1 жовтня 2024 року в Україні відзначають 10 свят в один день. Сьогодні відзначається День захисників та захисниць України, День українського козацтва, Міжнародний день музики, День соціолога України, День ветерана, День створення УПА, Всесвітній день татуювальника, Міжнародний день людей похилого віку та Міжнародний день кави, повідомляє Комерсант український
Віряни святкують Покрови Пресвятої Богородиці.
День захисників і захисниць України
День захисників і захисниць України – державне свято, яке до цього року відзначали 14 жовтня. Створене, щоб вшанувати пам’ять захисників нашої держави та подякувати тим, хто сьогодні боронить її від ворога.
Після здобуття незалежності захисників Батьківщини за радянським звичаєм вшановували 23 лютого. Вперше День захисників в Україні почали відзначати у 2014 році за указом президента Петра Порошенка. Його святкують щорічно разом із церковним святом Покрови Пресвятої Богородиці, яку дуже шанували запорізькі козаки.
2023 року День захисника України перенесли на 1 жовтня за указом президента Володимира Зеленського. Свято змінило дату через реформу церковного календаря. З 1 вересня ПЦУ перейшла на новоюліанський церковний календар, де всі свята відзначаються на 13 днів раніше.
День українського козацтва
День українського козацтва – відзначається 1 жовтня з 2023 року. Свято було перенесене указом Президента України від 28 липня 2023 року, зміна дати пов’язана з переходом Православної церкви України та Української греко-католицької церкви на новоюліанський календар.
У 1999 році Президент України видав указ щодо призначення 14 жовтня Днем українського козацтва. Дата обрана не випадково, оскільки саме в цей день віряни святкували Покрову Божої Матері, яка вважалася небесною берегинею козаків. Тому це свято ще називається Козацька Покрова. Також у цей день січовики обирали нових отаманів.
День ветерана
Кожен рік 1 жовтня в Україні відзначають День Ветерана. Започаткували це свято в 2004 році відповідно до Указу президента
. В цей день висловлюють повагу та подяку як ветеранам, які пройшли Другу світову війну, так і воїнам, що боронять незалежність держави під час російської агресії.
Відповідно до українського законодавства, ветеранами вважаються учасники бойових дій, ветерани військової служби, постраждалі учасники Революції Гідності, учасники війни, особи, що мають особливі заслуги перед Батьківщиною.
День соціолога України
1 жовтня починаючи з 2011 р. відзначають своє професійне свято соціологи нашої країни – День соціолога України. Це професійне свято, яке відзначає важливість соціології як науки та вшановує працю соціологів у країні.
День соціолога в Україні відносно молоде свято. Цю подію було встановлено за ініціативою делегатів від Львівського регіонального відділення Соціологічної асоціації України (САУ) на VІІ з’їзді САУ у 2011 році, де було прийняте рішення оголосити 1 жовтня Днем соціолога України.
Покрова Пресвятої Богородиці
Покрову Пресвятої Богородиці до 2023 року відзначали 14 жовтня. Та оскільки ПЦУ та УГКЦ перешли на новоюліанський календар, тепер щорічно цей день святкуватимемо 1 жовтня.
Свято Покрови Пресвятої Богородиці вважається одним з найважливіших релігійних свят християн. У цей день віряни згадують чудесне явлення Божої Матері, яке відбулося в середині X століття у Влахернській церкві Константинополя.
У цей день не можна займатися важкою працею та лаятися. Віряни йдуть до храму, щоб поставити свічку та помолитися. У Богородиці просять зцілення від хвороб, родинне щастя, захист від ворогів та мир.
Вважається, що у цей день всі молитви будуть почуті.
День створення УПА
З 2023 року 1 жовтня також відзначають День створення Української повстанської армії. УПА, яка була активною у 1940-х роках, стала символом боротьби за незалежність України. Армія боролася проти німецької окупації, польських сил та СРСР, намагаючись створити незалежну Українську державу.
Вона виникла як озброєне крило Організації українських націоналістів (ОУНР). Перші загони УПА, відомі як Поліська Січ, сформував Тарас Бульба-Боровць 28 червня 1941 року.
Спочатку члени ОУН не підтримували збройну боротьбу проти німців, але активізували свою діяльність з весни 1943 року. Згідно з позицією ОУН, офіційною датою створення УПА вважається 1942 рік, але деякі історики вважають цю дату умовною.
До сьогодні УПА залишається однією з найбільш обговорюваних тем в історії України. Це військово-політичне формування діяло в Україні протягом 1942-1960 років і стало символом боротьби за незалежність країни.
Міжнародний день людей похилого віку
1 жовтня у всьому світі проходить Міжнародний день людей похилого віку. Затверджене свято Генеральною Асамблеєю ООН у 1990 році.
Спочатку цей день відзначали у Європі, пізніше в Америці. Починаючи з 1990-х років ініціативу святкування підтримав увесь світ, в тому числі Україна – з 1991 року.
Цей день покликаний нагадати всім, що старість неминуча, і що потрібно постійно докладати зусиль, щоб допомогти людям похилого віку почуватися більш комфортно, відчувати власну цінність. До прикладу, потреби літніх людей у медичній допомозі на 50% вище, ніж у населення середнього віку, потреби у госпіталізації – майже втричі.
Всесвітній день татуювальника
У 2005 році співтовариством тату-професіоналів було засновано Всесвітній день татуювальника, який відзначається щорічно 1 жовтня. Для майстрів тату-індустрії це свято вважається неофіційним Новим роком.
Археологи стверджують, що татуювання робили вже у VI ст. до н.е. Воно відображало соціальний статус власника, його належність до певного племені чи клану. Єгиптяни використовували тату для таврування рабів, водночас у жерців були інші зображення кращої якості.
Міжнародний день музики
Міжнародний день музики (International Music Day), що відзначається щорічно 1 жовтня, є глобальною подією, ініційованою Міжнародною музичною радою (International Music Council).
Свято було започатковане у 1975 році лордом Ієгуді Менухіним, видатним скрипалем, диригентом і тодішнім президентом Міжнародної музичної ради (IMC), асоційованої організації ЮНЕСКО.
Рішення присвятити день музиці було прийнято на 15-й Генеральній асамблеї IMC в Лозанні в 1973 році, а перше святкування відбулося 1 жовтня 1975 року
Міжнародний день кави
1 жовтня у світі відзначають Міжнародний день кави (International Coffee Day). Свято започатковане Міжнародною організацією з кави у 2015 році.
Першу кав’ярню відкрили у Стамбулі в 1554 році, оскільки напій, привезений із Сирії, дуже сподобався місцевим мешканцям. В Україні каву вперше спробували у 1672 році у Кам’янець-Подільському. Саме тоді була відкрита перша кав’ярня на території України.
Що не можна робити 1 жовтня
1 жовтня – на Покрову заборонено займатися важкою працею: пранням, прибиранням, шиттям та роботами на городі.
Вважається, що цього дня краще не брати гроші в борг, адже існує ризик, що можете надовго залишитись в боржниках.
Також в народі попереджають, що на Покрову не можна стригти волосся, щоб не вкоротити собі роки життя.
Народні прикмети
Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день:
- Якщо журавлі вже летять у теплі краї, то на свято Покрови буде холодно і настане справжня зима.
- Якою буде погода сьогодні, такою, згідно з прикметами, вона буде і 1 квітня.
- Якщо людина народилася 1 жовтня, то вона буде мандрівником. Як талісман їй можна носити гранат.
- Птахи з відльотом не поспішають – швидше за все, зима прийде нескоро.
- Бур’ян виростає високим – прикмета, що багато снігу випаде.
- Береза 1 жовтня не втратила свого листя – сніг буде ще нескоро.