Пальне на українських АЗС має стати більш екологічним. Штрафи допоможуть
12 Березня 10:56
З 1 травня в усіх обсягах автомобільних бензинів, що реалізуються в Україні в місцях оптової та роздрібної торгівлі пальним, встановлюється обов’язкова частка вмісту рідкого біопалива (біокомпонентів) – не менше 5% об’ємних. За відсутність біоетанолу в бензинах продавців штрафуватимуть. Про це нагадує профільне видання «НафтоРинок», інформує Комерсант український.
Зазначена вимога не поширюється на бензини з октановим числом 98 і вище та бензини, що постачаються для потреб Міністерства оборони України, Державного агентства з управління резервами України, а також створення мінімальних запасів нафти та нафтопродуктів.
Чим регламентовано ці нововведення
У червні минулого року Верховна Рада ухвалила Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо обов’язковості використання рідкого біопалива (біокомпонентів) у галузі транспорту» № 3769-IX. Ним оновлено статтю 14 Закону України «Про альтернативні види палива», у якій, зокрема передбачено, що «за недотримання вимог щодо відпуску бензинів автомобільних з вмістом нормативно визначеної обов’язкової частки рідкого біопалива (біокомпонентів) для суб’єктів господарювання, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним, встановлена відповідальність у вигляді накладення штрафу в розмірі семи розмірів прожиткових мінімумів для працездатних осіб за кожні 1000 літрів одержаної для реалізації партії бензинів автомобільних».
На сьогодні ця сума складає 21 196 грн за кожні 1000 літрів.
Для суб’єктів господарювання, які здійснюють діяльність з виробництва та/або імпорту пального та/або здійснюють оптову торгівлю пальним, встановлена відповідальність у вигляді накладення штрафу в розмірі шести розмірів прожиткових мінімумів для працездатних осіб за кожні 1000 літрів відпущеної партії бензинів автомобільних. Тобто тут маємо подібну відповідальність.
Крім того, встановлені штрафи за несвоєчасне подання інформації, яку суб’єкти матимуть подавати з 2026 року, про вміст рідкого біопалива (біокомпонентів) в обсягах відпуску бензинів автомобільних.
Ведення обліку вмісту рідкого біопалива (біокомпонентів) у паливі покладається на Держенергоефективність.
В чому важливість таких новацій
Голова Комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус, коментуючи ухвалення закону, наголосив, що він є важливим для розвитку аграрного сектору, адже створюється новий ринок біоетанолу, а в Україні є багато підприємств, які з легкістю можуть виробляти біоетанол.
Окрім того, Закон матиме позитивний вплив на екологію, адже найбільше викидів продукує дорожній транспорт, кількість якого у містах зростає надзвичайно швидко.
Ухваленням цього Закону Україна також підтвердила виконання міжнародних зобов’язань щодо частки енергії з відновлюваних джерел у валовому кінцевому обсязі споживання енергії на транспорті, які взяла на себе із вступом до європейського Енергетичного Співтовариства.
Екологічність бензину з біокомпонентами – найважливіша перевага
При використанні біоетанолу в бензині відбувається зменшення викидів парникових газів в атмосферу. Так, при використанні бензину Е10 (із вмістом біоетанолу 10%) викиди парникових газів зменшуються на 3,9%.
До того ж, етиловий спирт, який є одним із компонентів спиртового бензину, розкладається природним чином у навколишньому середовищі, що може знизити негативний вплив на екосистему.
Можна також виокремити й інші переваги бензину з біокомпонентами:
Дешевизна сировини. Біоетанол – виробляють з відновлюваної сировини, тому є можливість використання різних видів біомаси, зокрема, відходів сільського господарства.
Найменша кількість викидів. Використання спирту в пальному може знизити викиди шкідливих речовин при згорянні і це добре з точки зору якості повітря.
Зменшення залежності від нафтопродуктів. Спиртовий бензин може бути виготовлений з рослинної сировини, такої як цукрова тростина або кукурудза, що зменшує залежність від нафти.
Підвищене октанове число. Етанол, що входить до складу спиртового бензину, має підвищене октанове число, що може позитивно позначатися на роботі двигуна.
Більшість країн європейського континенту, включно з Великою Британією, вже перейшла на екологічний вид бензину. При чому, якщо раніше в Європі переважала марка Е5 з показником 5% вмісту біоетанолу, то зараз споживання бензину в умовах посилення екологічних вимог зміщується у бік марки E10 з максимальним вмістом біоетанолу 10%.
Аграрний сектор України отримає імпульс для розвитку
На біоетанол переробляють зерно чи агросировину, що має у складі крохмаль чи цукор – кукурудзу, цукрову тростину, мелясу. Виготовляти біоетанол можна і з надлишків пшениці, оскільки у її складі є до 58% крохмалю. Для порівняння, в кукурудзі цей показник складає близько 65%.
Рішення щодо обов’язкового додавання біоетанолу до бензину позитивно вплине на сільгоспвиробників. Вони отримають можливість диверсифікувати реалізацію зерна, у першу чергу кукурудзи. Особливо це матиме значення, коли кукурудза неякісна, і її не можна реалізувати на зовнішньому ринку.
Тобто це створює передумови для збільшення потенціалу аграрного сектору і, зокрема розвитку переробної промисловості.
Українські виробники успішно продають біоетанол в Європу
У 2024 році Україна експортувала 99,3 тис. т біоетанолу. Основну частку експорту (87,6%) становив неденатурований біоетанол, а решта припала на денатурований.
Загальна вартість експорту досягла 70,5 млн грн. Переважний обсяг біоетанолу було спрямовано до країн ЄС (87,1%), решта – до Швейцарії.
Постачання біоетанолу здійснили компанії, які мають виробничі потужності у 7 областях України.