Парламент простимулював благодійництво: це дозволить бізнесу збільшити благодійну допомогу

19 Березня 08:49

Президент України підписав Закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо стимулювання благодійництва у період воєнного стану». Про це повідомляється на сайті парламенту, інформує Комерсант український.

Що передбачає ухвалений закон

Визначено, що на період дії воєнного стану вдвічі збільшується розмір благодійних внесків, що не підлягатимуть оподаткуванню – з 4% до 8%.

До того ж, від оподаткування відтепер звільняється благодійна допомога, надана не тільки в грошовій, а й у натуральній формі. Така допомога має бути спрямована на користь благодійних організацій та фізичних осіб, які постраждали внаслідок збройної агресії російської федерації.

У Європейській Бізнес Асоціації, яка привітала підписання Президентом закону, вважають, що нові норми спонукатимуть компанії збільшувати надання благодійної допомоги.

При цьому в Асоціації посилаються на власне дослідження «Прогнози бізнесу на 2025 рік». Згідно з його результатами 59% компаній, які взяли участь в опитуванні, планують реалізацію соціальних ініціатив. В середньому бізнес планував спрямовувати на такі проєкти 6% від доходів компанії.

Благодійність залишається серед пріоритетів українців

Залученість українців до благодійності тримається на рівні 86% з 2022 року. А частка донаторів упевнено зростає: від 53% у 2019 до 73% у 2024 році. Так само зростає і частка волонтерів, навіть порівняно із 2022 роком. Про це свідчить щорічне дослідження Zagoriy Foundation та Info Sapiens, яке охопило 2400 українців і 400 представників неурядових організацій.

Проте порівняно з початком повномасштабного вторгнення змінився формат допомоги. Імпульсивне волонтерство на початку 2022-го трансформувалось частково в регулярний рід діяльності, частково – в інші формати благодійності.

Індекс поширення благодійності нині трохи нижчий, ніж у 2023 році, проте значно вищий, ніж у 2021 році.  

Довіра до благодійних ініціатив в Україні дуже різна, зокрема, волонтери мають більше довіри (60% повністю чи скоріше довіряють їм) порівняно з благодійними фондами (40%). Серед фондів найбільше довіряють міжнародним організаціям (58%).

Водночас, якщо порівнювати лідерів довіри – волонтерів та фонди – то 70% українців готові допомагати коштами або іншими ресурсами саме волонтерським ініціативам і лише 16% – благодійним фондам, причому більшість скоріше готова допомагати локальним фондам.

Яка позиція України у Світовому рейтингу благодійності

Рівень доброчинності в різних країнах щороку визначається, спираючись на три ключові показники: відсоток людей, які допомагали незнайомцям, робили фінансові пожертви та займалися волонтерською діяльністю.

Згідно з даними Charity Aid Foundation, яка щороку вимірює світовий рейтинг благодійності, Україна у 2010 році посідала 150 місце, а у 2022 опинилася на другому.

«Сьомий рік поспіль очолює рейтинг Індонезія, бо у них благодійність “зашита” в релігію та культуру. У нас це відповідь на загрозу та кризу, емоційний відгук на те, що відбувається», – пояснює Ірина Грицаєнко, CEO Zagoriy Foundation.

У 2024 році Україна опустилася на сьоме місце, проте рівень залученості досі високий. Як вважає Ірина Грицаєнко, нашу здатність об’єднуватися в момент загрози потрібно перенести у щоденну “рутину”, в регулярні платежі та щомісячні підписки, тобто зробити благодійність не емоційною, а сталою.

Василевич Сергій
Редактор