Пенсії недоплачували роками, а тепер ПФУ змусять платити по-чесному
22 Травня 15:11
Українці масово звертаються до суду за перерахунком пенсії. Верховний Суд визнав неправомірною практику, коли пенсіонеру не проводили повну індексацію пенсії, а просто щорічно додавали по 100–135 грн.
Суд зобов’язав Пенсійний фонд провести повноцінну індексацію пенсії позивача, таким чином створивши прецедент. Тобто тепер пенсіонери, які вийшли на пенсію після 2019 року і яким пенсія була нарахована за заниженим коефіцієнтом, можуть сміливо звертатися до Пенсійного фонду за перерахунком. Хто може розраховувати на підвищення пенсії та яким чином – розбирався «Комерсант Український».
Верховний Суд поставив крапку в спорі
У червні 2024 року один із пенсіонерів звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ПФ), у якому просив:
- визнати протиправними дії ПФ щодо відмови у проведенні індексації пенсії із застосуванням коефіцієнтів підвищення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, що враховуються для обчислення пенсії, у розмірі 1,14; 1,197 та 1,0796;
- зобов’язати ПФ провести перерахунок (індексацію) та виплату пенсії відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі – Закон №1058-IV) шляхом послідовного підвищення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та у зв’язку з цим здійснити виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 01 березня 2022 року.
У обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку у ПФ і отримує пенсію за віком з 04 березня 2021 року. Позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення індексації пенсії, однак отримав відповідь, що індексація йому не належить.
Проте суди першої інстанції ставали на бік відповідача. Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, вказав, що ПФ правомірно відмовив у проведенні індексації пенсії позивачу із застосуванням коефіцієнта підвищення показника середньої зарплати (доходу) за 2018–2020 роки. Посилаючись на низку постанов Кабміну, суди вирішили, що пенсії, при призначенні яких уже було застосовано показник середньої зарплати, що перевищує індексований розрахунковий показник, не підлягають щорічній індексації за формулою. У таких випадках замість індексації передбачається фіксована щомісячна доплата.
Але пенсіонер не змирився і звернувся до Верховного Суду. І, розглянувши аргументи пенсіонера, суд визнав дії головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області протиправними й зобов’язав задовольнити вимоги пенсіонера – провести індексацію пенсії із застосуванням коефіцієнтів підвищення показника середньої зарплати (доходу) в Україні за 2018–2020 роки, з якої сплачені страхові внески, у розмірі 1,14; 1,197 і 1,0796, і у зв’язку з цим здійснити перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 06 грудня 2023 року.
Пенсіонери штурмують суди
Відтепер суди мають враховувати це рішення Верховного Суду як правову позицію, обов’язкову для аналогічних справ. Це означає, що рішення у подібних справах (виплата пенсії після 2019 року без урахування коефіцієнта індексації) будуть ухвалюватися на користь пенсіонера. І пенсіонери вже масово звертаються до судів за індексацією пенсії, повідомили «Комерсант Український» в адвокатському об’єднанні «Юридична компанія «Арес».
«Фактично всім, хто вийшов на пенсію після 2019 року, індексація проводиться неправильно. Сума індексації залежить від розміру пенсії, стажу, зарплати та періоду, за який її не підвищували. Це індивідуальне питання. Але те, що залежатиме від суду, – це за який період буде проведено перерахунок. Деякі суди приймають рішення про перерахунок за останні пів року, а дехто – за весь період, починаючи з дня виходу на пенсію», – пояснює адвокат Владислав Зайцев.
Мільйони українських пенсіонерів уже штурмують суди. При тому, що багато хто й раніше звертався до суду за перерахунком пенсії, але їм відмовляли. А тепер вони вже отримують позитивні рішення. До слова, як стало відомо «Комерсант Український» у Мінсоцполітики, уряд свідомо не індексував «нові» пенсії, щоб зменшити розрив між пенсіями тих, хто вийшов на пенсію при мінімалці у 4–5 тисяч грн і тих, хто вийшов, коли вона вже становила 9 і більше тисяч грн.
Авторка: Алла Дуніна