Партійні гроші: як парламентські партії витрачають кошти державного бюджету
7 Квітня 12:56
Чотири парламентські партії – “Слуга народу”, “Європейська Солідарність”, “Всеукраїнське обʼєднання “Батьківщина” та “Голос” – у 2024 році отримали з державного бюджету на свою статутну діяльність аж 840 мільйонів гривень. Про це повідомляє Рух ЧЕСНО, який проаналізував фінансові звіти партій за минулий рік, інформує Комерсант український.
Крім звичних витрат на партосередки, оренду приміщення та поліграфію, партії переказали мільйонні суми сумнівним громадським організаціям та ФОПам.
Лише “Слуга народу” та “Європейська Солідарність” не витратили всієї суми, яку отримали від держави. Тому вони повернули назад до бюджету понад 27 мільйонів та 9 тисяч гривень відповідно.
Спільним для “Слуги народу” та “Європейської Солідарності” стали також найбільші витрати на оборонну сферу.
Партійна підтримка війська
Ще в березні 2022 року кошти партій було дозволено витрачати на цілі, пов’язані із забезпеченням оборони України та безпекою населення.
Отож, в минулому році найбільшими видатками державних коштів для “Слуги народу” та “Європейської Солідарності” стали саме пожертви, повʼязані з допомогою армії. Щоправда, партії робили їх у різний спосіб.
“Слуга народу” переказала понад третину свого державного фінансування – 270 мільйонів гривень – Національному банку України з цільовим призначенням “на потреби ЗСУ”. Такі пожертви партія робила й у попередні роки. При цьому, як заявляють в русі «Чесно», «Слуга народу» активно інформували про свою благодійну діяльність як на сайті, так і у своїх соцмережах.
Тоді, як “Європейська Солідарність” спрямувала понад 35 мільйонів гривень на купівлю військових облігацій, 3,7 мільйона переказала на рахунки військової частини. Ще 32 мільйони пішло громадській організації “Солідарна справа громад”, яка активно співпрацює з партією Петра Порошенка.

Десятки мільйонів громадським організаціям та ФОПам
“Батьківщина” та “Голос” офіційно майже не переказували гроші на партійні осередки і благодійність. Своєю чергою найбільші їхні витрати пішли на оплату різноманітних послуг ФОПів.
“Батьківщина” переказала суму в понад 66 мільйонів гривень. Серед адресатів, за даними ЧЕСНО, були колишні співробітники партії, помічники народних депутатів на громадських засадах або учасники молодіжного крила “Батьківщина молода”. Ще майже 7 мільйонів партія заплатила адвокатській компанії та орієнтовно 4 мільйони – за оренду приміщення.
На рахунки громадських організацій «Голос» спрямував приблизно третину фінансування партії. При чому більшістю з цих ГО, за інформацією ЧЕСНО, керують чинні або колишні представники «Голосу». Оплата передбачалась за надання інформаційно-аналітичних послуг. Майже вся решта витрат – це перекази на оплату послуг фізичних осіб-підприємців. Йдеться про суму в понад 36 мільйонів гривень лише за 2024 рік: за надання цілого спектру послуг – від опитувань громадської думки до консультацій із просувань у соцмережах. Загалом таких підприємців було 29.
Кошти на рахунки ФОП переказували і партії “Слуга народу” та “Європейська Солідарність” – понад 58 мільйонів і 6 мільйонів відповідно. Проте зрозуміти, за які саме послуги партія віддає мільйони державного фінансування для громадськості, є майже неможливим. У публічних фінансових звітах партії вказують лише номери договорів, не деталізуючи інформацію про надані послуги.
«Голос» минулого року вдруге лишився держфінансування
У русі ЧЕСНО нагадують, що партія «Голос» була позбавлена державних коштів з 2021 року через неправдиві відомості у звітах. Напочатку 2024-го фінансування для “Голосу” поновили, проте Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) знову зафіксувало низку порушень у звітах за 2020 рік. Тоді партія переказала понад 4 мільйони гривень бенефіціарам, які фактично не надавали їй жодних послуг.
У червні 2024 року НАЗК припинило фінансування політичній партії «Голос» через недостовірні відомості у звітах на майже 5 млн грн. В «Голосі» це рішення назвали “небезпечним прецедентом”, який може мати довготривалі наслідки не тільки для них, але і для практики розбудови політичних партій в Україні.
11 жовтня 2024 року Касаційний адміністративний суд виніс постанову у справі № 855/3/24, якою підтвердив правомірність рішення Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) щодо припинення державного фінансування політичної партії «Голос». Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.
Як пояснили тоді в НАЗК, це означає, що політична партія у цьому скликанні більше не отримає коштів державного фінансування на здійснення статутної діяльності. До кінця 2024 року, тобто за два квартали, політична партія мала б отримати понад 57 млн грн.
В НАЗК також нагадали, що через виявлені порушення у звітах зупиняли у 2020 році фінансування двох політичних партій – «ВО «Батьківщина» та «Голос», а у 2021 році – фінансування партії «Слуга народу». Після усунення цими партіями порушень НАЗК відновило їх фінансування.
Як держава фінансує українські партії
Політичні партії, які на останніх парламентських виборах отримали не менше 5% голосів, мають право на фінансування з державного бюджету.
«Слово і діло» підготувало інфографіку щодо того, як змінювалися витрати з бюджету на партії.

Відповідний закон, який запровадив державне фінансування партій, ухвалили ще у 2015 році, щоб зменшити вплив олігархів. Спочатку для отримання фінансування потрібно було подолати 2% бар’єр. У 2019 році до Закону «Про політичні партії» внесли зміни, згідно з якими право на отримання державного фінансування отримали партії, які набрали не менше 5 відсотків голосів виборців.