Політолог про зустріч Віткоффа з Путіним: це може бути угода за рахунок України

15 Квітня 15:19
ДУМКА

Спецпосланець президента США Стів Віткофф заявив про п’ятигодинну зустріч з Володимиром Путіним у росії. За його словами, переговори стосувалися припинення війни в Україні, майбутнього «п’яти територій» та потенційних бізнес-ініціатив між США та рф. Зустріч, яка викликала бурхливе обговорення у медіа, стала приводом для нових запитань — чи йдеться про спробу «перезапуску» відносин між Москвою і Вашингтоном, і яка роль України в цій схемі, розбирався Комерсант український

Про що говорив Віткофф після зустрічі

У розмові з журналістами Стів Віткофф зазначив, що бесіда з Путіним тривала понад п’ять годин. За його словами, ключовою темою стало припинення війни в Україні, і сам президент ha нібито закликав США сприяти «постійній стабільності та миру».

Він запевнив, що ці перемовини були “переконливими” і що вони обговорили кроки для припинення російсько-української війни та, ймовірно, бізнес-можливостей.

Віткофф наголосив, що аби дійти до такого “розвитку”, знадобився певний час.

Він додав, що ключ до спільної згоди обертається навколо “п’яти територій”, але не надав деталей.

“Ця мирна угода стосується цих так званих п’яти територій, але в ній є набагато більше. Я думаю, що ми можемо бути на межі чогось, що буде дуже, дуже важливим для світу загалом”.

Ймовірно, під п’ятьма територіями маються на увазі Крим, Донеччина, Луганщина, Херсонщина та Запоріжжя — саме вони перебувають під окупацією рф і є предметом постійних спекуляцій у контексті потенційних переговорів.

Серед іншого, зазначив Віткофф, на зустрічі з Путіним він порушив питання принципу НАТО про те, що напад на одного члена блоку є нападом на весь Альянс.

За словами спецпосланця Трампа, після зустрічі з Путіним він побачив “можливість змінити російсько-американські відносини з допомогою деяких дуже переконливих комерційних можливостей, які, я думаю, також нададуть регіону реальну стабільність”.

Політолог: Виглядає як дипломатичне маневрування — за рахунок України

Коментуючи заяви Віткоффа, політолог Володимир Цибулько у коментарі Комерсант український скептично оцінив заяви спецпосланця США.

«Віткоффа розшифровувати дуже тяжко, тому що він, швидше за все, звернувся до практик класичної дипломатії, коли те, що виноситься на люди, воно завжди оптимістичне, і за оптимістичними фразами завжди маскується реальний стан речей», — пояснює експерт.

За словами Цибулька, така риторика викликає тривогу:

«Тому, поки що, це виглядає, так би мовити, знову за рахунок згвалтованої – тобто щось агресору має віддати Україна».

Експерт переконаний:

«Якщо угода, про яку говорить Віткофф, не передбачає показання агресора, то це не угода взагалі. Це маневри дипломатичні, не більше».

«Путін говорить одне, а робить зовсім інше»

Особливо суперечливою виглядає теза Віткоффа про бажання Путіна досягти «стабільного миру». Володимир Цибулько вважає, що такі заяви не витримують критики в умовах того, що рф щодня атакує українські міста:

«Віткофф говорить одне, а путін робить інше. Як стикуються слова Віткоффа із діями путіна? Ніяк. Вони зовсім не стикуються».

Раніше The Times написала, що Келлог допустив можливість поділу України на зони контролю за аналогією з Берліном після Другої світової війни. Йшлося, що британські та французькі військові могли б розміститися на заході України, а між ними та російськими військами могла б знаходитися українська армія.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Хроніка американсько-російських перемовин

18 лютого у Саудівській Аравії відбулася зустріч глави МЗС рф Сергєя Лаврова і помічника правителя росії Юрія Ушакова з американською делегацією, яку представляли держсекретар Марко Рубіо, радник з нацбезпеки Майк Волц і спецпосланник з питань Близького Сходу Стів Віткофф.

Після переговорів Держдепартамент США повідомив, що делегації домовилися “усунути подразники” двосторонніх відносин і продовжити роботу над підготовкою переговорів щодо війни рф проти України.

Сторони також домовилися призначити групи високого рівня для подальших переговорів щодо України.

ЗМІ повідомляли, що США та росія обговорювали триетапний мирний план щодо України, який складається з таких етапів:

  • Зупинка вогню.
  • Проведення виборів в Україні.
  • Укладення мирної угоди.

27 лютого перемовини між американцями і росіянами продовжились у Стамбулі. За повідомленням російської сторони, ішлося про нормалізацію дипломатичних стосунків. Кремль також начебто вимагав повернення 6 об’єктів нерухомості, які були вилучені у росіян в США протягом 2016-2018 рр., а ще пропонував відновити авіасполучення.

13 березня Путін зустрічався у Москві зі спецпосланцем Трампа Стівом Віткоффом. Про результати цієї зустрічі сторони не робили заяв, окрім слів радника Трампа з нацбезпеки Майка Волца про те, що є підстави для обережного оптимізму.

25 березня США домовилися з Україною та росією про заборону атак у Чорному морі.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Дзвенислава Карплюк
Редактор