Пенсії в України: скільки пенсіонерів працює та що буде з виплатами у 2025-му році
17 Жовтня 21:43Станом на 1 жовтня 2024 року в Україні серед 10,3 млн пенсіонерів продовжували працювати 2,8 млн осіб. Про це свідчить статистика, оприлюднена Пенсійним фондом України, передає Комерсант український.
Середній розмір пенсії становить 5851,86 грн. У працюючих пенсіонерів він дещо вищий — 6257,96 грн. Більшість пенсіонерів – 61,73% – отримують виплати, які не перевищують 5000 грн.
Народний депутат України Ніна Южаніна з цього приводу в дописі на своєму Telegram-каналі закцентувала на тому, що в проєкті державного бюджету на 2025 рік (стаття 40) передбачено збільшення розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до 20 розмірів мінімальної заробітної плати (160 тис.грн) проти 15 розмірів МЗП сьогодні (120 тис.грн).
Додаткова сума ЄСВ складе 8800 грн щомісяця при незмінній системі нарахування пенсій.
Пенсії у 2025 році: який розмір, хто отримає та як індексуватимуть
В Україні триває пенсійна реформа, яку було запроваджено сім років тому. Щороку вимоги до страхового стажу для виходу на пенсію в різних вікових групах збільшуються. У 2024 році, щоб вийти на пенсію в 60 років, необхідно мати стаж щонайменше 31 рік. До 2025 року ця вимога зросте до 32 років. У наступні роки ця вимога буде далі зростати. Для виходу на пенсію в 63 або 65 років також є свої вимоги до стажу, які також будуть підвищуватися з кожним роком.
Якщо у людини не вистачає необхідного стажу, вона може докупити його. Договір про добровільну сплату внесків на пенсійне страхування може бути укладений з податковою, і це буде враховуватися як страховий стаж. Також можна укласти договір про одноразову сплату внеску за минулий період. Щомісячний мінімальний внесок за таким договором дорівнює мінімальному Єдиному соціальному внеску (ЄСВ).
Для непрацюючих пенсіонерів передбачена щорічна індексація пенсій, а для працюючих пенсіонерів — перерахунок. Індексація відбувається один раз на рік, переглядаючи показник середньої зарплати та рівень зростання споживчих цін. Перерахунок пенсій працюючих пенсіонерів відбувається автоматично, збільшуючи коефіцієнт страхового стажу за кожні додаткові 24 місяці.
Проєкт бюджету-2025 передбачає індексацію та перерахунок пенсій. Уряд визначає умови та дати проведення цих процедур. Попри це, прем’єр-міністр обіцяв, що ресурси на індексацію пенсій будуть виділені. Бюджет Пенсійного фонду на наступний рік також передбачається бездефіцитним, що дає змогу сподіватися на підвищення пенсій.
Таким чином, в Україні триває параметрична пенсійна реформа, в рамках якої вимоги до стажу для виходу на пенсію поступово збільшуються. Якщо не вистачає стажу, його можна докупити через договір із податковою. Індексація і перерахунок пенсій проводяться щорічно, з урахуванням зростання середньої зарплати й споживчих цін. Уряд уже заявив про плани на індексацію пенсій, і ресурси для цього будуть виділені.
В Україні, доки не будуть затверджені офіційні показники, незрозуміло, наскільки буде проіндексована пенсія. Кабмін планує опублікувати постанову про індексацію та перерахунок тільки наприкінці зими. Однак, на підставі наявних показників, можна попередньо розрахувати відсоток індексації. Наприклад, індекс споживчих цін на вересень становить 6,5%, а різниця між середніми зарплатами за різні періоди становить 8,4%. Таким чином, на цей момент є підстави для індексації на 7,45%.
Для працюючих пенсіонерів автоматичний перерахунок також буде проведено, але вони отримають його тільки влітку, оскільки необхідно врахувати останні дані про сплачені внески ЄСВ, які подаються протягом 40 днів після завершення кварталу. Водночас голова пенсійного фонду України нагадує про заплановану реформу пенсійної системи, яка має бути запроваджена з липня 2025 року. Передбачається зміна принципу нарахування пенсій і перегляд виплат для тих, хто вже отримує пенсії. Замість коефіцієнтів зарплати й стажу, в планах введення системи балів, які будуть присвоюватися залежно від страхового внеску за кожен місяць роботи.
У законодавстві також присутнє поняття мінімальної пенсії, яка залежить від віку і стажу, а також від статусу пенсіонера (працюючий або непрацюючий). Кабмін може встановлювати розміри мінімальної пенсії, а також вводити доплати до підвищених показників. Наприклад, непрацюючим пенсіонерам у віці 65 років із певним стажем має бути встановлена доплата до 3370 грн. Щороку також необхідно проходити ідентифікацію для пенсіонерів-внутрішньо переміщених осіб та пенсіонерів, які тимчасово проживають за кордоном.
Вимогу про ідентифікацію було призупинено на час карантину, але відновлено понад рік тому. Пенсіонерам-внутрішньо переміщеним особам необхідно проходити фізичну ідентифікацію кожні пів року, а для пенсіонерів, які тимчасово проживають за кордоном, необхідно проходити ідентифікацію особисто, через відеоконференцію, через електронний кабінет або за допомогою дипломатичної установи. Цю вимогу було запроваджено цього року. Вперше така ідентифікація має бути пройдена до кінця поточного року.