Прокуратура Австрії заперечила відмивання грошей у справі ексголови НБУ Шевченка
1 Березня 14:22
Переслідування НАБУ ексголови Нацбанку України Кирила Шевченка «викликає підозри у політичній забарвленості справи» з огляду на відсутність претензій до нього з боку міжнародних правоохоронних органів та визнання його ролі в утриманні банківської системи України під час війни. Про це у своїй статті під назвою «Переслідування колишнього голови НБУ Шевченка – правосуддя чи політичні репресії?» пише член Республіканської партії США, багаторічний соратник Дональда Трампа Джеймс Бредлі, якого цитують «Українські новини», передає .
Бредлі спочатку нагадує, що Шевченко очолив НБУ під час пандемії COVID-19 у 2020 році і залишався на посаді під час російського вторгнення. Далі американський політик вказує, що Шевченку весь час доводилося протистояти політичному впливу на НБУ, який зрештою і призвів до його відставки.
Бредлі вважає, що саме Шевченко «відіграв вирішальну роль у запобіганні колапсу банківської системи в перші місяці повномасштабного вторгнення Росії в Україну», чим здивував всю фінансову спільноту.
«Спочатку весь світ здивувало, що банківська система України витримала шок і не впала – ні в перший день повномасштабного вторгнення Росії, ні в перший тиждень, ні в перші місяці. Навіть сьогодні вона залишається єдиним у світі прикладом повноцінного функціонування банківської системи під час війни. Вдруге це сталося, коли за нез’ясованих обставин автор цього дива – Кирило Шевченко, який обіймав посаду Голови Національного банку України з 2020 по 2022 рік – був змушений піти у відставку», – пише Бредлі.
За його словами, наприкінці 2024 року Центральна прокуратура Австрії з економічних злочинів і корупції, вивчивши матеріали, надіслані з України, закрила справу проти Шевченка, не знайшовши доказів відмивання грошей. Також адвокати Шевченка отримали рішення Генеральної комісії Інтерполу, яке підтверджує, що агентство не має жодних заходів чи обмежень щодо екс-голови НБУ, що доводить безпідставність та політичну вмотивованість звинувачень.
«Незважаючи на всі зусилля української влади зобразити Шевченка корупціонером і злочинцем, ці спроби розвалюються на наших очах. Міжнародне правосуддя не має до нього жодних претензій», – констатує автор.
За його словами, попри рішення міжнародних інституцій, в Україні переслідування Кирила Шевченка триває: незабаром ВАКС розпочне розгляд його справи, що розслідувалась майже 6 років, щодо ймовірного розкрадання коштів «Укргазбанку».
«Українські суди залишаються гнучким (у найгіршому сенсі цього слова) інструментом в руках влади, результат досить передбачуваний. Навіть в українських елітах багато хто вважає, що справа проти Шевченка є нічим іншим, як політичною помстою, але мало хто наважується заявити про це відкрито», – вважає американський політик.
Додамо, що раніше на захист Кирила Шевченка публічно виступила Харківська правозахисна група. На сайті організації, зокрема, зазначалося, що ХПГ вбачає у справі проти Шевченка «ознаки політичного переслідування».
«Сподіваємось, що державі в цілому та правоохоронним органам, зокрема, вистачить професіоналізму для уникнення політичного переслідування в Україні», – вказували в організації.
За даними НАБУ, справ проти Кирила Шевченка стосується реалізації схеми виведення з “Укргазбанку” коштів нібито під приводом оплати посередницьких послуг впродовж 2014-2020 років.