Пожежа на території Запорізької атомної електростанції, що контролюється російськими військами, припинилася. Про це повідомив голова Дніпропетровської ОВА Сергій Лисак, передає Комерсант український
“Пожежа на території Запорізької АЕС припинилася. Рівень радіації на Нікопольщині в нормі. Тримаємо ситуацію на контролі”,
– йдеться у повідомленні.
Ввечері 11 серпня про пожежу на території Запорізької АЕС повідомив президент Зеленський.
“Енергодар. Фіксуємо з Нікополя, що російські окупанти влаштували пожежу на території Запорізької атомної станції. Наразі показники щодо радіації в нормі. Але поки російські терористи зберігають контроль над атомною станцією, нормальною ситуація не є й не може бути”,
– написав президент у Telegram та додав відео, на якому видно, як із градирні валить чорний дим.
Міністр внутрішніх справ Ігор Клименко запевнив, що станом на 22:30 радіаційний фон в районі ЗАЕС залишався незмінним, без виявлення техногенних радіонуклідів.
За словами голови Нікопольської районної військової адміністрації Євгена Євтушенка, російські військові спалили велику кількість автомобільних шин у градирні станції.
“По неофіційній інформації отриманій від джерел з протилежного берегу – росіяни підпалили в градирні автомобільні шини у великій кількості. Можливо, це провокація, або спроба створити паніку в населених пунктах на правому березі колишнього водосховища. Наразі, ЗАЕС працює в штатному режимі, наскільки це можливо в умовах окупації”,
– написав чиновник.
МАГАТЕ підтвердило факт пожежі після низки вибухів. “Енергоатом” припускає, що причиною могла стати недбалість окупантів або умисний підпал.
Російська сторона традиційно звинувачує Україну – z-канали поширюють інформацію, що пожежа сталася внаслідок влучання українського безпілотника.
ЗАЕС
Запорізька атомна електростанція (ЗАЕС) — найбільша атомна електростанція в Європі та третя у світі за сукупною потужністю. Розташована в Запорізькій області біля міста Енергодар, вона складається з шести атомних енергоблоків по 1 ГВт кожен. Її будівництво розпочалося у 1981 році, а перший блок було введено в експлуатацію у 1984 році. Останній, шостий енергоблок, запрацював у 1995 році.
ЗАЕС щорічно виробляла близько 40 млрд кВт·год електроенергії, що становило близько 20% усієї енергогенерації України. Вона також є першою серед атомних станцій країни, де побудоване сухе сховище відпрацьованого ядерного палива.
Російська армія захопила ЗАЕС в ніч на 4 березня 2022 року, перед цим обстрілявши цей ядерний об’єкт. Росія також окупувала і місто Енергодар, біля якого розташована АЕС.
Від початку російської окупації Запорізька АЕС пережила вісім повних блекаутів та один частковий, із запуском аварійних дизель-генераторів і систем безпеки. Їхня відмова загрожує настанням аварійної ситуації, стверджують в Енергоатомі.
Востаннє перед загрозою блекауту станція опинилася 22 березня цього року після російського масованого обстрілу українських об’єктів енергетики.