“Під російськими обстрілами УЗ перетворила пріоритетне просування вагонів на ринок хабарів”, – Юрій Щуклін

26 Листопада 2024 13:58

Обстріли, що пошкодили залізничну та портову інфраструктуру, стали причиною значних труднощів у вантажних перевезеннях, а дії Укрзалізниці лише посилюють ці труднощі і провокують корупційні практики у галузі. Так вважає експерт у сфері логістики, член Комітету з логістики Європейської бізнес-асоціації Юрій Щуклін, повідомляє «Комерсант Український».

У чому проблема вантажних перевезень УЗ

Експерт пояснює, що в довоєнні часи “Укрзалізниця” мала чіткі механізми розв’язання подібних ситуацій, але зараз ці практики не застосовуються.

“Якщо в трубі перевищується тиск і виникає прорив, то перше, що ви робите – перекриваєте рух води, ремонтуєте трубу, і відкриваєте кран лише тоді, коли закінчите ремонт. Так само робила та повинна робити залізниця. Проблеми з пропускною спроможністю виникали завжди… В момент затору на мережі негайно припинялося навантаження, завжди запроваджувалися конвенції до розсмоктування цього затору”

– пояснює експерт.

Однак зараз, за його словами, конвенції чомусь не застосовуються. Це спричинює дисбаланс, який нині вирішується у “ручному режимі”.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Тіньовий ринок як наслідок

Відсутність синхронізації вантажних потоків та запровадження обмежень призвела до значного перевищення кількості вагонів у мережі. За словами експерта, це створило підґрунтя для корупційних схем.

“Через відсутність впровадження конвенцій – тимчасових обмежень на навантаження вагонів у проблемних напрямках – виник дисбаланс у вантажопотоках. Це спричинило накопичення вагонів у напрямках портів і збільшення часу їх обороту з 9–10 до 14–16 днів. У підсумку, на ринку з’явився нелегальний механізм “просування” вагонів, де учасники змушені платити чиновникам і посередникам за пришвидшення руху своїх вагонів”,

– стверджує Щуклін.

Як наслідок, штучно створено ситуацію, коли практично усі учасники ринку перевезень мають додатково платити в кишеню недобросовісними функціонерам УЗ, щоб їхні вагони не простоювали, стверджує еексперт.

“В мене враження, що комерсанти залізниці спеціально скасували свою відповідальність, зобов’язання щодо термінів доставки, спеціально не запроваджують конвенції, щоб створити “щільність ринку” та попит на “послуги з прискорення та просування вагонів”. Тобто, крім тарифу, крім плати за користування вагоном, зараз виробники змушені платити ось цим “фахівцям” за те, щоб вагони їхали. …Той, хто сумлінно стоїть у черзі, весь час опиняється в поганому становищі, тому що проїзд його вагонів через це відсувається ще далі. Тож, коли на такого вантажовласника починають тиснути зобовʼязання та загрози штрафів за їх невиконання, він теж вимушено вдається до послуги “платного просування вагонів””,

– стверджує Щуклін.

За його словами, ця “послуга платного просування” навіть не вважається хабарем серед представників бізнесу. Це уже сприймається як окрема платня, яку передбачають у бюджеті на логістичні витрати.

Рекомендації для змін

На думку експерта, цифровізація, прозорість даних і автоматизація процесів – це ключові напрямки, які можуть змінити ситуацію.

“В активі нового очільника “Укрзалізниці” Олександра Перцовського – подолання багаторічної проблеми перекупів пасажирських квитків. Вантажному напряму “Укрзалізниці” так само потрібні цифровізація, відкриті дані та максимальне усунення функціонерів від тих процесів, які спроможна виконати автоматизована система… Якщо в нового голови правління УЗ вистачить сили та снаги самостійно розібратися в першопричинах цього явища та викорінити його, – це буде дуже вагома перемога”,

– переконаний Юрій Щуклін.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Остафійчук Ярослав
Редактор

Читають зараз