Поліграф для митниці: уряд визначив порядок перевірки кандидатів на керівні посади
2 Квітня 10:56
Кабінет міністрів затвердив порядок проведення психофізіологічного опитування посадових осіб митних органів та кандидатів на зайняття посад державної служби в митних органах із застосуванням поліграфа. Про це повідомив представник уряду у парламенті Тарас Мельничук, інформує Комерсант український.
Визначено основні принципи проведення, напрями та умови організації психофізіологічного опитування посадових осіб митних органів та кандидатів на зайняття посад державної служби в митних органах із застосуванням поліграфа, умови зберігання та використання результатів такого опитування, порядок доступу до інформації, що міститься в них.
Не лише поліграф допомагатиме реформувати митницю
У вересні минулого року Верховна Рада схвалила в цілому законопроєкт №6490-д про перезавантаження митниці. Законом передбачена зміна процедури конкурсного відбору на посаду голови Держмитслужби. Відтепер головного митника обиратиме конкурсна комісія з шести осіб. Комерсант український про це розповідав.
Новообраний голова Митниці отримає ширші кадрові повноваження. Зокрема, зможе без обов’язкового проведення конкурсу призначати своїх заступників, а також самостійно, без погодження з будь-ким іншим, матиме право призначати керівників регіональних митниць та їх заступників.
Одним з етапів відбору кандидатів на посади до митниці якраз і буде перевірка на поліграфі.
Ця процедура не є новою для України
Першу спробу провести масову перевірку співробітників на детекторі брехні здійснило ще у 2015 році Міністерство внутрішніх справ України під час переатестації колишніх міліціонерів для зарахування до лав новоствореної тоді Національної поліції.
Однак в інструкції з переатестації тоді було зазначено, що правоохоронці проходять тестування на поліграфі лише якщо погоджуються на це. У підсумку проходити детектор брехні багато хто просто не погоджувався.
Почали використовувати поліграф і в заснованому того ж року Національному антикорупційному бюро України. Згадка про обов’язковість проходження поліграфа була навіть у законопроєкті про НАБУ, однак зникла на фінальному етапі його ухвалення Верховною Радою. Тим не менш, від самого початку в Бюро розробили внутрішні інструкції та накази, за якими кожен працівник може пройти тестування на поліграфі, аби “тримати марку” найпрозорішого правоохоронного відомства.
Що говорить закон про проходження поліграфа
Проведення поліграфних перевірок не суперечить чинному законодавству України і не порушує його. На це звертає увагу юрист Віталія Оначишич. Також не порушуються і конституційні права громадян, оскільки перевірки здійснюються лише з їх письмової згоди.
Приміром, ст. 50 Закону «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року №580-VIII регламентує застосування поліграфа під час перевірки кандидата на службу в поліції.
«Громадяни України, які виявили бажання вступити на службу в поліції, за їхньою згодою проходять тестування на поліграфі», – зазначається документі.
Використання поліграфів при прийомі на роботу, проведенні корпоративних перевірок нормативно-правовими актами спеціально не регулюється. Однак на цю процедуру поширюються загальні правові принципи – застосування поліграфа можливе лише за згодою опитуваної особи і не повинно втручатись в її особисте життя та зазіхати на її інші права і свободи.
Отже, чинна нормативна база передбачає такі умови: отримання письмової згоди опитуваної особи на використання щодо неї поліграфа; застосування тільки сертифікованих пристроїв; проведення інтерв’ю та інтерпретація його результатів тільки працівником, який пройшов відповідне навчання та отримав допуск до такої роботи.