Після перемоги Трампа для України в пріоритеті безпека, а не території – NYT
14 Листопада 08:58Після перемоги на виборах Президента США Дональда Трампа Україна переглядає власні позиції, розуміючи, що тепер акцент зміщується на безпекові гарантії, а не на те, де проходитиме лінія припинення вогню. Про це йдеться у матеріалі The New York Times, повідомляє Комерсант український
Безпека важливіша за територію
За словами двох неназваних українських високопосадовців, в умовах, коли ЗСУ поступово втрачають позиції на сході, ключовим фактором захисту українських інтересів у можливих переговорах стають саме гарантії безпеки, а не визначення територіальних кордонів.
“Переговори мають ґрунтуватися на гарантіях. Для України немає нічого важливішого”,
— заявив секретар Комітету з нацбезпеки, оборони і розвідки Верховної Ради України Роман Костенко.
Інший український посадовець, який побажав залишитися анонімним, наголосив, що питання території є важливим, але поступається у пріоритеті питанням безпеки:
“Перше питання — це гарантії безпеки”.
Втім, Україна наполягає на тому, що її кордони повинні відповідати проголошеним у 1991 році. Хоча росія контролює близько 20% території України, Київ не має наміру офіційно відмовлятися від цих територій.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Сумніви щодо готовності росії до врегулювання
Скепсис щодо готовності росії дотримуватися домовленостей є глибоким через попередній досвід з припиненням вогню у 2014 та 2015 роках. Тоді, попри угоди, бойові дії поновилися, а конфлікт тривав вісім років до повномасштабного вторгнення росії у 2022 році.
В Україні прагнуть отримати членство в НАТО як гарантію від нових нападів росії. Проте західні країни наразі не пропонують прискореного членства. Тому у Києві оптимістично вважають, що потужний арсенал традиційної зброї, який постачають (чи будуть постачати) західні країни, стане стримуючим фактором для відновлення бойових дій.
Гарантії безпеки, а не територіальні поступки, ймовірно, стануть найгострішим питанням на переговорах про мир. Коли у 2022 році Україна і росія проводили мирні переговори, росія відмовилася від угоди, ключовим елементом якої було зобов’язання третіх країн захищати Україну у разі нового нападу.
Плани України та міжнародні підходи до переговорів
Україна представила власний план врегулювання під назвою “Формула миру”, який містить 10 вимог, включаючи повне виведення військ, притягнення до відповідальності за воєнні злочини та сплату репарацій. Хоча Росія не була присутньою на саміті, близько 80 країн підтримали окремі пункти, такі як обмін полоненими, звільнення цивільних заручників і безпечне судноплавство у Чорному морі.
У жовтні 32% українців підтримали територіальні поступки задля миру, що є зростанням порівняно з 19% минулого року, проте досягнення вигідного для України миру залишається складним завданням через просування росії на фронті.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Позиція Трампа щодо України
Під час передвиборчих перегонів Дональд Трамп неодноразово висловлювався про те, що зупинить війну в Україні протягом 24 годин після його обрання. Цей час уже пройшов.
Також під час виборів ЗМІ поширювали так званий “План Трампа”. Він полягав у тому, що США своїм впливом зупинять війну з урахуванням статус кво. Задля цього Трамп змусить Путіна і Зеленського сісти за стіл перемовин. Якщо на перемовини не погодиться Путін, то США дадуть Україні усю зброю, необхідну для перемоги на полі бою. Якщо ж від перемовин відмовиться Зеленський, то США повністю припинять допомагати Україні.
Цей план, у різних варіаціях, зокрема передбачає, що у росії залишаються тимчасово окуповані нею території, а Україна не вступає до НАТО.
Щоправда, пізніше Трамп немовби трохи “забув” про цей план. Зокрема він озвучував сценарії, за яких він змусить росію капітулювати через зниження світових цін на нафту.
Уже після обрання Трампа Президентом США один із його радників Браян Ланза заявив, що Україна має забути про Крим. В оточенні обраного президента однак поспішили відхреститися від цієї заяви, і сказали, що Ланза не може говорити від імені Трампа.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
План перемоги Зеленського
План перемоги, представлений Президентом України Володимиром Зеленським західним партнерам України, містить п’ять ключових пунктів, що охоплюють воєнні, економічні та політичні аспекти. За словами президента, цей комплекс заходів має допомогти Україні здобути перемогу у війні.
Перший пункт плану стосується геополітики й передбачає запрошення України до НАТО. Це стане важливим сигналом для президента росії Владіміра Путіна та демонтсрацією поразки його геополітичних амбіцій. Членство України в Альянсі забезпечить довготривалий мир і безпеку в регіоні.
Другий пункт фокусується на обороні. Ідеться про перелік зброї, необхідної для підтримки українських військовиків.
Третій пункт стосується стримування росії. Україна пропонує створити неядерний стримувальний пакет, здатний гарантувати безпеку від будь-якої загрози з боку рф. Зеленський підкреслив, що, розуміючи можливу відповідь, росія швидше обере переговори, ніж подальшу ескалацію. Таємний додаток до цього пункту переданий США та іншим ключовим союзникам.
Четвертий пункт присвячений економіці. Серед іншого, він передбачає, що Україна може поділитися з союзниками своїми природними ресурсами, такими як уран, титан, літій та інші.
П’ятий пункт розрахований на повоєнний час і передбачає участь українських військових у забезпеченні безпеки в Європі. Згідно з ним, українські воїни можуть замінити частину контингенту військ США в Європі, зміцнюючи оборону НАТО.
На Заході план перемоги Зеленського безумовно підтримали лише такі віддані українські союзники, як Латвія чи Литва. Практично усі ключові українські партнери – США, Британія, Німеччина, Франція – відреагували на нього вкрай стримано, а подекуди й відверто негативно.