“Пакунок пораненого” для військових: в чому полягає ініціатива та кому потрібна
10 Січня 19:12Днями заступник міністра оборони Сергій Мельник анонсував ініціативу МОУ, що передбачає забезпечення військових “Пакунком пораненого”. Мова про військових, які перебувають на лікуванні. А сам пакунок міститиме, зокрема, адаптивний одяг, засоби гігієни та спеціальний посуд — загалом 30 позицій. Чи потрібна така ініціатива і чи дійсно вона потрібна пораненим бійцям, Комерсант український розпитав у військових експертів.
За словами Дмитра Снєгирьова – “Пакунок пораненого” – одна з важливих ініціатив Міністерства оборони, яка здатна відчутно підтримати військовослужбовців у період лікування та реабілітації.
“Це гарна новина, яка свідчить про те, що враховуються потреби Сил оборони України. Це досить суттєве зрушення з місця в моменті реального технічного забезпечення потреб бійців. Тим паче, що йдеться, серед іншого, і про адаптивний одяг, потреба в якому значна. Єдине, і про це треба говорити, що рішення трохи запізніле. У нас третій рік повномасштабної війни… Але менше з тим, краще так, ніж ніяк. І ставити під сумнів доречність прийняття цього рішення я абсолютно не бачу підстав”, – сказав він.
За словами офіцера Збройних сил України та волонтера Мирослава Гая, ініціатива “Пакунок пораненого” насправді є адекватною відповіддю держави на потреби фронту.
“Я вам просто поясню, що таке “Пакунок пораненого”. Якщо людина в ЗСУ отримає поранення, наприклад, під час виконання бойових завдань, або мінно-вибухову травму, або ураження безпілотником (зараз найбільше ураження відбувається через мінно-вибухові пристрої), то найчастіше поранений отримує чисельні травми, дрібні пошкодження, уламкові пошкодження, осколкові.
Відповідно, коли він потрапляє на штаб-пункт, або навіть під час медичної евакуації, з нього зрізається весь одяг. Зрізається все повністю. Військові штани, куртка, кітель — все. Білизна так само зрізається, знімається, тому що за медичними протоколами, ви маєте оглянути пораненого повністю на наявність будь-яких вхідних або вихідних отворів або кровотеч. Ну і плюс, все ж запікається кров’ю, і тому весь цей одяг викидається”, – розповів військовий.
Далі поранений потрапляє у профільний шпиталь. І він потрапляє туди без одягу. І у таких хлопців надія на побратима або родину, або на волонтера, які й намагаються забезпечити елементарними речами, білизною, певними елементами легкого одягу, щоб людина могла б просто елементарно прикритися. Відповідно, саме для цього й потрібен “Пакунок пораненого”.
“Звичайно, що важливе його наповнення. Я ще не знаю повного його складу. Але одразу скажу, що
наступна ще проблема – це відсутність мобільного телефона, щоб поранений, якщо він у змозі та не в реанімації, міг зв’язатися з родичами.Ми ці мобільні телефони, наприклад, дістаємо через волонтерів або через побратимів, тому що телефон самого бійця, якщо його не врятували побратими, як правило вже втрачений або знищений. Тобто, це — наступна проблема — мобільний телефон і сімкарта”, – розповів Мирослав Гай.
Він додав, що пакунок пораненого полегшить задачі щодо соціального супроводу бійці, та вадливо, щоб хороша ініціатива була ще й правильно втілена, адже раніше такої практики в Україні ще не було.
Пакунок пораненого: що відомо
До набору «Пакунок пораненого», який цьогоріч отримуватимуть у Збройних силах, увійдуть адаптивний одяг, засоби гігієни та спеціальний посуд, загалом 30 позицій.
Набір розроблений з урахуванням різних ситуацій, в яких можуть опинитися поранені військовослужбовці, зазначають у МОУ. Він спрямований на забезпечення бійця в перші дні перебування в медичних закладах.
«Пакунок пораненого» для захисниць буде відрізнятись від чоловічого з урахуванням їхніх потреб, вказував заступник міністра оборони Сергій Мельник.
Також за його словами, відмовилися від пакунка з тим, щоб замінити його на грошовий еквівалент — не можливо.
Тестування адаптивного одягу було проведено у жовтні минулого року на Запорізькому напрямку. Для запуску проєкту Кабінет Міністрів України має ухвалити відповідну постанову щодо її фінансування.