Помер експрезидент США Джиммі Картер: Зеленський висловив співчуття

30 Грудня 08:57
Фото: AP

В США помер 39-й президент США і лауреат Нобелівської премії Джиммі Картер. Він був найстарішим із нині живих президентів Сполучених Штатів. Про це пише The Washington Post, інформує Комерсант український

Зазначається, що Джиммі Картер помер у віці 100 років у своєму будинку в Плейнсі, штат Джорджія. Син підтвердив його смерть, не назвавши причину.

Проте відомо, що після лютого 2023 року Картер пережив низку госпіталізацій, після чого було завлено, що він припинить подальше лікування і проведе час, що залишився, вдома під хоспісним наглядом. У експрезидента США була агресивна форма меланоми – рак шкіри, пухлини якої поширилися на печінку і мозок.

Дружина Картера Розалін померла роком раніше, 19 листопада, у віці 96 років. Їх шлюб тривав понад 77 років, що стало найдовшим президентським шлюбом в історії США.

Останній раз Джиммі Картет з’являвся на публіці на похороні дружини в Плейнсі, де він сидів у першому ряду на інвалідному кріслі.

Президент Володимир Зеленський висловив співчуття усім американцям та родині колишнього президента США Джиммі Картера у зв’язку з його смертю. 

Зеленський зазначив, що Картер був лідером, який служив президентом у часи, коли Україна ще не здобула незалежність, – “проте його серце завжди було з нами, коли нам довелось битись за свободу”.

“Ми глибоко цінуємо його тверду відданість християнській вірі та демократичним цінностям, а також його непохитну підтримку України перед лицем неспровокованої агресії з боку росії”, – наголосив президент.

За його словами, Картер присвятив життя зміцненню миру у світі та захисту прав людини.

“Саме про це прошу сьогодні згадати: мир має значення, і світ має залишатися єдиним у протистоянні тим, хто загрожує цим цінностям”, – зазначив Зеленський.

Що відомо про Джиммі Картера

Джиммі Картер став 39-м президентом США у 1977 році.

Американці сподівалися, що він принесе зміни, зокрема, в економічній політиці та відносинах з іншими країнами. Протягом його президентства було досягнуто значного прогресу в мирних угодах, зокрема, Кемп-Девідських угодах між Єгиптом та Ізраїлем.

Однак, до кінця його каденції довіра до нього різко знизилася. Економічна криза, висока інфляція, безробіття та енергетичні проблеми, разом з іранською кризою 1979 року, коли американські заручники були взяті в Тегерані, підірвали його репутацію.

Попри зусилля, Картер не зміг ефективно розв’язати ці проблеми.

У 1979 році, під час його керівництва, США та СРСР уклали угоду ОСВ-II, спрямовану на обмеження стратегічних озброєнь. Договір символічно відзначили відомим «поцілунком» між президентом Картером і генеральним секретарем Леонідом Брежнєвим.

У 1980 році, на піку напруження «холодної війни», Картер став ініціатором бойкоту Олімпійських ігор у Москві. У 1980 року він програв вибори Рональду Рейгану, після чого заснував правозахисний центр Картера.

За свою роботу з просування миру, прав людини та розв’язання конфліктів він отримав Нобелівську премію миру у 2002 році.

Меланому у нього діагностували у 2015 році.

Дзвенислава Карплюк
Редактор