Профспілка працівників освіти і науки України оприлюднила заяву, у якій вимагає привести заплату педагогів у відповідність до вимог закону. Заяву оприлюднено за результатами Всеукраїнської освітньої конференції “Серпнева-2024”, повідомляє Комерсант український
Зокрема, профспілка звертає увагу на те, що наразі оплата праці педагогів не відповідає вимогам закону. Підкреслюється, що з 2018 року заробітна плата педагогів мінімальної кваліфікації мала би дорівнювати чотирьом прожитковим мінімумам, а з січня 2023 року – трьом мінімальним зарплатам. Але ця норма залишається нереалізованою. Крім того, навіть після індексації у 2023 році реальна заробітна плата педагогів залишається нижчою від необхідного рівня, що ставить під загрозу ефективне функціонування системи освіти.
«На сьогодні найнижчий посадовий оклад педагогічного працівника, з урахуванням відповідних доплат, прийнятих згідно з постановою Уряду № 22 від 2018 року, становить 6808 грн, а молодого педагога, який прийшов з вишу до школи чи садочка, – 6923 грн. Це навіть нижче мінімальної заробітної плати, яка з січня 2023 року становить 8000 грн. І лише вчитель чи вихователь найвищої кваліфікаційної категорії з великим стажем роботи має оклад 8805 грн»,
– йдеться у заяві.
Читайте нас в Telegram: головні новини коротко
Тому профспілковці вимагають від уряду визнати державним боргом та виплатити усі недоплачені їм кошти, починаючи з 2018 року. Зважаючи на оборонні потреби, освітяни готові дочекатися для цього закінчення війни.
При цьому, відмовки уряду на те, що в бюджеті немає для цього коштів, у профспілці вважають нікчемними, посилаючись на рішення Європейського суду з прав людини, у яких наголошується на неприпустимості невиконання закону через відсутність бюджетних коштів.
Стаття 61 Закону України “Про освіту” стверджує:
Мінімальна зарплата у 2024 році складає 8000 грн/міс. Таким чином, найнижчий посадовий оклад педагога в Україні нині мав би складати 24 тис. грн. Однак, за словами Міністра освіти і науки Оксена Лісового, середня, навіть не мінімальна, зарплата освітянина нині складає близько 16 тис. грн.