Переломний момент Курської операції: відходити не можна залишитися
30 Жовтня 2024 16:14
Операція українських військ у Курській області наближається до переломного моменту: продовжувати наступальні дії чи зосередитися на закріпленні позицій? Полковник запасу Сергій Грабський підкреслює важливість маневреної війни, яка дозволяє уникати пасток противника, і пропонує розглядати можливість виведення сил, якщо стратегічні цілі виконано. Водночас військові вказують на надійність укріплених українських позицій. Остаточне рішення стане знаковим для подальшої стратегії українських військових на ворожій території.
Чи дійсно Україна виконала своє завдання на ворожій території – «Комерсант Український» розбирався.
Полковник запасу ЗСУ Сергій Грабський в інтерв’ю YouTube-каналу “Фабрика новин” заявив, що українські війська мали можливість вийти з Курської області ще у вересні. Він наголосив, що ведення війни іншого характеру є ключовим для успіху:
“Не можемо дозволити собі грати за правилами противника — це не просто триматися за територію до останнього солдата. Українське військо історично схильне до маневреної війни, яка потребує постійного руху та неочікуваних ударів. Якщо ми застигаємо на місці, противник отримує всі переваги”, – Сергій Грабський
Військовий експерт додає, що порівняння щодо контролю території у квадратних кілометрах не є доцільним, адже для нас стратегічно важливо утримувати шляхи, а не просто території.
“Мене дуже сильно дратує, коли порівнюють “ось ми контролювали 1100 квадратних кілометрів території тепер ми контролюємо 700 кв км”. Якби ми контролювали тільки шляхи, а не території, ми б могли досягти більшого. Тому на питання: коли ми можемо виводити наші війська — будь-якої миті, тому що вони свою задачу виконали”, – Сергій Грабський
Передумов для виходу з Курської області до кінця року немає
Військовослужбовець Сил оборони України Євген Тихий в ексклюзивному коментарі заявив, що на сьогодні немає передумов для виходу українських військ із Курської області найближчим часом чи до кінця року.
“З початку операції ми налагодили необхідну взаємодію військ, забезпечили підрахунок сил і засобів, логістику, зв’язок, а також організували надійну оборону, що дозволяє стабільно утримувати позиції,” — зазначив Тихий.
Тихий також прокоментував участь Північної Кореї у війні, зазначивши, що її підтримка у вигляді людських ресурсів наразі не здатна суттєво змінити хід бойових дій. Він додав, що російська армія, намагаючись перейти в наступ, зазнає значних втрат, зокрема в техніці. Курська операція, яка починалася як наступальна, поступово набула оборонного характеру, що підтверджується даними OSINT-аналітики.
“Навіть якщо Росія залучить значні ресурси за допомогою Північної Кореї, місцевість Курщини дозволяє нам утримувати позиції та завдавати противнику серйозних втрат. Це дає можливість відтягувати відхід наших військ якомога довше,” — підсумував Тихий.
До кінця року Україну можуть змусити вийти з Курщини
Військовий експерт Іван Ступак впевнений, Курська операція себе вичерпала, час переглянути стратегію. Каже, можливо до кінця цього року нас змусять вийти з Курської області. Втім, можливо, це буде супроводжуватися нашими втратами.
Ступак зауважив, що після трьох тижнів активних бойових дій на цьому напрямку необхідно ретельно зважити, чи варто продовжувати операцію.
“На мою думку, Курська операція вже виконала свою мету. Подальші інвестиції в ресурси, людей, техніку, амуніцію та боєприпаси можуть не принести відчутного результату,” — додав експерт.
Якщо операція завершиться успішно, і українські війська зможуть взяти в полон три тисячі російських військових у Глушківському районі, захопити техніку та боєприпаси, це стане знаковою перемогою.
“З гордо піднятою головою ми могли б спустити український прапор із Суджі, вийти як переможці, заявивши, що залишили територію добровільно та в будь-який момент готові повернутися за необхідності. Це б значно підсилювало нашу позицію,” — підсумував Ступак.
Загалом, ситуація в Курській області викликає змішані оцінки серед експертів: одні вважають, що операція себе вже вичерпала, а інші підкреслюють її стратегічну важливість для оборони. Незалежно від подальшого розвитку подій, Курська операція демонструє важливість адаптивності у сучасній війні та продовження тиску на противника.
Автор — Анастасія Федор