Лише 43 російські танкери з тисячі перебувають під спільними санкціями Заходу

29 Травня 14:43

Робін Дж. Брукс, старший науковий співробітник Інституту Брукінгса та колишній головний економіст Міжнародного інституту фінансів, оприлюднив тривожні дані про відсутність координації між ЄС, Великобританією та США у санкціях проти російських нафтових танкерів. Про це він написав у своєму блозі, повідомляє «Комерсант Український».

За даними аналізу Брукса, станом на 28 травня 2025 року, США ввели санкції проти 216 російських нафтових танкерів, ЄС – проти 319 суден, а Великобританія – проти 269. Загалом під санкціями перебувають 508 російських танкерів, якщо виключити дублювання.

Загалом, за оцінкою ГУР, російський тіньовий флот налічує сьогодні до тисячі суден. Тож, українські партнери наклали санкції лише на половину з них. Але ситуація ще гірша.

Найбільш вражаючим є те, що лише 43 судна одночасно перебувають під санкціями всіх трьох юрисдикцій – ЄС, Великобританії та США. Це становить менше 10% від загальної кількості санкціонованих танкерів.

Брукс пояснює, що частково така ситуація пов’язана з різними підходами політиків: деякі вважають за краще санкціонувати якомога більше суден і тому уникають тих, що вже під санкціями інших країн.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

За словами аналітика, його дослідження активності нафтових танкерів не підтверджує ефективність такого підходу. Координовані санкції, що перекриваються, набагато більш ефективні для припинення діяльності російських танкерів, ніж односторонні заходи.

“Є величезний простір для збільшення перекриття санкцій, що максимізує їх ефективність”,

– зазначає експерт.

Експерт додає, що, хоча про нафтові санкції проти росії говорять дуже давно, але вони суттєво набули чинності лише цього року.

Як видно з діаграми, лише у 2025 році ЄС, Велика Британія та США почали агресивно запроваджувати санкції проти російських нафтових танкерів.

Але Брукс вважає, що ефективність санкцій буде досить високою уже скоро.

“Ті докази ефективності санкцій, які ми маємо — про це я напишу завтра — обнадійливі. Санкції США дуже ефективні для припинення діяльності тіньового флоту, тоді як санкції ЄС та Великої Британії — коли застосовуються разом — також мають серйозний вплив”,

– зауважує експерт.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Остафійчук Ярослав
Редактор

Читають зараз