“Потрібне міжнародне рішення”, – Сергій Згурець про перспективи відкриття неба України

31 Жовтня 09:41
ЕКСКЛЮЗИВ

Кабінет Міністрів України розробив дорожню карту щодо можливості відновлення авіаційного сполучення на території України в умовах воєнного стану. Це рішення викликало жваві дискусії як серед експертів, так і серед представників бізнесу та міжнародної спільноти. Військовий експерт, директор військового видання Defence Express Сергій Згурець в ексклюзивному коментарі Комерсанту українському детально розглядає переваги та ризики, пов’язані з потенційним відкриттям українського неба, а також можливість використання досвіду інших країн.

Згурець зазначає, що важливий приклад для України — Ізраїль, який, незважаючи на стан постійної військової загрози, все ж зумів зберегти діюче авіасполучення.

«Ми знаємо, що Ізраїль перебуває постійно у стані війни з навколишнім арабським світом, але в будь-якому разі це не означає, що там не працює авіаційне сполучення. Тому, гадаю, що досвід Ізраїлю має бути розглянутий в цій історії»,

— підкреслив він. На думку експерта, цей досвід може стати відправною точкою для розробки стратегії захисту повітряного простору України.

Звісно, Згурець відзначає, що існують серйозні ризики та питання страхування. Він пояснює:

«Коли ми говоримо про відкриття авіасполучення в Україні, то звісно виникає питання про ризики, страхування цих ризиків і поєднання військових можливостей для прикриття тих чи інших летовищ».

За його словами, ці питання мають бути ретельно продумані та обговорені на міжнародному рівні, зокрема з країнами-сусідами, які можуть посилити систему безпеки.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Експерт також підкреслює, що західні регіони України могли б отримати особливу увагу з огляду на наявність захисних систем у сусідніх країнах.

«Якщо ми говоримо про західні регіони України, то, звісно, можливо, це можна поєднати зі спільною українсько-польською ініціативою, де, зокрема, комплекси Patriot, які стоять на території Польщі, можуть покривати деякі летовища на території України»,

— зазначив Згурець. Він уточнив, що такий крок дозволив би забезпечити захист аеропортів для обслуговування як цивільних, так і військових рейсів, хоча й додає, що ризики при цьому можуть залишатися значними.

Відкриття авіасполучення могло б позитивно позначитися на економіці України, вважає експерт, особливо на бізнесовій активності та залученні міжнародних інвесторів.

«Якщо говорити про відновлення економіки чи покращення можливостей контрактів з різними країнами, то демонстрація кроків до збільшення можливостей бізнесової активності була б гарним знаком»,

— коментує Згурець. На його думку, запуск хоча б одного аеропорту в регіоні, який був би надійно захищений, став би показником економічної стабільності й привабливості України для партнерів.

Однак, на відміну від Ізраїлю, Україна стикається з противником, який володіє високотехнологічною зброєю.

«Складність полягає у тому, що Ізраїль воює з оточенням, яке є менш технологічним, ніж те, що ми маємо з рф. Зокрема, рф використовує крилаті ракети Х-101 та інші балістичні ракети, які є достатньо сучасними й потребують адекватної системи захисту»,

— застерігає експерт. На його думку, для надійного прикриття повітряного простору Україні необхідно залучити потужні системи оборони, як-от Patriot, але для цього потрібні значні фінансові та політичні ресурси.

Згурець переконаний, що доцільно розпочати міжнародну ініціативу, яка об’єднає військові, політичні й економічні ресурси для створення безпечних умов авіасполучення.

«Потрібно робити міжнародну ініціативу, яка може поєднати військові виклики, політичні чи дипломатичні досягнення. Якісь спільні рішення, аби це не відлякувало наших партнерів»,

— підсумував Сергій Згурець.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Остафійчук Ярослав
Редактор