Площа забруднених ґрунтів через війну в Україні перевищила 1,1 млн м², — Міндовкілля

15 Квітня 15:58
ЕКСКЛЮЗИВ

Збитки екології України від війни перевищили 3,5 млрд грн. Найбільше постраждали природно-заповідний фонд та ґрунти та землі.

Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України у відповідь на запит Комерсант український прозвітувало про екологічні наслідки повномасштабної війни та заходи з удосконалення моніторингу довкілля.

Урядом затверджено низку постанов для запуску нової державної системи моніторингу довкілля. Чи є шанси для відновлення екології та як це впливає на здоров’я громадян. Детальніше — у матеріалі.

Заступниця міністра Вікторія Кирєєва повідомила про системну роботу Міністерства над реформуванням державної системи моніторингу довкілля, а також – про результати підрахунків збитків, завданих екології України внаслідок збройної агресії російської федерації.

“Ключовим кроком у цьому напрямку стало ухвалення Закону України №2973-IX, який створює основу для комплексної державної системи моніторингу довкілля. Ця система включає вісім підсистем, зокрема моніторинг повітря, вод, ґрунтів, лісів, біорізноманіття, відходів, геологічного середовища та впливу фізичних факторів. З метою імплементації закону, Кабінет Міністрів України ухвалив низку постанов, які регламентують функціонування кожної підсистеми, – Вікторія Кирєєва

Також Міндовкілля розробило сім офіційних методик обрахунку шкоди довкіллю, зокрема щодо лісових територій, водних ресурсів, забруднення ґрунтів, атмосферного повітря, а також самовільного використання надр.

Станом на 14 лютого 2025 року до єдиного реєстру екозбитків, створеного Оперативним штабом, було внесено 7569 екологічних подій, пов’язаних із вторгненням рф. Загальна сума завданих збитків, за даними Державної екологічної інспекції України, станом на 28 лютого 2025 року становить понад 3,5 мільярда гривень. Найбільші збитки зафіксовано в таких сферах:

  • 1,45 млрд грн — природно-заповідному фонду;
  • 1,2 млрд грн — за забруднення ґрунтів;
  • 776 млн грн — за забруднення повітря;
  • 104 млн грн — за пошкодження водних ресурсів.

Крім того, міністерство запустило офіційний онлайн-сервіс і мобільний додаток “ЕкоЗагроза” — інструмент для збору та аналізу інформації про шкоду, заподіяну довкіллю внаслідок війни. За допомогою цього сервісу громадяни можуть повідомляти про випадки екологічних катастроф, а також отримувати інформацію про стан повітря, води й ґрунтів у своїх регіонах.

Згідно з даними “ЕкоЗагрози”, екологічні наслідки війни є катастрофічними:

  • викиди в атмосферу склали понад 72 млн тонн;
  • площа забруднених ґрунтів перевищила 1,1 млн м²;
  • у водойми потрапило понад 23 тис. тонн шкідливих речовин;
  • у морські води — понад 66 тонн забруднень.

Міндовкілля продовжує фіксацію та оцінку екологічних збитків, а також адаптує законодавчу базу для повноцінного функціонування нової системи моніторингу після завершення воєнного стану.