Платити мають всі: бізнес “за” оподаткування доходів з цифрових платформ, але із зауваженнями
14 Травня 09:42
Посилення механізмів контролю, передбачене у законопроєкті, яким впроваджується міжнародний автоматичний обмін інформацією про доходи, отримані через цифрові платформи, має посприяти створенню справедливого конкурентного середовища та умов для розвитку відповідального бізнесу. Про це йдеться у заяві Європейської Бізнес Асоціації, присвяченій підготовці до розгляду цього законопроєкту в парламенті, інформує «Комерсант Український».
У Європейській Бізнес Асоціації відзначили важливість часткового врахування пропозицій бізнесу щодо спрощеного адміністрування діяльності осіб, які протягом звітного року здійснили не більше трьох операцій на суму, яка не перевищує 2 000 євро в гривневому еквіваленті, що відповідає європейській практиці.
Водночас, враховуючи значний вплив запропонованих змін в оподаткуванні на бізнес-середовище, експерти Асоціації звертають увагу на положення, які все ще потребують доопрацювання.
Що ж пропонують врахувати представники бізнесу
Як вважають в Асоціації, важливо закріпити вимогу про моніторинг та звітування за всі операції, включаючи готівкові, щоб забезпечити рівні та справедливі умови оподаткування для всіх учасників ринку, мінімізувати податкові прогалини та запобігти ухиленню від сплати податків.
До того ж, бізнес пропонує відтермінувати застосування штрафних санкцій за подання недостовірної або помилкової звітної інформації на 1 рік з дати набрання чинності відповідним законом. Це сприятиме налагодженню ефективної взаємодії між підзвітними операторами платформи та податковими органами.
Експерти Асоціації вважають за необхідне чітко визначити у законодавстві особливий статус фізичних осіб, які здійснюють діяльність через оператора платформи без реєстрації підприємницької діяльності, щоб забезпечити правову визначеність та уникнути ризику перекваліфікації таких осіб у найманих працівників.
А щоб уникнути труднощів з реєстрацією спеціального статусу платника податків для фізичних осіб та питанням розкриття банківської таємниці, пропонується або відкрити спеціальні рахунки у банках України, або зробити таку реєстрацію доступною через державний сервіс Дія.
У Європейській Бізнес Асоціації переконані, що впровадження згаданих змін сприятиме підвищенню податкової прозорості суб’єктів цифрової економіки.
Які новації містить проєкт закону
Державна податкова служба, як передбачено проєктом, зможе автоматично отримувати від операторів цифрових платформ та міжнародних органів дані про фізичних осіб, які отримують доходи без реєстрації приватного підприємництва чи використання спрощеної системи оподаткування. Також для цифровоих платформ передбачена відповідальність за ненадання, невчасне або неповне надання такої інформації.
Цим законопроєктом операторів цифрових платформ пропонується визначити як податкових агентів і збов’язати автоматично стягувати податок із суми доходу фізичної особи – підзвітного продавця від здійснення “звітної діяльності”: надання в оренду нерухомого майна, особистих послуг, продажу товарів чи надання в оренду транспортних засобів.
Дохід оподатковуватиметься за ставкою 5%, якщо продавець виконує певні вимоги (є банківський рахунок, відкритий спеціально для звітної діяльності, відсутність статусу самозайнятої особи, відсутність найманих працівників, обсяг річного доходу від звітної діяльності – не більше ніж 834 мінімальні зарплати).
В іншому випадку ставка податку становитиме 18%. Така ж ставка встановлюється, якщо річний дохід перевищує встановлений ліміт – 834 мінімальні зарплати (на суму перевищення).
Якщо продавець протягом календарного року здійснив не більше трьох продажів на загальну суму, що не перевищує еквівалент 2000 євро за рік, така особа має право не відкривати окремий рахунок, а може використовувати ті, що має.
Під час відкриття поточного рахунку підзвітного продавця платник податку зобов’язаний надати банку згоду на розкриття банком інформації, що містить банківську таємницю.
Хто ж відчує на собі дію закону
В проєкті закону зазначено, що під оподаткування підпадають такі види діяльності:
– надання в оренду нерухомого майна, у тому числі житлової та нежитлової нерухомості, а також будь-якого іншого нерухомого майна та місць для паркування;
– особисті послуги;
– продаж товарів;
– надання в оренду транспортних засобів.
Таким чином, норми закону, у разі його прийняття, будуть поширюватися на такі компанії, як OLX, Prom, ЛУН, Kabanchik.ua. Під оподаткування можуть потрапити самозайняті кур’єри, таксисти, орендодавці, тобто ті, хто заробляє кошти шляхом надання послуг через такі платформи, як, наприклад, Bolt, Uklon, Booking чи Glovo.