Переговори, поділ чи заморозка: повний гід по мирних планах від Politico
3 Грудня 2024 13:36
Через більш ніж тисячу днів повномасштабної російсько-української війни жодна зі сторін не досягла своїх воєнних цілей. З наближенням інавгурації Дональда Трампа на посаді Президента США зростає тиск на Україну щодо пошуку шляхів припинення бойових дій. Politico перерахувало мирні плани, які сьогодні є “на столі”, а «Комерсант Український» підготував конспект цієї статті.
Цілі України
Головна воєнна мета Києва – відновити кордони країни 1991 року, що означає повернення контролю над східними містами, такими як Донецьк і Луганськ, а також над Кримом. Київ також прагне гарантій безпеки у формі членства в НАТО або ж непорушних запевнень від союзників, що Кремль не нападе знову.
“Якщо конфлікт буде заморожено без сильної позиції України, тоді Путін прийде через два, три, п’ять років… він повернеться і знищить нас повністю”,
– заявив Зеленський на прес-конференції в неділю.
Зеленський представив свій п’ятиточковий план перемоги в жовтні: запрошення приєднатися до НАТО; більше зброї без обмежень щодо її використання; здатність стримувати майбутній російський напад; розвиток економічних ресурсів України разом із союзниками; та посилення безпеки Європи після війни.
Президент України також має 10-пунктний мирний план, що охоплює питання ядерної безпеки, продовольчої та енергетичної безпеки, звільнення всіх полонених, відновлення кордонів, виведення російських військ, покарання за військові злочини, захист довкілля, гарантії безпеки та підписання договору про припинення конфлікту.
Реакція
Зеленський об’їздив світ зі своїми планами і отримав теплі слова підтримки від багатьох європейських, американських та інших союзних офіційних осіб. Однак альянс НАТО все ще не надіслав запрошення приєднатися.
Кремль демонструє стурбованість зростаючими закликами припинити бойові дії.
“Нас турбує те, що ми чуємо все частіше останнім часом на Заході: у Брюсселі, Лондоні, Парижі, Вашингтоні починають говорити про припинення вогню як засіб дати Україні перепочинок і дати собі можливість знову накачати цю Україну сучасною далекобійною зброєю. Це точно не шлях до миру”,
– заявив міністр закордонних справ рф Сєргєй Лавров.
Цілі росії
Офіційні воєнні цілі росії не змінилися з 24 лютого 2022 року.
Умови Москви фактично означають капітуляцію Києва. Україна повинна вийти з територій, на які претендує росія, відмовитися від намірів вступити до НАТО, стати нейтральною країною, гарантувати права російськомовних, провести демілітаризацію та “денацифікацію”.
Захід повинен зняти всі санкції та взяти на себе фінансовий тягар відновлення України.
“Для нас абсолютно немає альтернативи досягненню наших цілей. Як тільки ці цілі будуть досягнуті тим чи іншим способом, спеціальна військова операція буде завершена”,
– заявив прес-секретар Кремля Дмітрій Пєсков.
Реакція
Росію активно підтримують такі союзники, як Іран, Північна Корея, Сирія та Білорусь, однак сили Путіна повинні військово перемогти Україну, перш ніж він зможе реалізувати всі цілі росії.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
План Трампа
Трамп пообіцяв припинити конфлікт протягом доби після вступу на посаду і призначив відставного генерал-лейтенанта Кіта Келлогга спеціальним посланником з питань росії та України з мандатом на переговори про перемир’я.
У липні Келлогг представив Трампу план, який включав ультиматуми для Києва та Москви, щоб змусити їх вести переговори. США продовжуватимуть постачання зброї Києву лише за умови згоди України на переговори з росією, а також призупинення членства в НАТО в обмін на угоду про безпеку. Будь-яка відмова росії від переговорів призведе до збільшення військової підтримки США.
Реакція
Поки що Київ не коментує жодних планів команди Трампа.
Росія публічно заявила про відкритість до ідей Трампа. Однак російський олігарх Константін Малофєєв, який перебуває під західними санкціями, заявив Financial Times, що Путін, ймовірно, відхилить будь-який план, запропонований Келлоггом, якщо він не враховуватиме ширші безпекові інтереси росії.
“Келлогг приїжджає до Москви зі своїм планом, ми беремо його, а потім кажемо йому йти під три чорти, тому що нам не подобається нічого з цього. Такими були б усі переговори”,
– сказав він.
План Бразилії та Китаю
Китай і Бразилія представили свою спільну пропозицію щодо мирних переговорів у травні.
Їхня ініціатива закликає до: заморожування поля бою без ескалації та провокацій; прямого діалогу та деескалації на шляху до припинення вогню, за яким послідує міжнародна мирна конференція; гуманітарної допомоги та обміну військовополоненими; відмови від застосування зброї масового знищення; відмови від нападів на атомні електростанції; посилення міжнародного співробітництва.
Реакція
До китайсько-бразильської ініціативи приєдналися 17 країн. Туреччина є єдиним членом НАТО в цій групі.
Спочатку Зеленський назвав план “деструктивним”, оскільки він не вимагав виведення російських військ. Однак керівник Офісу президента Андрій Єрмак заявив у жовтні, що Зеленський був би готовий включити елементи плану у власні зусилля України.
Лавров заявив в ООН:
“Ті положення, запропоновані Китаєм і Бразилією, містять усі правильні слова, такі як заклики до миру, справедливості та дотримання міжнародного права. Ніхто не сперечається з цим. Як саме вони планують рухатися до миру, мене поки що не проінформували”.
Альтернативні моделі
Ізраїльська модель
На тлі спротиву деяких країн, зокрема Німеччини, щодо швидкого надання Україні членства в НАТО, західні дипломати та навіть президент США Джо Байден розглядають можливість застосування ізраїльської моделі. Ізраїль не є формальним членом оборонних альянсів, натомість має тісні союзницькі відносини з США та європейськими країнами, які забезпечують масштабні поставки зброї та дипломатичну підтримку. Країна також розвинула власну передову оборонну промисловість.
Перевага такого підходу полягає в тому, що він не втягує інші країни у потенційний конфлікт з ядерною росією. Однак модель має значні недоліки. Україна ризикує стати країною, що живе під постійною загрозою війни. Хоча це не завадило Ізраїлю досягти економічного успіху, масштаб загрози для Києва значно більший і може відлякувати інвестиції. Це залишить Україну вразливою державою, нездатною стояти на власних ногах. Ситуацію міг би пом’якшити вступ до ЄС, але цей процес також стикається з численними перешкодами.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Німецька модель
Скандинавські країни запропонували взяти за зразок поділ Німеччини часів Холодної війни, коли західна частина країни приєдналася до НАТО, а східна перебувала під радянським контролем. За цією моделлю вільна Україна була б орієнтована на Захід і потенційно могла б приєднатися до НАТО, тоді як окуповані росією східні провінції (наразі) залишилися б поза альянсом.
Схоже, що саме цю ідею зараз підтримує Зеленський.
“Якщо ми хочемо зупинити гарячу фазу війни, нам потрібно взяти під парасольку НАТО ту територію України, яка перебуває під нашим контролем”,
– заявив він Sky News минулими вихідними.
Кремль категорично наполягає, що жодна частина України не може приєднатися до альянсу. За словами Пєскова, Україна в НАТО є
“неприйнятною загрозою існуванню Росії”.
Фінська модель
Фінляндія була атакована СРСР у 1939 році і змушена була поступитися частиною території та погодитися на нейтралітет, щоб уникнути повної окупації Москвою. Протягом Холодної війни країна залишалася частиною Заходу, але з обмеженим суверенітетом та економікою, прив’язаною до Радянського Союзу. Фінляндія остаточно відмовилася від нейтралітету минулого року і приєдналася до НАТО у відповідь на російське вторгнення в Україну.
Ця ідея циркулює в деяких аналітичних центрах і спочатку знайшла підтримку в Берліні, хоча зараз німецькі чиновники дистанціюються від цієї концепції.
Сама Фінляндія вважає це жахливою ідеєю.
“Україна була нейтральною до того, як на неї напала росія. Це точно не те, що я б нав’язувала Україні. Точно не як перший варіант”,
– заявила міністерка закордонних справ Фінляндії Еліна Валтонен минулого місяця.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко