Польща обіцяє не заарештовувати Нетаньягу за ордером МКС, якщо той приїде до Аушвіцу

10 Січня 08:53

Польський уряд 9 січня прийняв спеціальне рішення щодо участі ізраїльського прем’єр-міністра Беньяміна Нетаньягу в церемонії вшанування 80-річчя визволення концтабору Аушвіц-Біркенау. В документі гарантується безпечне перебування ізраїльських високопосадовців на цьому заході, який є частиною вшанування пам’яті мільйонів євреїв, що загинули під час Голокосту. Про це з посиланням на Європейську правду повідомляє Комерсант український.

Ситуація є делікатною, оскільки в листопаді 2024 року Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Нетаньягу та колишнього міністра оборони Йоава Галанта за звинуваченнями у воєнних злочинах в Газі. Як член МКС, Польща зобов’язана виконувати такі ордери на арешт. Однак у цьому випадку уряд вирішив гарантувати безпеку участі ізраїльської делегації у пам’ятних заходах.

Ініціатором такого дозволу був Президент Польщі Анджей Дуда. Він написав лист уряду з проханням забезпечити відповідне виключення з правил. Там, як видно, погодилися.

В МКС у відповідь на цей крок повідомили, що лише сам суд може приймати будь-які рішення щодо власних ордерів.

“Це не лише юридичне зобов’язання перед Судом відповідно до Римського статуту, а й перед іншими державами-учасницями. Якщо у держав виникають занепокоєння щодо співпраці з Судом, вони можуть своєчасно та ефективно проконсультуватися з Судом. Як зазначено в статті 119 Статуту, “будь-яка суперечка, що стосується судових функцій Суду, вирішується за рішенням Суду”,

– заявив Укрінформу Речник Міжнародного кримінального суду Фаді ель-Абдалла.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Слідами Монголії

Польща – не перша держава-учасниця Римського статуту, що порушує ордер МКС. У вересні минулого року це зробила Монголія, яка прийняла з візитом російського диктатора Владіміра Путіна і не заарештувала його. Монголія є підписантом Римського статуту і зобов’язана виконувати його ордери.

МКС у відповідь лише констатував відмову Монголії виконувати ордер і заявив, що це питання розглянуть на Асамблеї держав-учасниць, яка проходить раз на рік.

Ордер на арешт Путіна МКС видав ще 17 березня 2023 року і з того часу Путін не відвідував країни, держави яких є підписантами Римського статуту. Російський ватажок через це навіть не поїхав на саміт БРІКС у Південну Африку.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Остафійчук Ярослав
Редактор