Президент KSE Милованов озвучив, за скільки готовий купити Могилянку – ціна космічна
15 Травня 14:56
Президент KSE Тимофій Милованов не один місяць говорить про купівлю Києво-Могилянської академії. Це має зробити її ефективнішою, а KSE – дати стрімкіший розвиток. Чи це реальна ідея – читайте далі в матеріалі «Комерсант Український»
Приватна Київська школа економіки (KSE) готує запит до Міністерства освіти і науки (МОН) про придбання Національного університету «Києво-Могилянська академія».
«У держави немає грошей на розвиток Могилянки й гідні зарплати викладачам та науковцям», – написав у своєму фейсбуці президент KSE Тимофій Милованов.
За словами Тимофія Милованова, Києво-Могилянська академія є найстарішим університетом України, в якому, згідно з даними ЄДЕБО, навчається понад 4700 студентів. Вона стабільно входить до трійки лідерів у рейтингу Forbes Ukraine серед вишів, що дають найкращу підготовку для кар’єри в бізнесі, зокрема за економічними та ІТ-напрямами. Милованов також нагадав, що колись Київська школа економіки була структурною частиною «Могилянки».
Милованов згадав, що це було давно, коли Могилянка ще залишалася тим унікальним і авторитетним університетом, яким її пам’ятають. Нині ж, за його словами, дедалі частіше лунають думки, що «Могилянка вже не та». Він не погоджується з таким підходом, адже вважає свою альма-матер (сам є її випускником) все ще гідною й цінною. Милованов запевняє: якщо Київська школа економіки придбає Могилянку, умови навчання для студентів не погіршаться — навпаки, стануть кращими.
Водночас він переконаний, що необхідну суму для купівлі університету можна зібрати шляхом народного фінансування. Це, на його думку, дозволить уникнути залежності від великого бізнесу, олігархів чи західних фондів.
«Якщо ви думаєте, що я стібусь, як Трамп, то ні! Я, так само як Трамп хоче купити Гренландію, серйозно хочу купити Могилянку», – каже Милованов.
«Комерсант Український» звернувся за офіційним коментарем до Тимофія Милованова та дізнався подальші плани президента KSE щодо ймовірної купівлі Могилянки та про які суми може йтися.
Чи хоче Милованов і досі купити Могилянку
Тимофій Милованов у розмові з журналістами підтвердив, що ініціатива об’єднання з НаУКМА залишається на порядку денному. Водночас він визнає — є супротив усередині самої могилянської спільноти.
«Як каже наш ректор Брік, є супротив з боку Могилянки, бо частина спільноти бачить ризик, що KSE поглине академію, її культуру або зробить із нею щось незрозуміле. Але й ми в KSE бачимо інший ризик — що через 4–5 років Могилянка втратить свій вплив і репутацію», — пояснює Милованов.
За його словами, сторони бояться одного і того ж — занепаду, але бачать різні шляхи розвитку.
«Ми готові об’єднатись зі спільнотою могилянців, щоб зробити Могилянку знову величною. Так, це дратує через аналогію з Трампом, але ця фраза добре відображає суть. Могилянка була великою, але втратила динамізм. Його потрібно повернути — разом», – переконаний Милованов.
Як повідомив Милованов, KSE ще не зверталася до Міністерства освіти і науки з офіційною пропозицією придбати університет. Наразі триває етап попереднього аналізу.
«Ми замовили дослідження у консультантів щодо плюсів і мінусів об’єднання та можливих моделей. Після отримання результатів ми зможемо обговорювати це з громадськістю й міністерством», – каже президент KSE.
Чи можлива приватизація державного вишу
Чинне законодавство не дозволяє продаж державних університетів, однак, за словами Милованова, закони можна змінити.
«Дійсно, як сказав заступник міністра Винницький, державні виші не можуть бути продані — бо це заборонено законом. Але закон змінює Верховна Рада. І вже є прецедент — експеримент із КАІ (Київським авіаційним інститутом)», – нагадує Милованов.
Він також згадав Ксенію Семенову, яка відповідає за експеримент із реформування управління університетами.
«Багато хто атакує Ксенію, бо вона ворушить болото. Хоче змінити систему — а це завжди викликає спротив. Бо зміни страшні: можна втратити роботу, або доведеться справді щось робити. Але це саме той шлях, який варто пройти», – наполягає пан Тимофій.
Милованов вважає стагнаційним моментом, що Могилянка не увійшла до переліку університетів, які беруть участь у реформаторському експерименті.
«Це також ознака стагнації. Тому трохи лукавить пан Винницький, коли каже, що з Могилянкою нічого не можна зробити. Він сам пов’язаний із Могилянкою, тому йому складно бути критичним», – Милованов.
Яку суму за купівлю Могилянки KSE готова запропонувати
Офіційна сума ще не озвучена, однак у приватному коментарі ексклюзивно для «Комерсант Український» Милованов припустив, що НаУКМА може коштувати у межах 40–50 мільйонів доларів.
«Навряд чи більше, бо університет збитковий. Але якщо б хтось запропонував 1 мільярд доларів в ендавмент, то уряд, думаю, не зміг би відмовити», – переконаний Милованов.
Реакція українців: від скепсису до звинувачень у «чорному піарі»
Ідея можливої купівлі Києво-Могилянської академії Київською школою економіки викликала бурхливу реакцію в соцмережах. Чимало користувачів поставилися до заяви Тимофія Милованова критично — дехто навіть звинуватив його у спробі заробити на резонансі напередодні вступної кампанії. Інші припустили, що публічні заяви Милованова мають радше інформаційно-промоційну мету, а не реальну стратегію дій.
«Очевидно, мета цього провокативного посту — створити хайп і привернути увагу до KSE перед вступною кампанією», — зазначив один із коментаторів допису.
Дехто ж із давніх випускників Могилянки звернув увагу на те, що фраза «Могилянка вже не та» — не нова і з’явилася ще задовго до сучасних дискусій.
«Я вступив у Могилянку у 1996-му, і вже тоді жартували, що “Могилянка вже не та”. Це мем, який живе десятиліттями», — згадав один із коментаторів.
Проте попри критику, тема викликала широке обговорення, що свідчить про небайдужість суспільства до майбутнього культового українського університету.