Генпрокуратура Німеччини видала ордер на арешт українського інструктора з дайвінгу. Чоловіка підозрюють у причетності до підриву трубопроводів “Північного потоку”, повідомляє Комерсант український із посиланням на медіа Süddeutsche Zeitung.
ЗМІ повідомив про те, що головним фігурантом справи, виявився українець Володимир З. За версією слідства, він разом із двома спільниками — чоловіком та жінкою — міг прикріпити вибухівку до трубопроводів. Усі троє подорожували Балтійським морем на німецькій яхті “Андромеда” у вересні 2022 року.
За інформацією слідчих, Володимир З. був одним із пасажирів білого Citroën, який був зафіксований біля Рюгена в ніч на 8 вересня 2022 року. Автомобіль, як вважають, віз екіпаж на яхту “Андромеда”, що транспортувала дайверів до місць підриву. Володимира С. опізнали за фотографіями та показами свідків, і цих доказів було достатньо для видачі ордера на арешт.
Останнім відомим місцем проживання Володимира було місто біля Варшави. Німеччина просила Польщу заарештувати чоловіка і передати його, однак поляки цього не зробили.
Генпрокуратура ФРН відмовилася коментувати повідомлення ЗМІ про ордер на арешт. Сам підозрюваний раніше виступав у пресі та заперечував причетність до диверсії.
Тим часом речниця генерального прокурора Польщі Анна Адам’як в коментарі Onet розповіла, що підозрюваний у підриві газопроводу “Північний потік” у Німеччині, встиг покинути Польщу і повернутися в Україну. Вона повідомила, що німецька сторона видала ордер на арешт цього підозрюваного, але його не затримали польські прикордонники, оскільки його дані не було внесено до бази розшукуваних осіб. Прокуратура також підтвердила отримання європейського ордера на арешт від Німеччини.
Що сталося з “Північним потоком”
Влітку 2022 року ЦРУ США попередило уряд Німеччини про можливі атаки на газопроводи “Північний потік” та “Північний потік-2”.
26 вересня 2022 року о 20:03 та о 19:04 за місцевим часом сейсмологічні станції зафіксували підводні вибухи. Один із них стався у морській економічній зоні Данії, а другий — у морській економічній зоні Швеції. Магнітуда одного з вибухів становила 2,3 бала.
О 13:52 та о 20:41 від морської адміністрації надійшли перші повідомлення про витік газу. Усього зафіксували 4 витоки: по два на кожній із ниток газопроводу.
Відомо, що пошкоджені газопроводи розташовуються на глибині 70-90 метрів. На момент вибухів вони не працювали та були заповнені технічним газом. Оператор газопроводів Nord Stream заявив про те, що руйнування мають безпрецедентний характер.
Вибухи на “Північному потоці”: думки експертів
Дослідник Датського королівського оборонного коледжу А.Нільсен висловив припущення, що газопровід пошкодили за допомогою мін дистанційного керування, які встановили водолази.
Американський експерт з підводних човнів Х. Саттон вважає, що причиною вибухів став російський підводний безпілотний апарат.
А експерти та урядові кола в Німеччині з самого початку лобіювали версію про цілеспрямовану атаку. Припущення стосувалися росії.
Атака на “Північний потік”: до чого тут Україна
У березні 2023 року президент України Володимир Зеленський на камеру заявив про те, що Україна не причетна до підриву газопроводів. За його словами, таку інформацію могли розповсюджувати провокатори, аби уповільнити матеріально-технічну допомогу Україні від союзників.
У листопаді цього ж року газета The Washington Post опублікувала матеріал, у якій писала, що координував підрив газопроводу український офіцер Роман Червінський, якого в Україні звинувачують у причетності до обстрілу аеродрому “Канатове” та перевищені службових повноважень.