“ПлейСіті” замість КРАІЛ: Україна змінює правила контролю грального бізнесу

21 Березня 16:18

Кабінет Міністрів України 21 березня ухвалив рішення про створення нового центрального органу виконавчої влади — Державного агентства України “ПлейСіті”. Цей крок став відповіддю на численні скарги та критику в бік Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей (КРАІЛ), яка раніше відповідала за цей сектор, але зазнала серйозного репутаційного удару, повідомляє Комерсант український із посиланням на представника уряду у Верховній Раді Тараса Мельничука.

Причини ліквідації КРАІЛ

 У грудні 2024 року Верховна Рада проголосувала за ліквідацію КРАІЛ. Основними підставами стали звинувачення в корупції, неефективності, політичній заангажованості та, що найгірше, — підозри у співпраці з операторами, пов’язаними з російським бізнесом. У звітах правоохоронних органів згадувалися випадки видачі ліцензій компаніям, які діяли в інтересах російських онлайн-казино — що стало критичним фактором на тлі війни з РФ.

Мета створення агентства “ПлейСіті”

Новостворене агентство має виконувати функції повного контролю над сферою азартних ігор та лотерей в Україні. Основні завдання — забезпечити прозорість, справедливість, ефективність і цифровізацію процесів регулювання. Йдеться, зокрема, про автоматизацію видачі ліцензій, створення відкритого реєстру операторів, а також запровадження механізмів, які дозволять державі отримувати реальні податкові надходження з ринку.

Організаційна структура 

Агентство буде підзвітним Кабінету Міністрів України й координуватиметься через віцепрем’єр-міністра — міністра цифрової трансформації Михайла Федорова. Це свідчить про те, що “ПлейСіті” планують побудувати як цифровий, технологічний орган з високими стандартами прозорості й підзвітності. У 2025 році агентство працюватиме в рамках фінансування, передбаченого для ліквідованої КРАІЛ, а штат налічуватиме 61 співробітника — що може свідчити про спробу створити компактну, ефективну команду.

Очікувані зміни на ринку 

Запуск “ПлейСіті” — частина ширшої стратегії уряду з детінізації грального бізнесу. Очікується, що нова структура дозволить краще виявляти та блокувати нелегальних операторів, запровадити суворий контроль за дотриманням правил гри на ринку, підвищити податкову дисципліну. Важливо також, що цифрові механізми агентства мають забезпечити повну простежуваність фінансових потоків, що стане бар’єром для корупції й зловживань.

Головними завданнями нової інституції стануть:

  • регулювання ринку азартних ігор;
  • нагляд за дотриманням законодавства операторами;
  • впровадження сучасних цифрових інструментів для контролю за обігом коштів;
  • формування прозорих правил гри на ринку;
  • захист прав гравців та запобігання ігровій залежності.

Передбачається, що агентство отримає більше автономії у кадрових рішеннях, матиме прозорий механізм формування керівництва і тісно співпрацюватиме з Мінцифри та Державною податковою службою.

Ризики та виклики 

Попри амбітні плани, виклики залишаються. Це — спротив з боку старих гравців ринку, які звикли працювати “в тіні”, а також ризик політичного тиску на нову структуру. Важливо, щоб “ПлейСіті” залишалося незалежним у прийнятті рішень і діяло виключно в інтересах держави та суспільства.

Кабмін сподівається, що завдяки перезавантаженню регулювання вдасться:

  • підвищити надходження до бюджету (за різними оцінками, до 10–15 млрд грн на рік);
  • забезпечити справедливі й однакові правила для всіх гравців ринку;
  • посилити відповідальність операторів за порушення;
  • знизити вплив тіньового сектору, особливо в онлайн-сегменті;
  • запровадити більш ефективні інструменти боротьби з лудоманією (залежністю від азартних ігор), включаючи створення реєстру осіб, яким обмежено доступ до азартних послуг.

Якщо уряду вдасться реалізувати заявлені реформи — це стане кроком уперед у боротьбі з тіньовими схемами, покращить інвестиційний клімат у галузі й дозволить перетворити азартні ігри з джерела корупції на джерело надходжень до бюджету.

Реакція суспільства на створення нової інституції

Народний депутат Олексій Гончаренко скептично поставився до нової ініціативи Кабміну. 

“Спочатку придумали КРАІЛ, керівника якого зловили з коксом. Потім його ліквідували та зробили “ПлейСіті”. Реформи, вони такі. Ну подивимось”, – написав парламентар у своєму Telegram-каналі. 

Він також розкрив деякі деталі стосовно новоствореного агентства. Виявилося, що фінансуватися у 2025 році “ПлейСіті” буде в межах бюджету ліквідованої КРАІЛ. Чисельність працівників агентства становитиме 61 особу. Розміщуватись будуть, де і КРАІЛ.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Мандровська Олександра
Редактор