Підйомні, добові, компенсація за житло: що передбачає новий законопроєкт для військових

27 Травня 18:16
РОЗБІР ВІД «Комерсант Український»

У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт, мета якого — гарантувати соціальний захист для всіх категорій військовослужбовців без винятку, щоб підвищити мотивацію. Народні депутати пропонують внести зміни до Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей” щодо виплати винагороди за особливості проходження служби під час воєнного стану та забезпечення гарантій військовослужбовцям, призваним на військову службу за мобілізацією, на рівні з військовослужбовцями інших видів військової служби.

Які саме зміни пропонуються, з’ясовував «Комерсант Український».

Компенсації — всім без винятку

З початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну 24 лютого 2022 року з’явилася категорія військовослужбовців, які не підпадають під дію зазначеної норми Закону України, оскільки є мобілізованими. При цьому мобілізовані військові виконують ті самі обов’язки та несуть таку ж відповідальність, як і військовослужбовці-контрактники, а також кадрові військові та призвані офіцери.

Як зазначають автори змін до Закону, контрактники, яких переводять на нове місце служби в інший населений пункт, отримують підйомну допомогу (50% від місячного грошового забезпечення на кожного члена сім’ї, що переїжджає з військовим) і добові (встановлені Кабміном). Натомість мобілізовані військовослужбовці при переведенні на інше місце служби таких виплат не отримують.

З огляду на вищевикладене, виникає необхідність усунути дискримінаційну норму Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей”, згідно з якою мобілізовані військові не мають права на підйомну допомогу та добові при переїзді до нового місця служби в іншому населеному пункті. Пропонується внести зміни до пункту 3 статті 9-1 цього Закону та додати мобілізованих до переліку військових, яким така допомога надається, — пояснює автор законопроєкту Олексій Гончаренко.

Крім того, згідно із чинним законодавством, мобілізованих військовослужбовців у період дії воєнного стану розміщують у казармах (на кораблях) згідно зі Статутом внутрішньої служби ЗСУ. Але це не передбачає можливості виплати компенсації за найм житла у разі відсутності службового. Фактично, військовослужбовці змушені орендувати житло за власний кошт.

Додаткова мотивація — 10 тисяч гривень

Крім того, з 1 лютого 2023 року розмір виплат військовослужбовцям ЗСУ напряму залежить від району перебування військового, складності та специфіки виконуваних завдань. Як повідомляли у Міноборони, розмір винагороди для тих, хто безпосередньо бере участь у бойових діях, не змінився. Але для тилових підрозділів та військових поза зоною бойових дій додаткову виплату скасували.

З метою підвищення мотивації до проходження служби у воєнний час, пропонується встановити на період дії воєнного стану щомісячну винагороду у розмірі 10 тис гривень за особливості проходження служби — відповідно до умов і порядку, встановлених Кабміном. Це сприятиме посиленню соціального захисту військовослужбовців у порівнянні, зокрема, з поліцейськими та працівниками цивільного захисту, а також підвищенню мотивації до служби. 

Загалом, проєкт передбачає:

  • надання мобілізованим права на підйомні та добові при переїзді;
  • виплату компенсації за оренду житла за відсутності службового;
  • закріплення щомісячної винагороди 30 тис грн за службу під час воєнного стану;
  • запровадження додаткової мотиваційної виплати у 10 тис грн щомісяця.

Найважливіше: реалізація законопроєкту не потребує додаткових коштів з державного чи місцевих бюджетів. Фінансування здійснюватиметься в межах уже передбачених витрат на забезпечення ЗСУ та інших військових формувань, зазначають автори. Хоча наразі бюджет Міноборони — 480 млрд грн, а Міносвіти — 380 млрд грн.

Читайте також: Уряд збільшив виплати за каліцтво і смерть військових, але постанова 168 залишається: деталі

Справедливості не досягти?

З одного боку, такі виплати схожі на “подачку”, з іншого — на потрібне рішення. Адже мобілізовані часто не живуть у казармах (їм це заборонено з міркувань безпеки). Вони змушені орендувати житло, яке держава не компенсує, вважає військовий адвокат Олег Леонтьєв.

Але тут все одно не буде соціальної справедливості, як не крути. Комусь дадуть, а комусь — ні. Адже компенсацію хочуть дати тим, хто в тилу, а не на фронті. Виходить, що тиловики безпечно служать, і ще отримують гроші за оренду. Якщо вже давати, то всім — і тим, хто в тилу, і тим, хто на передовій, неважливо, на що вони витратять ці кошти. Це як з безплатним проїздом: селяни не мають права, а городяни — мають, — розповідає адвокат.

Він додає: насамперед треба навести лад у самій армії — бо одні воюють на фронті, а інші “не вилазять” з тилу. Це демотивує, і з цим ніхто не бореться. А справжня мотивація буде тоді, коли буде справедливість — коли поруч будуть служити й сини чиновників.

З 6 мільйонів мобілізаційного ресурсу — 1,5 млн заброньованих. Серед них — артисти “Кварталу 95”, поліція та інші. Але ж бронь не повинна бути вічною. Саме ці заброньовані мають замінити нині воюючих, — резюмує Леонтьєв.

Автор — Алла Дуніна

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Мандровська Олександра
Редактор

Читають зараз