Працювали в Польщі чи Німеччині? Тепер це вплине на пенсію
19 Травня 22:25
Українці, які працювали за кордоном, зможуть зарахувати цей період до свого страхового стажу в Україні. Про це повідомили в Міністерстві соціальної політики, передає «Комерсант Український».
У профільному міністерстві кажуть, що така можливість передбачена в рамках міжнародних угод про соціальне забезпечення, які Україна укладає з іншими державами. Також “легалізувати” страховий стаж, одержаний за кордоном, українці зможуть згідно з ЗУ №3674-IX Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання питання обчислення страхового стажу та пенсійного забезпечення та Постановою Кабміну № 562 від 16 травня 2025 року.
Важливо, щоб люди, які працюють, мали право на пенсію. Тому змінюємо законодавство у відповідь на виклики часу і потреби людей, врегульовуємо питання стажів, набутих за кордоном, впроваджуємо зміни, які мають зробити пенсійну систему справедливішою, — сказала міністр соціальної політики Оксана Жолнович.
Що таке страховий стаж і чому це важливо
Страховий стаж — це період, протягом якого особа сплачувала внески до системи соціального страхування. Саме від цього стажу залежить право на пенсію за віком, по інвалідності, втраті годувальника, а також розмір майбутньої пенсії.
Чим довше людина сплачує страхові внески та чим більшим є їхній розмір, тим більшою буде пенсійна виплата.
Вік виходу на пенсію залежить від тривалості страхового стажу. У 2025 році для призначення пенсії за віком:
- в 60 років необхідно мати не менше 32-х років страхового стажу,
- в 63 роки – від 22-х до 32-х років,
- в 65 років – від 22-х до 15-ти років.
В умовах великої трудової міграції ця реформа дозволяє людям, які працювали за межами України, не втрачати свої трудові напрацювання.
Як це працюватиме
Угода передбачає, що українці, які легально працювали в країні-партнері та сплачували там соціальні внески, можуть подати відповідні документи для врахування цього періоду в Україні. При цьому не обов’язково, щоб між роботами не було перерв — головне, щоб внески дійсно сплачувались.
Україна вже уклала угоди про соціальне забезпечення з понад 20 державами, серед яких Польща, Німеччина, Італія, Іспанія, Чехія, Словаччина та інші. Угоди дозволяють уникати подвійного страхування і гарантують облік страхового стажу в обох країнах.
Уряд розв’язав проблему, з якою стикалися українці, що працювали в росії або Білорусі: раніше їм було потрібно надати офіційну довідку про те, що вони не отримують пенсію в цих країнах. Але після початку повномасштабної війни будь-які контакти з пенсійними органами рф і Білорусі припинилися, і люди не могли оформити українську пенсію.
Тепер ситуацію врегульовано: замість довідки людина може особисто підтвердити, що не отримує пенсію з-за кордону. Це буде вважатися достатньою підставою для нарахування пенсії в Україні. Відповідальність за правдивість наданої інформації лежить на самій людині.
Читайте також: Кабмін змінив розрахунок радянського стажу для пенсій
Які документи потрібні
Для зарахування іноземного стажу потрібно надати:
- довідку від іноземного пенсійного органу;
- підтвердження сплати внесків;
- переклад документів українською мовою.
Що у перспективі
Мінсоцполітики готує нові угоди з країнами, де працює найбільше українських заробітчан, включаючи Ізраїль, Португалію та країни Скандинавії. Також планується створення цифрового сервісу, через який можна буде подати документи дистанційно.
Контекст
До цього часу в Україні діяла норма, що до обрахунку стажу для призначення пенсії враховувався тільки стаж, набутий в Україні. Виключення становили країни, з якими Україна мала ратифіковані угоди щодо врахування стажів.
У 2024 році народні депутати ухвалили закон, розроблений Мінсоцполітики, який запровадив так звану пропорційну систему обрахування стажу. Закон впроваджує, що для всіх країн застосовуються однакові правила: розмір пенсії українців залежатиме від страхових внесків, сплачених в Україні, але водночас, якщо людина працювала за кордоном, то її стаж буде враховуватися при визначенні права на пенсію.
Наприклад, якщо людина пропрацювала в Україні 25 років і ще 5 років – за кордоном, до прийняття Закону – вона б не мала права на призначення пенсії за віком.
Тому, за словами міністра національної єдності України Олексія Чернишова, рішення про зарахування до пенсійного стажу періоду роботи поза Україною “має ключове значення для визначення права на призначення пенсії за віком, адже дає змогу враховувати весь період трудової діяльності українців”.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко