Попри війну інвестори готові вкладати кошти в Україні – дослідження
12 Листопада 16:2870% керівників найбільших міжнародних та українських компаній, які взяли участь в опитуванні Європейської Бізнес Асоціації, мають намір інвестувати в Україну попри війну. Це підтверджують результати нової хвилі дослідження “Індекс інвестиційної привабливості України”, інформує Комерсант український з посиланням на Дія.Бізнес.
Європейська Бізнес Асоціація проводила опитування у партнерстві з NEQSOL Holding за участю 80 директорів найбільших міжнародних та українських компаній.
Як свідчать результати дослідження, інтегральний показник Індексу у 2024 році дещо зріс – до 2,49 бала з 5 можливих. У 2023 році було 2,44 бала. Загальна оцінка цього показника у 2023-2024 роках співставна з оцінками інвестклімату у “ковідному” 2020 році.
Інвестиційний клімат
З 84% 2023 року до поточних 79% знизилась кількість керівників бізнесу, що вважають інвестиційний клімат в Україні несприятливим. Серед них вкрай несприятливим його вважають 20%. Варто зазначити, що частка таких респондентів послідовно зменшується з 2022 року – з 53% до поточних 20%. Нейтрально поточний інвестклімат оцінюють 12% топменеджерів, минулого року таких було 7%. Натомість 9% вважають його сприятливим.
Оцінка динаміки інвестклімату лишається незмінною, порівняно з минулим роком. Майже половина респондентів, а саме 49% вважають, що інвестиційний клімат погіршився, 39% не бачать суттєвих змін, і 12% вважають, що інвестклімат поліпшився.
З тогорічних 57% до поточних 70% зросла кількість компаній, що вже присутні на ринку та мають плани продовжувати інвестиції попри війну.
У наступні півроку 49% СЕО очікують подальшого погіршення інвестиційного клімату в Україні, 33% не очікують змін, а 18% сподіваються на покращення. Схожою є оцінка динаміки ситуації у наступні півроку у власній галузі: 44% очікують погіршення, 43% вважають, що ситуація не зміниться, а 13% – що поліпшиться.
Фактори негативного впливу
Російська військова агресія продовжує очолювати перелік факторів негативного впливу на інвестиційний клімат, далі йдуть корупція та слабка судова система, тіньова економіка, атаки на українську енергосистему. До того ж, на думку 81% опитаних керівників компаній, на інвестиційну привабливість України негативно впливає обмеження валютних операцій.
Фактори позитивного впливу
Серед факторів позитивного впливу бізнес-лідери відзначають надання Україні статусу кандидата на вступ до ЄС, скасування мит і квот на український експорт, “транспортний безвіз” з ЄС, диджиталізацію державних послуг та приєднання до об’єднаної енергосистеми ЄС.
Збитки від війни
Дещо більш ніж половина, а саме 54% компаній, зазнали збитків внаслідок бойових дій. Серед них 25% вже звернулись до правоохоронних органів, ще 11% мають такі плани. Також по 3% звернулись до національних та міжнародних судів.
Загалом, участь в опитуванні взяли 80 директорів найбільших міжнародних та українських компаній. З них 39% – представники середнього бізнесу, 38% – великого, 23% – малого бізнесу.
Ознайомитися з деталями дослідження “Індекс інвестиційної привабливості України” можна за посиланням.
Європейська Бізнес Асоціація проводить дослідження “Індекс інвестиційної привабливості України” з 2008 року. Головним партнером у 2024 році була NEQSOL Holding – міжнародна група компаній, в якій працює понад 12 тисяч співробітників у 11 країнах світу.