Плани України придбати атомні реактори в Болгарії зазнають гібридних атак росії

19 Лютого 08:49

Угода про придбання Україною ядерних реакторів в Болгарії, яка має бути розглянута в болгарському парламенті, наражається на спротив проросійських політичних сил, що підкріплюється систематичною кремлівською дезінформацією про саму угоду. Про це доктор Стівен Бланк, старший науковий співробітник Інституту досліджень зовнішньої політики, пише в статті для американського видання RealClearDefense, інформує Комерсант український.

Як зазначає експерт, прагнучи дискредитувати угоду, промосковська партія «Відродження» (Возраждане) внесла резолюцію до парламенту Болгарії, яка блокує передачу Україні двох ядерних реакторів типу ВВЕР-1000, які Болгарія придбала для нереалізованого проєкту АЕС «Белене». При цьому, за словами Стівена Бланка, повторюється дезінформація про те, що енергоблоки №3 та №4 Хмельницької АЕС, для яких купуються ці реактори, становитимуть небезпеку при використанні ядерного палива американської компанії Westinghouse. Хоча ця компанія офіційно підтверджувала після тривалих досліджень, що реактори з болгарської АЕС можуть безпечно працювати на американському паливі.

Інша російська дезінформація стверджує, що Україні не потрібні великі нові атомні енергоблоки і що в Україні немає навченого персоналу для експлуатації ядерних реакторів. І те, і інше, як наголошує доктор Стівен Бланк, є категоричною неправдою. За його словами, Україна потребує нових ядерних потужностей і завершення будівництва реакторів №3 і №4 Хмельницької АЕС допомогло б компенсувати збитки, спричинені російськими атаками.

Відносно ж нісенітниці, що Україна не може обслуговувати це обладнання, то, як зазначає Стівен Бланк, зараз в країні понад 5 тисяч висококваліфікованих атомників, які можуть забезпечити повноцінне і безпечне функціонування Хмельницької АЕС.

Іншими словами, наголошує Стівен Бланк, під впливом росії її політичні сателіти проводять в Болгарії кампанію відвертої дезінформації та брехні, щоб перешкодити відродженню та економічній стабільності України.

Як відомо, 11 лютого 2025 року Верховна Рада дала дозвіл на купівлю двох атомних реакторів у Болгарії.

В інтерв’ю LB live міністр енергетики України Герман Галущенко пояснив, що Верховна Рада лише дала дозвіл на купівлю реакторів у Болгарії, і в ухваленому законопроєкті зазначається, що протягом півроку уряд має внести нове ТЕО, допрацювати і ухвалити вже закон про дозвіл на будівництво. Недавнє ж рішення українського парламенту потрібне було через те, що у березні спливає термін дозволу, виданий парламентом Болгарії на здійснення угоди з купівлі/продажу. І продовжувати його болгарські депутати не планують.

Міністр також повідомив, що за попередніми підрахунками, добудова реакторів для ХАЕС обійдеться бюджету у 160 млрд гривень. Наразі готовність третього енергоблоку Хмельницької АЕС становить до 80 %, четвертого – до 30 %. Їхня добудова була заморожена на декілька десятиліть. Якщо станцію вдасться добудувати, вона стане найпотужнішою в Європі.

Василевич Сергій
Редактор