Професійні закупівлі: як держава загалом та Міноборони, зокрема заощаджують кошти

7 Лютого 12:07

Держава у січні заощадила 2 млрд гривень завдяки закупівлям через Prozorro Market. Про це повідомили у Міністерстві економіки, інформує Комерсант український.

Як наголошується у повідомленні, у січні замовники через Prozorro Market зробили закупівель на 16 млрд гривень, і зекономили на:

– товарах широкого вжитку — економія 1,7 млрд гривень;

– лікарських засобах — економія 300 млн гривень.

Для порівняння за весь попередній рік було заощаджено 4 млрд гривень.

Prozorro Market наразі активно використовують близько 13 тисяч замовників. Загалом у 2024 році через Prozorro Market державні замовники придбали товарів широкого вжитку на суму понад 41 млрд гривень. Це вчетверо перевищило показник 2023 року.

Закупівлі через електронний каталог адмініструє ДУ «Професійні закупівлі».

Досвід ефективних закупівель мають і в Міноборони

В оборонному відомстві, як відомо, працює спеціальна закупівельна агенція Міноборони – «‎Державний оператор тилу» (ДОТ)‎. Там, приміром, для закупівель пального використовують регіональну модель і зараз її вдосконалюють за рахунок збільшення кількості лотів.

«Держава спрямовує значні кошти на забезпечення ЗСУ пально-мастильними матеріалами. Зокрема, за 2024 рік ДОТ закупив ПММ на 28.2 млрд грн. Поглиблення регіональної моделі дозволяє забезпечити безперебійне надходження пального у війська», – розповів директор департаменту політики закупівель Міноборони Гліб Канєвський.

Модель закупівель пального за регіональним принципом передбачає поділ постачання на чотири регіони: Східний, Південний, Центральний і Західний.

Кількість учасників, що виходили на торги та рівень економії на аукціонах (редукціонах) підтвердили ефективність такої моделі закупівель. Саме тому для підвищення конкуренції та оптимізації логістичних процесів потенційних постачальників “Державний оператор тилу” поглиблює регіональну модель. Раніше регіон охоплював від 4 до 6 точок постачання. Відтепер кількість лотів збільшується вдвічі: замість чотирьох великих регіональних лотів буде вісім дрібніших з меншою кількість точок постачання (від 1 до 2).

«‎Ринок пального в Україні відзначається значними безпековими ризиками через постійну загрозу з боку російської федерації. Тому постачальники не зберігають великі обсяги на території України. Поглиблення регіональної моделі дозволяє зменшити безпекові ризики для бізнесу, знижуючи необхідні для участі в торгах обсяги палива. Це відкриває можливості для нових гравців ринку та підвищує рівень конкуренції, що, своєю чергою, позитивно впливає на вартість продукції для потреб оборони»‎, – пояснила Марина Єремєєва, директорка програми пально-мастильних матеріалів ДОТ.

В результаті проведених торгів на закупівлю дизельного пального арктичного, на лотах де був тільки один учасник, економія від очікуваної вартості в середньому склала 2.7%, водночас на лотах де було більше ніж 2 учасники торгів економія в середньому склала 7.5%. У грошовому еквіваленті це дозволило додатково зекономити 15.8 млн грн. Загальна економія на торгах дизельного пального арктичного становить понад 82 млн грн.

У Міноборони пояснюють, що дизельне пальне арктичне відрізняється від дизельного пального зимового вищою стійкістю до низьких температур та менш присутнє на ринку країни. Водночас із квітня місяця ДОТ розпочне забезпечення літнім пальним, що, як прогнозується, має збільшити присутність учасників ринку на торгах.

Василевич Сергій
Редактор