Підрозділ “під ключ” для України: як Франція готує найбільший військовий контингент у своїй новітній історії

15 Жовтня 2024 13:28
РОЗБІР ВІД «Комерсант Український»

Французи продовжують готувати підрозділ “під ключ” для України — 155 бригада імені Анни Київської проходить загальновійськове базове навчання у східних департаментах континентальної Франції. Почалося все, згідно з планом, у вересні.

Підготовка

Полігони тримають у секреті, але, судячи з повідомлень у ЗМІ, готують якісно — створили РОП у сотні метрів окопів та бліндажів, а під час тактичних занять масово застосовують FPV-дрони, щоб вчити протистояти їм та звикати до того, що доведеться бачити на полі бою в  Україні.

Показали одну з баз під Реймсом, куди прибув Макрон із інспекцією. Дедлайн підготовки — початок грудня. Досить швидко, адже перші повідомлення про ухвалене рішення були лише у червні.

Це найбільший контингент, який разово готував Париж у своїй новітній історії на території країни, своєрідне повернення до великої європейської політики, вже не у  фарватері НАТО.

Загалом французи вже навчили 10 000 українських бійців.

Озброєння

Озброєння “Анни Київської” теж забезпечує Париж — 128 бронемашин VAB (три батальйонні комплекти та управління), 20 ПТРК “Мілан” на верхньому рівні та ПТРК “Джавелін” на ротному, дивізіон “Цезарів” з 18 штук (незрозуміло, що це – обіцяні нам партії, чи це вже Франція пересідає на Мк.2), танковий батальйон на AMX-10 RC (18-24 машин за різними джерелами). 

Судячи з того, що йдеться і про зенітний дивізіон, як мінімум якісь ПЗРК та малу зенітну артилерію буде передано для самозахисту від дронів та штурмової авіації. Більш ніж полк AMX-10 RC вже у нас, а скоро буде ще більше. Це не танк у його класичному розумінні, а скоріше розвідувальна машина вогневої підтримки. 

Головне, що це означає – вся бригада повністю залежить від французької логістики. Запасні частини, двигуни, комплекти гуми, ракети, снаряди до 105 мм танкових гармат, снаряди до “Цезарів” – все це протягом місяців “висітиме” на Парижі.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Темпи

Підготовлена ​​бригада потрібна максимально швидко, на вчора. Тож, готується кістяк (бойові посади, люди, які займаються ремонтами, зв’язком, артилерія, логісти, зенітники), лише близько 2300 осіб. Решта готується вже в Україні.

Після невдалого наступу у 2023 році стало зрозуміло, що потрібно максимально працювати над механізованими та мотострілковими частинами, взаємодією, злагодженням та керуванням — час, коли наліт на п’яти “Хамві” міг призвести до прориву, закінчився.

При цьому треба розуміти, що, наприклад, німецька чи канадська танкові бригади готуються у трирічному циклі, кілька місяців лише базової підготовки.

Авіація

З приводу того, що Франція швидко готує пілотів – проблем з англійською мовою немає, а решту можна “потягнути”. Початок базової підготовки на Alphajet – березень 2024 року. Кінець вересня – спеціалізація вже на “Міражах”.

Готовність – перший квартал 2025 року. 12-13-місячний цикл. Як, втім, і на Ф-16. Жодних чудес та прискорених програм тут бути не може. 

Сучасна авіація, з взаємодією ударних, розвідувальних та бортів РЕБ – це дуже непросто. Кожен виліт з коригувальними бомбами або “Скальпами”, операції, які розраховують буквально по секундах, планування прориву ППО – це складно, і для офіцерів управління, і для пілотів. 

Перспективи

З часів Харківської офензиви, коли рф втратила величезну територію, розміру європейської країни, та сотні одиниць техніки, а пізніше Херсона, сторони вперлися у позиційний глухий кут.

Те, що росіяни зараз просунулися на 22 км від “пісочниці” біля Авдіївки у бік Покровська, тягнуть кишку на захід від Селидова і зайняли Вугледар — погано, але не смертельно.

І Авдіївка, і Вугледар — руїни щебеню та мертвого каменю вже протягом багатьох місяців. Будь-які втрати, розмазані в часі, долаються поповненням, рекрутингом, таким ось навчанням,  

Взимку це виглядало як початок катастрофи, ледь не розвал фронту, коли місяці безуспішних штурмів промки та териконів навколо Авдіївки призвели до прориву. Зараз це виглядає як робоча ситуація — вперлися в Селидове, намагаються його обходити. Важко, але можна працювати. Треба. 

Франція працює довгостроково: дозвіл завдавати ударів крилатими ракетами “Скальп”; навчання українських пілотів; передача модернізованих під наші реалії “Міражів” та підготовка під ключ бригади; передача десятків та виготовлення ще десятків САУ “Цезар”; сотні БТР.

Підсумовуючи – підтримку ядерної держави, яка виробляє свою лінійку боєприпасів, літаки, постачає нам сотні бронемашин та десятки САУ, готує нам з’єднання та передає засоби ППО — важко переоцінити. Те, що зараз для нас робить, у тому числі, Франція, і в ширшому сенсі ЕС — це десятки тисяч врятованих життів українців. 

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Автор: Кирило Данильченко, військовий експерт

Остафійчук Ярослав
Редактор

Читають зараз