Петиція проти приватизації Житнього ринку набрала голоси — що вирішить Київрада
30 Травня 14:51
У Києві петиція, яка закликає зберегти Житній ринок і не допустити його передачі у приватні руки, зібрала понад шість тисяч підписів — необхідний мінімум для розгляду владою столиці, повідомляє «Комерсант Український»
Автори ініціативи наполягають на тому, що Житній ринок разом із допоміжними спорудами та відкритою торговельною площею за адресою Верхній Вал, 16, має залишитися у комунальній власності та бути збереженим як цінний архітектурний і культурний об’єкт.
Петицію розробили дослідники української спадщини Леонід Марущак, Ельміра Еттінгер та Олена Борисова. Вони закликають Департамент охорони культурної спадщини терміново надати Житньому ринку статус щойно виявленої пам’ятки культурної спадщини. За їхнім поданням, об’єкт має цінність одразу в кількох категоріях: архітектура, наука і техніка, монументальне мистецтво, містобудування та ландшафт.
Окрім того, ініціатори петиції вимагають від Київської міської державної адміністрації та виконавчих органів Київради відмовитися від будь-яких планів щодо приватизації або передачі у приватну власність комунального підприємства “Житній ринок”. На їхню думку, це може призвести до варварської реконструкції, а згодом — і до повної руйнації ринку чи забудови його території.
Натомість активісти пропонують альтернативу — розробити програму з утримання, реставрації, збереження та розвитку Житнього ринку коштом міського бюджету. Відповідні документи вже передані до Департаменту охорони культурної спадщини.

Варто зазначити, що паралельно з антипетицією в столиці зібрала голоси ще одна ініціатива — за приватизацію Житнього ринку. Її автори пропонують виставити будівлю на продаж, але з обов’язковими умовами щодо збереження архітектурної спадщини об’єкта.
Нагадаємо, 21 березня мер Києва Віталій Кличко заявив, що Київ оголосить новий аукціон на оренду приміщення Житнього ринку, який є комунальною власністю. При цьому буде встановлено максимальний термін для подачі заявок – 25 днів.
Відомий ресторатор, шеф-кухар Євген Клопотенко, який виступає з ініціативою врятувати Житній ринок, у ексклюзивному коментарі Комерсанту українському розповів, чим Ринок цікавий для міста та про підготовку до аукціона.
Житній ринок
Житній ринок вважається найдавнішим ринком Києва, який досі працює. Він бере початок з часів Київської Русі і протягом усієї історії Києва був одним із основних центрів дрібної торгівлі у столиці. Ринок є культовим місцем для багатьох киян, особливо жителів Подолу, де він розташований. Сучасна будівля Житнього ринку, зведена у 1980 році, вважається пам’яткою модерністської архітектури.

“Проблеми” із Житнім ринком почалися давно. Будівля ринку протягом десятиліть експлуатації занепадала, а отже міська влада не вчиняла необхідних дій для підтримки його у належному стані. Це давало підстави активістам стверджувати, що ринок готують під передачу крупному бізнесу, а імовірно – і під знесення для майбутньої забудови.

У квітні 2022 року тендер на оренду ринку виграла компанія “Танджерін”, власником якої є пивний магнат Флоріан Болен. Бізнесмен планував створити фудкорт і пивний паб на другому поверсі та зобов’язався провести реконструкцію та капітальний ремонт ринку. Однак протягом року дії договору він не лише не розпочав ремонт, а навіть не платив належним чином орендну плату, стверджують представники ринку.
У липні 2023 року Антимонопольний комітет відкрив справу щодо того тендеру, підозрюючи його учасників у змові та спотворенні результату аукціону.
Бізнесмен і ресторатор Євген Клопотенко був одним з ініціаторів широкої дискусії щодо майбутнього ринку. У жовтні минулого року на ринку відбувся бранч за участю бізнесменів, активістів, урбаністів, мешканців Подолу і столичної влади. В рамках ініціативи Клопотенко та його однодумці готували статегію розвитку Житнього ринку, за якою він має зберегти свою унікальність в якості місця продажу сезонних та локальних продуктів і точки тяжіння на Подолі, а не перетворитися на черговий ТРЦ.