24 серпня, під час урочистостей з нагоди Дня незалежності, Президент України Володимир Зеленський повідомив, що цього ж дня Україна вдарила по росії новою та унікальною зброєю власного виробництва – ракетою-дроном “Паляниця”. Ця інформація викликала значне пожвавлення та зацікавила більшість українців, оскільки про нові вітчизняні розробки доводиться чути, все ж таки, не часто (але це не означає, що їх немає). А президент, можливо, спеціально і не даремно, не вдавався в деталі. Тож Комерсант український спробував розібратися, про що йдеться.
Святкова паляниця
“Саме сьогодні відбулось перше і успішне бойове застосування нашої нової зброї, абсолютно нового класу зброї – української ракети-дрона “Паляниці. Це наш новий метод відплати агресору. Ворога було уражено. Росії буде дуже складно навіть вимовити, що саме прилетіло. Складно протидіяти. Але дуже легко зрозуміти за що”,
– сказав Зеленський під час виступу на Софійській площі.
У ніч на 24 серпня в росії стався вибух на складі боєприпасів у Воронезькій області, після чого набої довго детонували.
Цілком імовірно, що це був результат застосування саме “Паляниці”, хоча Міністр з питань стратегічних галузей промисловості Олександр Камишін написав, що новий дрон-ракету застосували по тимчасово окупованій території.
“Це дрон — і це ракета, адже за своїми тактико-технічними характеристиками виріб підпадає під обидва визначення. Ракет-дронів ставатиме більше, як вже стало більше дальнобійних ударних дронів, результати роботи яких ми бачимо майже щодня. Ракета-дрон — це наступний крок в еволюції українського defense tech. Ми з нетерпінням чекали моменту, коли можна буде продемонструвати ворогові його ефективність. Нарешті цей момент настав”,
– написав Камишін у соцмережах.
Ракета-дрон: аналогов нєт?
У відео про “Паляницю”, яке Верховний Головнокомандувач оприлюднив днем пізніше, повідомили теж небагато, оскільки дані про нову зброю все ще засекречені. Нам сказали, що у радіусі дії дрона перебуває два десятки російських військових аеродромів, тож, судячи з позначок на продемонстрованій карті, можна припустити, що дальність його ураження складає 600-700 км. Також було сказано, що “Паляниця” має турбодвигун, запускається з наземної платформи і є значно дешевшим за “аналоги”. Хоча Зеленський днем раніше і натякав, що цій зброї “аналогов нєт”.
Чого чекати від “Паляниці”?
Військовий експерт та військовик у відставці Олег Жданов в ексклюзивному коментарі Комерсанту українському підкреслює, що інформації про нову розробку, все ж, надто мало, щоб можна було робити якісь, хоча б попередні, висновки. Адже не було повідомлено ні про тактико-технічні характеристики, ні про можливості випуску цих дронів тощо. Але він наголосив на важливості масштабу виробництва.
“Коли їх почнуть виготовляти по тисячі або більше на місяць – тоді так, це вплине на хід війни. А якщо їх будуть виготовляти так, як дрони, як ми їх тут збираємо з миру по нитці – то вони не змінять ситуації на лінії фронту”
– вважає воєнний експерт.
Офіцер ЗСУ та експерт в галузі БПЛА Юрій Касьянов висловлює більш критичну позицію. Він стверджує, що ніяких ракет-дронів ніколи не існувало та існувати не може. Касьянов практично переконаний, що унікальна українська “Паляниця” виявиться не чим іншим, як звичайною крилатою ракетою, причому на кшталт старих німецьких ФАУ.
“Німецька «паляниця» Фау-1 (Fi-103, «Фізелер-103») мала реактивний двигун, автопілот, стартувала з катапульти, летіла на дальність 280 км (пізніше її було збільшено до 500 км) і несла бойову частину вагою від 500 кг до 1 тонни… Так-так – наша диво-зброя-ракета-дрон – це не що інше, як крилата ракета. Німецька Фау-1 була першою у світі серійною крилатою ракетою”,
– написав Касьянов на своїй сторінці у Facebook. Він також підрахував, що німецькі “паляниці” коштували близько 160 тис. дол. за нинішнім курсом, тож це якраз вписується у прайс, озвучений міністром Федорович, який заявив, що одна штука української розробки нині коштує менше мільйона доларів. А далі буде дешевше.
Однак навіть скептично налаштований Касьянов змушений визнати переваги такої зброї перед звичними дронами-камікадзе типу “Шахед”
“Висока швидкість: ракета швидше може досягти цілі, і супротивник може не встигнути вжити якихось заходів протидії, або виведення з-під удару. Крилата ракета потенційно може нести більш потужну бойову частину. Крилату ракету складніше збити, і ловці за шахедами з кулеметами тут малоефективні”,
– пише офіцер.
Олег Жданов додає, що у наших умовах важливим фактором ефективності цієї зброї є розташування виробництва:
“Якщо вони [виробляються] на території України – вони можуть потрапляти у зону відключення або під вогневий вплив з боку противника. Якщо ж за кордоном – то там вони в безпеці, але логістика ускладнюється”.
Тож, підсумовуючи, слід сказати, що висновки про нову українську розробку робити зарано – почекаємо, доки вона скаже себе на повну. Але, безумовно, услід за президентом варто подякувати усім причетним до її розробки. Адже щонайменше вона також наближає нас до перемоги.