“Пекін має свій план, а у Байдена мало інструментів”, – Євген Магда про зустріч Байдена і Сі в Перу
14 Листопада 15:1516 листопада в Перу запланована зустріч чинного президента США Джо Байдена з лідером Китаю Сі Цзіньпіном, яка імовірно завершить цикл у стосунках Вашингтона і Пекіна перед інавгурацією новообраного президента США Дональда Трампа. Очікується, що перемога Трампа на виборах та його відома риторика щодо Китаю створять передумови для більш напружених двосторонніх відносин.
З української перспективи, питання залишаються все тими ж: чи здатен Китай вплинути на припинення війни в Україні, чи хоче він це робити та на які важелі тиску може сподіватися Трамп? Свою оцінку ситуації в ексклюзивному коментарі Комерсанту українському дав політолог Євген Магда.
«Китай має власний план регулювання»
На думку експерта, Китай має своє бачення розвитку міжнародної ситуації, яке, безумовно, включає питання глобальної стабільності, зокрема і в контексті війни в Україні.
«Не треба забувати, що у Китаю є власний план регулювання, який вони так називають, і тому це теж фактор впливу, з яким треба рахуватися. Але як це буде втілюватися — поки що складно сказати»,
— пояснює Магда.
Політолог не чекає від цієї зустрічі конкретних результатів з огляду на нинішній статус Байдена.
«Лідер Китаю розуміє, що Байден вже “кульгава качка”, тому інструментів у нього не так багато. Я не думаю, що за два наступних місяці він зможе щось зробити»,
— підкреслює Магда.
Тому китайське керівництво уже, швидше, налаштовується на новий формат стосунків з майбутньою адміністрацією Трампа та формує відповідні стратегії.
«Я не переоцінював би цю зустріч [Байдена і Сі], хоча б з тієї простої причини, що західні медіа пишуть, що у Трампа є “список помсти” тощо. Зрозуміло, що Байден зараз має зустрічатися в таких умовах, щоб говорити що все добре. А от що буде після 20 січня – ніхто не знає, можливо і сам Трамп не знає»,
— наголошує Магда.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Позиція Трампа щодо України
Під час передвиборчих перегонів Дональд Трамп неодноразово висловлювався про те, що зупинить війну в Україні протягом 24 годин після його обрання. Цей час уже пройшов.
Також під час виборів ЗМІ поширювали так званий “План Трампа”. Він полягав у тому, що США своїм впливом зупинять війну з урахуванням статус кво. Задля цього Трамп змусить Путіна і Зеленського сісти за стіл перемовин. Якщо на перемовини не погодиться Путін, то США дадуть Україні усю зброю, необхідну для перемоги на полі бою. Якщо ж від перемовин відмовиться Зеленський, то США повністю припинять допомагати Україні.
Цей план, у різних варіаціях, зокрема передбачає, що у росії залишаються тимчасово окуповані нею території, а Україна не вступає до НАТО.
Щоправда, пізніше Трамп немовби трохи “забув” про цей план. Зокрема він озвучував сценарії, за яких він змусить росію капітулювати через зниження світових цін на нафту.
Уже після обрання Трампа Президентом США один із його радників Браян Ланза заявив, що Україна має забути про Крим. В оточенні обраного президента однак поспішили відхреститися від цієї заяви, і сказали, що Ланза не може говорити від імені Трампа.