боку Сполучених Штатів може призвести до втрати Україною частини територій. За даними видання, українська влада занепокоєна можливим скороченням або призупиненням військової допомоги, що суттєво вплине на обороноздатність країни.
Втім, на закритому засіданні Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки було розглянуто можливий негативний сценарій щодо припинення військової допомоги від США Україні. Про це заявив народний депутат, член оборонного комітету Ради Федір Веніславський.
За його словами, навіть у разі припинення системної підтримки з боку Сполучених Штатів, Україна має запас міцності приблизно на пів року. Проте ситуація може значно ускладнитися, тому зараз ведеться активна робота над пошуком альтернативних джерел постачання критично важливого озброєння.
“Наш військово-промисловий комплекс за три роки набув значної спроможності й здатний суттєво нівелювати загрози та ризики”, – наголосив Веніславський.
Нагадаю, адміністрація Дональда Трампа ухвалила рішення про повне призупинення військової допомоги Україні, посилюючи тиск на президента Володимира Зеленського. Про це повідомляє Bloomberg із посиланням на чиновника Пентагона, а також CNN, яке цитує представника Білого дому. Раніше про це також повідомило видання The Wall Street Journal
За словами неназваного посадовця Міністерства оборони США, “США призупиняють всю поточну військову допомогу Україні доти, доки Трамп не вирішить, що лідери країни продемонструють добросовісну прихильність до миру”.
Зазначається, що рішення зачепить усі постачання американської військової техніки, яка ще не дісталася України. Це стосується озброєння, яке знаходиться в дорозі на літаках і кораблях або перебуває в транзитних зонах у Польщі.
За даними джерел, Трамп особисто дав розпорядження міністру оборони Піту Гегсету “виконати цю паузу”. Водночас, за інформацією Bloomberg, наразі невідомо, який обсяг допомоги потрапляє під цей наказ і які можуть бути подальші кроки адміністрації США.
Ба більше, напередодні низка американських ЗМІ написали про те, що Гегсет наказав кіберкомандуванню США відмовитися від усіх планів проти Росії, включно з наступальними цифровими діями. Втім, Пентагон спростував повідомлення ЗМІ, що міністр оборони Піт Гегсет наказав припинити наступальні кібероперації проти росії.
“Не було жодного наказу про припинення наступальних операцій відповідно до цього пріоритету”, – пише видання Bloomberg.
Що каже Європа?
З повідомленнями про ймовірне припинення допомоги зі США, Європа не стала замовчуватися. Прем’єр-міністр Чехії Петр Фіала заявив, що рішення президента США Дональда Трампа про призупинення допомоги Україні підкреслює необхідність для Європи зміцнити власну безпеку.
“Рішення президента Трампа свідчить про нагальну потребу фундаментальних змін у нинішній політиці Європи. Ми повинні зміцнити наші економічні та військові можливості і взяти на себе повну відповідальність за власну безпеку. Це вимагає збільшення інвестицій в оборону. Забезпечення нашої безпеки також означає посилення нашої підтримки України. Ми не можемо допустити успіху агресивної політики Росії, яка загрожує всім нам”, — наголосив Фіала.
Міністр оборони Латвії Андріс Спрудс заявив, що Європа не відмовиться від підтримки України, незважаючи на рішення США переглянути військову допомогу. Про це він написав у соцмережі Х.
«Латвія та Європа продовжуватимуть допомагати Україні. Ми єдині та рішучі — Європа має взяти на себе ще більшу відповідальність, мобілізуватися та підтримувати Україну з позиції сили, забезпечуючи її військовою зброєю та гарантіями безпеки», — наголосив Спрудс.
Міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна закликав європейських партнерів збільшити військову допомогу Україні.
«Європа повинна збільшити військову допомогу Україні, щоб Україна могла продовжувати свою боротьбу за справедливий і тривалий мир», – сказав Цахкна.
Президент Фінляндії Александр Стубб заявив, що Україна повинна автоматично отримати членство в НАТО, якщо Росія знову здійснить напад після досягнення миру.
«Україні складно отримати членство в НАТО через скептичну позицію Німеччини та США. Тож чому б не надати їй де-факто членство замість цього?» — зазначив Стубб.
Міністр оборони Данії Троельс Лунд Поульсен наголосив на необхідності посилення міжнародної підтримки України, зазначивши, що Європа має діяти швидше та робити більше.
«Я можу лише висловити свій глибокий жаль щодо рішення США. Це ставить Україну у вкрай складне становище в момент, коли вона найбільше потребує допомоги. Тому припинення військової підтримки з боку США означає, що Європа повинна реагувати набагато оперативніше», — заявив Поульсен в ефірі данського телеканалу TV 2.
Зупинка допомоги США обурила навіть проросійську французьку політикиню Марі Ле Пен. Вона назвала таке рішення жорстоким щодо до українських солдатів.
Очевидно, те, що сталося в Овальному кабінеті, може мати серйозні наслідки для міжнародної безпеки, зокрема для України та її стратегічного партнерства з Європою. Підтримка України з боку європейських країн стає ще важливішою в контексті змін у політиці США.
Якщо військова допомога з США припиниться, Україна може опинитися в складному становищі, але, як видно з заяв, європейські країни розуміють важливість підтримки України. Європейський континент має діяти швидко і злагоджено, щоб забезпечити стабільність і безпеку, не дозволяючи росії реалізувати агресивні амбіції.