Перші заяви Трампа та його оточення: що чекає Україну

12 Листопада 15:57
РОЗБІР ВІД Комерсант український

Дональд Трамп робить ставку на бізнесменів у своїй Адміністрації та не бере у свою адміністрацію прихильників України Майка Помпео та Нікі Гейлі. Водночас Трамп-молодший, син обраного президента США, заявив, що допомога Україні може закінчитися вже через 38 днів. Публікації у західних ЗМІ диктують новий курс відносин США з Україною. Чи важливо для Трампа, на яких умовах завершити війну в Україні, чи здійснюватиме нова адміністрація США політику “плати за безпеку” та чи готова Європа до нових викликів — читайте у матеріалі Комерсант український

Увага ЗМІ прикута до перших заяв новообраного президента США Дональда Трампа. І якщо він не поспішає давати обіцянок, то його радники та західні ЗМІ вже окреслюють політику нової адміністрації щодо України. Експерти радять дочекатися допоки Трамп сформує коло людей, з якими працюватиме надалі. 

“Я не запрошуватиму Ніккі Гейлі або Майка Помпео приєднатися до адміністрації” – Трамп

Трамп вирішив не брати у свою адміністрацію Помпео та Гейлі, які підтримують Україну. Президент США Дональд Трамп заявив, що не запросить до своєї нової адміністрації ані колишню претендентку на посаду президента від Республіканської партії Ніккі Гейлі, ані колишнього державного секретаря Майка Помпео. Про це написав Трамп у соцмережі Х. 

«Я дуже любив і цінував роботу з ними раніше і хотів би подякувати їм за їхню службу нашій країні», – Дональд Трамп.

Наразі Трамп зустрічається з потенційними кандидатами на посади в його адміністрації перед інавгурацією 20 січня. Зокрема в п’ятницю, за даними Reuters, Трамп зустрівся з відомим інвестором Скоттом Бессентом, який є потенційним кандидатом на посаду міністра фінансів США.

Американський політтехнолог Джейсон Джей Смарт в ексклюзивному коментарі Комерсант український зазначив, що ставка Трампа на бізнесменів може бути не на користь Україні. Хоча закликає не робити поспішних висновків.

“Це може бути не найкращий варіант для України. Що важливо Трампу? Щоби закінчилася війна. Що далі буде? Як це буде? Це йому нецікаво. Трамп сказав, що йому важливо, щоб війна закінчилася. Є величезна різниця між “я збираюся розібратися з цією ситуацією” і “я закінчу це”, – заявив Джейсон Джей Смарт.

“38 днів до втрати допомоги” – Трамп молодший

Дональд Трамп-молодший, син обраного президента США, зробив заяву в Instagram, що підтримка України з боку США може завершитися вже через місяць. У дописі, який супроводжував чорно-білий мем із зображенням президента України Володимира Зеленського, на якого сипляться долари, Трамп-молодший написав: 

«У тебе залишилося 38 днів до втрати допомоги», – написав Дональд Трамп-молодший.

Аналітики вважають, що ця заява стосується офіційного підтвердження результатів президентських виборів на початку грудня та підготовки до інавгурації нового президента США, запланованої на 20 січня.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Керівник Центру громадської аналітики “Вежа” Валерій Клочок в ексклюзивному коментарі для Комерсант український зазначив, що ідеального сценарію для України не варто очікувати, однак катастрофічного розвитку подій теж не передбачається. 

“З огляду на ту інформацію, якою я володію, ідеального сценарію для України не буде, але й не буде катастроф і гіршого стану, аніж було за часів Байдена,” — підкреслив Клочок.

На думку експерта, зараз перед європейськими лідерами стоїть важливе питання фінансування безпеки України. 

“Європа бідкається, хто за це все заплатить. Європа давно це розуміє, що їй доведеться платити за безпеку України. Безпека України – це їхня безпека,” — наголосив Валерій Клочок.

Увага світових лідерів наразі зосереджена на підтримці України, особливо під час таких заходів, як конференція ООН у Баку. Клочок зауважив, що деякі лідери, зокрема президент Франції Еммануель Макрон та лідер британських лейбористів Кейр Стармер, не поїхали на конференцію. 

“Макрон та Стармер зустрічаються і будуть проводити переговори, аби переконати адміністрацію Байдена отримати дозвіл на удари ракетами Storm Shadow по росії. І також будуть говорити про питання Близького Сходу і, звичайно, підтримку України,” — сказав Клочок.

За його словами, фінансування української безпеки – це не лише питання допомоги, а й витрати, які може вимагати майбутня адміністрація США. 

“Дональд Трамп-молодший дає зрозуміти, що безкоштовної допомоги більше не буде”, –  зазначив Валерій Клочок.

Нова адміністрація Трампа може запровадити бізнесовий підхід до військової допомоги. Можуть бути різні програми: ленд-ліз, кредити тощо, додав експерт.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Клочок згадав приклад, коли Дональд Трамп під час свого першого президентського терміну приніс Ангелі Меркель “чек на понад 300 мільярдів доларів” за безпеку, яку США забезпечують для Європи. 

“У Трампа бізнесовий підхід: за безпеку треба платити.”Враховуючи, що вибір у Європи не дуже великий, вона повинна буде піти на ці витрати,” — додав Валерій Клочок.

На думку Клочка, важливу роль як посередник між Європою та адміністрацією Трампа може відіграти Польща. Адже президент Польщі Анджей Дуда незабаром може зустрітися із переможцем президентських виборів у США Дональдом Трампом. Обговорюватимуть, зокрема, Україну.

“Президент Польщі Анджей Дуда, який неодноразово зустрічався з Трампом, може стати одним із ключових містків між Європою та майбутньою адміністрацією США,” — вважає Клочок.

Яким конкретно бачить завершення Трамп війни росії проти України – це поки що відкрите питання, резюмує Керівник Центру громадської аналітики “Вежа”.

Розмова Трампа та путіна: вже відбулася?

Дональд Трамп провів телефонну розмову з президентом росії путіним, під час якої обговорював війну в Україні. Принаймні про це повідомляють співрозмовники The Washington Post. Офіційного підтвердження на 12 листопада немає з обох сторін. Ба більше, пресекретар очільника Кремля Дмитро Пєсков відкинув повідомлення про те, що обраний президент США Дональд Трамп нібито мав телефонну розмову з путіним. Мовляв, повідомлення про розмову є «повністю вигаданими», наголосивши на відсутності будь-яких контактів між лідерами на зазначену дату.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Американський політтехнолог Джейсон Джей Смарт прокоментував появу інформації в ЗМІ про можливу розмову Трампа та Путіна. 

“Зазвичай, щоб отримати достовірну інформацію, американским газетам потрібно два чи три джерела. Тут посилання на одного неназваного співрозмовника, що викликає сумніви”, – вважає Джейсон Джей Смарт. 

Отже, зі зміною адміністрації у США перед Україною та Європою постають нові виклики у сфері безпеки та зовнішньої політики. Рішення Дональда Трампа не залучати прихильників України, як-от Ніккі Гейлі та Майка Помпео, свідчить про можливий перегляд підходів до війни в Україні. Адміністрація Трампа може запропонувати нові моделі підтримки, але за умов «оплати за безпеку», що вимагатиме додаткових ресурсів від європейських союзників. У такій ситуації важливо, щоб Україна, ЄС та США знайшли компромісний шлях, який забезпечить подальшу підтримку та збереження безпеки в Європі.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Авторка: Анастасія Федор

Дзвенислава Карплюк
Редактор