Польща та Румунія блокують українську продукцію: чи є вихід з кризи?

11 Жовтня 10:57
РОЗБІР ВІД Комерсант український

Цього тижня в Брюсселі відбулася важлива зустріч між європейськими та українськими агропродовольчими організаціями. Основне питання на порядку денному – блокування української аграрної продукції Польщею та Румунією. Під час переговорів стало очевидним, що саме сільське господарство буде однією з ключових перепон на шляху України до євроінтеграції. Про це в ексклюзивному коментарі Комерсант український розповів президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко.

Козаченко зазначив, що аграрний сектор Європейського Союзу не може конкурувати з українським і потребує значних реформ.

“Це дуже тяжка була зустріч, на якій ми ще раз переконалися в тому, що сільське господарство буде основним проблемним моментом у всіх наших перемовинах по євроінтеграції. Їхній аграрний сектор абсолютно не конкурентоспроможний порівняно з Україною. Вони відстали на кілька десятків років від нас”, – підкреслив він.

Президент Української аграрної конфедерації також звернув увагу на величезні дотації, які отримує аграрний сектор країн ЄС, однак це не робить їхню систему ефективнішою.

“Те, що майже півбюджету ЄС іде на дотації, не говорить про те, що нам треба їх слухати і вчитися у них. Є окремі питання, пов’язані з контролем якості, що нам варто перейняти і вдосконалити свою систему контролю. І звичайно є питання контролю загалом виробництва, але стосовно підходу до ведення сільськогосподарського виробництва, стосовно того як фермер повинен ставитися до цього – це треба радикально в Європі змінювати”, – зазначив він.

Польща та Румунія проти української агропродукції

Однією з найбільших перешкод для українських виробників залишається позиція Польщі, яка не лише блокує українську аграрну продукцію, але й відкрито заявляє про небажання допустити її на європейський ринок.

“Польща відкрито говорить про те, що ми, мовляв, могли б не блокувати Україну. Бо ми ставимо питання так: ми ж не веземо вам продукти, ви ж запровадили пломбування всіх аграрних вантажів, які ідуть через територію Польщі, щоб жодна зернина не впала на вашій території. Ви ж це контролюєте, то чого ви боїтеся? А вони кажуть вже, що не хочуть щоб ми продавали на європейському ринку, бо типу ми тоді цей ринок змінюємо і падають ціни, і купують українське, а не європейське”, – пояснює Козаченко.

За його словами, Польща зараз наполягає на збільшенні дотацій для свого аграрного сектору, оскільки не може конкурувати з Україною, але Брюссель відмовляється надавати більше фінансування, посилаючись на відповідальність уряду Польщі.

“І поляки вирішили, що найкращий варіант – це не пускати українську продукцію ані на свій ринок, ані на ринок ЄС загалом. Не зрозуміло, до речі, чому не блокують Бразилію, яка полякам постачає цукор? Ніяких обмежень. А Бразилія набагато більше постачає, ніж Україна. Точно так само куряче м’ясо поставляє Бразилія і немає ніяких обмежень”, – зазначив експерт.

Румунія пішла за прикладом Польщі, намагаючись захистити свого виробника. Водночас аграрні підприємства цієї країни залишаються сильнішими за польські.

Чи є вихід з кризи?

Ситуація ускладнюється через постійні спроби європейських країн захистити свої ринки від більш конкурентоспроможної української продукції.

“Ситуація досить складна, гадаю, що можуть бути інші прояви протестів”, – вважає Козаченко.

Європейці навіть висловлюють наміри повернутися до квот, які діяли до війни, що створює несправедливі умови для українських аграріїв.

“Європейці хочуть повернутися до квот, несправедливих, які існували до початку війни.
Не можемо ми щось радикальне зробити, на жаль”, – заявив експерт.

Козаченко нагадав, що Румунія планувала з Україною працювати в аграрному секторі.

“Вони від цього і не відмовляються. Просто кожен хоче захистити свого внутрішнього виробника. Ми занадто сильні порівняно з ними”, – резюмував Козаченко.

Дзвенислава Карплюк
Редактор