Президентка Єврокомісії представила п’ять кроків для зміцнення оборони Європи
4 Березня 12:12
Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн оприлюднила оборонний пакет ЄС, який передбачає масштабне збільшення витрат на безпеку та військові потреби. Вона наголосила, що Європа має взяти на себе більше відповідальності за власну оборону, повідомляє Комерсант український
5 кроків до безпеки
У своєму плані фон дер Ляєн окреслила п’ять основних напрямків.
1. Розширення державного фінансування оборони
Країнам ЄС дозволять збільшувати витрати на оборону без ризику перевищення бюджетного дефіциту. За її словами, якщо держави-члени вкладатимуть у безпеку в середньому 1,5% ВВП, це створить додатковий ресурс у 650 млрд євро за чотири роки.
2. Новий фінансовий інструмент
Єврокомісія пропонує створити механізм надання позик на 150 млрд євро для інвестицій в оборонну сферу. Гроші будуть спрямовані на закупівлю систем ППО, артилерії, боєприпасів, безпілотників, засобів кібербезпеки та військової мобільності.
3. Використання бюджету ЄС
Для країн-членкинь ЄС запропонують додаткові фінансові стимули, щоб вони могли залучати європейські фонди для розвитку оборонної промисловості.
4. Мобілізація приватного капіталу
ЄС прискорить створення союзу заощаджень та інвестицій, що дозволить залучити додаткові кошти в оборонний сектор.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
5. Залучення Європейського інвестиційного банку
Цей фінансовий механізм сприятиме активному розвитку військової інфраструктури та стратегічних проєктів.
Фон дер Ляєн заявила, що запропоновані заходи можуть допомогти мобілізувати до 800 млрд євро для посилення обороноздатності Європи. Вона також підкреслила, що ЄС і надалі тісно співпрацюватиме з НАТО, але настав момент для Європи діяти рішуче.
Безпека України та Європи
Мюнхенська безпекова конференція 2025 стала справжнім шоком для багатьох і холодним душем для європейських політиків після того, як представники США озвучили своє бачення майбутньої безпекової моделі у Європі та світі. Зокрема промова Віцепрезидента США Джея Ді Венса зводилилася до того, що Європа більше не може покладатися на американську безпекову парасольку, оскільки США більше не гарантуватимуть їм цього. Також до європейців донесли, що безпека України після укладення перемир’я з росією теж перебуватиме на їхніх плечах, оскільки це стосується європейських справ, від яких США усуваються.
А зараз США навіть “фізично” не бачать Європу за столом перемовин із росією.
На цьому тлі Президент України Володимир Зеленський закликав до створення Збройних сил Європи. Цю ідею уже поспішили відкинути в Польщі.
Європейці були шоковані таким поворотом від США. Першим оговтався Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер, який заявив, що його держава “може і хоче” надіслати свій контингент до України в якості миротворчого у разі укладення перемир’я з росією.
17 лютого Президент Франції Еммануель Макрон терміново скликав очільників “провідних європейських держав” для формування якоїсь спільної позиції з цього питання. Однак її досягти не вдалося. Як виявилося, за надсилання миротворчих контингентів до України виступають Британія, Франція та Швеція, а проти – Німеччина, Польща, Італія та Іспанія. Пізніше й Макрон заявив, що не збирається відправляти війська до України.