Проєкт бюджету-2025: нові обмеження для партій та зміни для лікарень
19 Листопада 14:58Комітет Верховної Ради з питань бюджету затвердив проєкт державного бюджету на 2025 рік до другого читання та вніс фінальні правки, повідомляє Комерсант український
Серед важливих змін — зокрема, в проєкті враховано використання кредитних коштів і податкові питання. Так, 2 мільярди доларів, надані Великою Британією, будуть спрямовані на покриття військових витрат, зокрема, на закупівлю зброї.
Також, народні депутати вирішили залишити 4% від податку на доходи фізичних осіб (крім військового збору) на місцевому рівні, щоб підтримати громади.
«Тобто загалом буде 64% для громад для розрахунків за комунальні послуги та енергоносії. Відповідно скасовуємо субвенцію обласним бюджетам на покриття різниці в тарифах на 12,2 млрд гривень», – розповіла голова комітету Роксолана Підласа.
На співфінансування європейського проєкту розвитку залізничної інфраструктури для Укрзалізниці в бюджеті було передбачено додаткові 128 мільйонів гривень. Крім того, на дослідження в галузі оборони для Національної академії наук додали 277,1 мільйона гривень.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Важливо, що з бюджету виключили можливість політичним партіям купувати військові облігації та скасували зобов’язання для лікарень тримати кошти на рахунках у казначействі. Які причини та що саме це означатиме для України – дізнавався Комерсант український.
Чому заборона політичним партіям купувати державні облігації – важлива необхідність
Голова комітету економістів України Андрій Новак в ексклюзивному коментарі для Комерсант український пояснив, що одна з основних змін до бюджету, яка стосується заборони політичним партіям купувати державні облігації, – це є конкретний, чіткий приклад, який базується на фактах.
За словами Новака, такий крок був зумовлений діями певної політичної партії під час попередньої влади, яка, використовуючи бюджетні кошти, спрямовані на фінансування партії, придбала державні облігації.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
“Ці облігації мають досить привабливі відсотки, і таким чином партійний ресурс, який мав би використовуватися для розвитку структури партії та пропагування ідеології, фактично йде на отримання прибутку”, — зауважив Новак.
За його словами, на основі цього прецеденту було вирішено внести зміни до бюджету, щоб запобігти подібним ситуаціям у майбутньому.
“Якщо це питання не врегулювати зараз, то всі парламентські партії, які фінансуються з бюджету, згідно з чинним законодавством, також можуть використати ці кошти для купівлі фінансових інструментів, зокрема облігацій, з метою отримання прибутку”, — пояснив голова комітету.
Скасування зобов’язання тримати кошти в Держказначействі — необхідний крок для лікарень під час війни
Крім того, у бюджеті передбачено скасування зобов’язання для лікарень тримати кошти на рахунках у Держказначействі. Новак вважає це рішення обґрунтованим:
“В умовах війни всі українські лікарні перевантажені роботою. Вони надають оперативну медичну допомогу як для військовослужбовців, так і для цивільного населення, яке страждає від обстрілів”, – зазначив Новак.
Експерт підкреслив, що лікарні мають бути в змозі швидко вирішувати свої фінансові потреби. А тому правильним є рішення, що лікарні тепер можуть зберігати кошти на своїх рахунках, а не в Держказначействі. Це дозволить їм мати більшу фінансову гнучкість для вирішення нагальних потреб у умовах війни.
Таким чином, зміни до бюджету на 2025 рік спрямовані на більш ефективне використання державних коштів та на підтримку критичної інфраструктури в умовах війни.
Отже, за словами економістів, бюджет на 2025 рік втілює важливі кроки для забезпечення національної безпеки та розвитку критичної інфраструктури. Внесені зміни не тільки зменшують ризики фінансових зловживань, таких як купівля облігацій політичними партіями, а й сприяють більш ефективному використанню коштів у таких чутливих сферах, як медицина та залізничний транспорт. Запроваджена фінансова гнучкість для лікарень дозволить швидше реагувати на потреби під час війни, що є важливою умовою для підтримки національної обороноздатності.
Авторка: Даріна Глущенко